Jste zde

Aby vánoční stromek dlouho vydržel: Neodstraňujte kúru a pozor na teplotní šoky

vánoční strom s krbem Zdroj: Bigstockphoto
Živý vánoční stromek provoní celý byt a navodí tu pravou vánoční atmosféru. Víte však, jak se o řezaný stromek starat, abyste se z jeho krásy mohli těšit co nejdéle? Poradíme vám, podle čeho vybírat a jakých chyb se vyvarovat.

20. 12. 2023

Zahájení prodeje vánočních stromků je neklamnou známkou toho, že se blíží Vánoce. Zjišťovali jsme za vás, kdy je nejvyšší čas na jeho nákup, a jak o stromek pečovat, aby vám vydržel po celé svátky.

Stromek kupujte od venkovních prodejců

Pořídit si vánoční stromeček je ideální těsně před Vánoci u venkovních prodejců. Nebudete mít problémy s jeho uskladněním a neopadá vám těsně před Štědrým dnem.

Na druhou stranu se vám však může stát, že neseženete stromek přesně podle vás! Většina rovných a krásně košatých stromků už bude pryč. Možná jste nevěděli, že mnoho prodejců nabízí možnost si řezaný vánoční stromek rezervovat a vyzvednout si ho těsně před Štědrým dnem.

bigstock-christmas-tree-cutting-family-286943.jpg

stromková plantáž
Zdroj: 
Bigstockphoto
Jedle je nejoblíbenější a nejodolnější druh živého vánočního stromku. Její výhody jsou však vykompenzovány vyšší cenou.

Stromek nechte aklimatizovat v chladnější místnosti

Nikdy nekupujte zabalený stromek, který jste neviděli. Svěží vzhled je známkou výborné kondice. Jehlice by měly být sytě zelené a ohebné, kmen by neměl jevit žádné známky plísně či houbových chorob a kůra by se neměla odlupovat. Se stromem zkuste zatřást! Neměl by příliš opadat.

Zejména u smrčků a borovic se ptejte na původ stromku. Stromek od českého pěstitele je uříznut mnohem později než stromek z ciziny, a tudíž vám doma vydrží mnohem déle. 

bigstock-pine-tree-1294339.jpg

detail jehličí
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vánoční stromek, který zakoupíte s předstihem, uskladněte v chladné místnosti a zajistěte mu dostatek vody.

Velký pozor dejte na teplotní šok. Právě zakoupený stromek nedávejte hned do vytopeného bytu. Nechte ho aklimatizovat několik hodin v chladnější místnosti nebo na chodbě.

Po přenesení do teplejší místnosti stromek rozbalte, odřízněte zasmolený konec kmínku a usaďte ho do vhodného stojanu. Ideální volbou je stojan s integrovaným zásobníkem vody, který stromu dopřeje dostatek vláhy během svátků. Celý stromek také můžete ponořit do vany plné vody, aby nasál co nejvíce vody.

bigstock-winter-decor-beautiful-flower-325765066.jpg

vánoční dekorace
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nejběžnějším vánočním stromkem je smrk. Svou krásou vás však bude těšit nejkratší dobu. Ve vytopeném panelákovém bytě velmi rychle opadá.

Pozor! Nikdy neodlupujte kůru ve spodní části kmínku. Právě kůrou totiž stromek přijímá většinu živin a vody. V případě, že je kmen ve spodní části ofrézovaný, snažte se, aby voda ve stojanu dosahovala k jeho kůře.

Kam s ním?

Vánoční stromek umístěte na světlé místo, nikoliv však na přímé slunce, a co nejdále od radiátoru. Suchý vzduch živému stromku vůbec nesvědčí! Jednou denně nazdobený stromek pokropte vodou z rozprašovače.

Zdroje:

  • https://www.jimejinak.cz/uz-mate-vanocni-stromecek/
  • https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jaky-vybrat-vanocni-stromek-a-jak-o-nej-pecovat-aby-vydrzel
  • https://www.nelenprozelen.cz/a/aby-nam-vanocni-stromek-dlouho-vydrzel
  • https://www.blesk.cz/clanek/vanoce-vanocni-tipy/289662/jak-se-starat-o-vanocni-stromek-aby-vydrzel-a-neopadal-kupte-ho-co-nejdrive-a-zalevejte.html