11. 9. 2021
Bezinky jsou velmi chutné. Jejich zpracování se však nevěnuje taková pozornost, kterou by si určitě zasloužily. Skvěle se hodí do koláčů, lívanců či muffinů. Výborný je bezinkový kompot a marmeláda. Navíc bobule jsou doslova přesycené látkami, které jsou pro naše zdraví velmi prospěšné.
Plody bezu černého obsahují vitamíny A, B a C, kyselinu jablečnou, rutin, selen, zinek, draslík, železo a další tělu prospěšné látky. Své využití plody najdou v textilním a potravinářském průmyslu jako náhrada dražšího ovoce či jako barvivo. Vysoce ceněné jsou také v lidovém léčitelství.
Pravidelná konzumace bezinek posílí obranyschopnost a rozproudí ve vás energii. Bezové plody fungují jako prevence proti skleróze, detoxikují organismus a pročišťují krev. Popíjení čaje uleví od bolesti hlavy a páteře, vyvolá pocení, poradí si se zánětem trojklaného nervu a mnohým uleví od migrény. Rutin, který je v plodech obsažený, zvyšuje pružnost cév a příznivě působí na křečové žíly. Sušené plody zastaví průjem.
Pozor na konzumaci čerstvých bobulí! Čerstvé a ve velké množství jsou plody bezu černého jedovaté. Mohou vyvolat nevolnost, zvracení a průjem. Tepelnou úpravou nebo sušením tato negativní vlastnost mizí. Látky prospěšné pro organismus však zůstávají!
Zahřejte se bezinkovým čajem
V nadcházejících zimních měsících si jistě zamilujete bezinkový čaj, jehož příprava není nikterak náročná a jeho sladkou chuť si jistě zamilují i děti. Není tedy nutné jej dále doslazovat. K jeho přípravě budete potřebovat dvě lžičky sušených plodů. Ty zalijte vroucí vodou a nechte deset minut louhovat.
Tip: Při sbírání čerstvých plodů kuličky praskají a špiní. Nechtěnému zašpinění se však můžete vyhnout! Utrhněte celý hrozen a nechte jej sušit na suchém a dobře větraném místě. Plody otrhejte, až budou usušené.
Zkuste letos bezinkové víno
Dlouhé zimní večery si můžete zpříjemnit i popíjením bezinkového vína. K jeho přípravě budete potřebovat dva litry čerstvých plodů. Při jejich sběru doporučujeme vzít si gumové rukavice, jelikož kuličky hodně barví.
Bezinky doma omyjte, přidejte 4 litry vody a nechte vařit. Zhruba po deseti minutách varu přidejte badyán, skořici nebo hřebíček a samozřejmě cukr. Máte-li rádi méně sladké, postačí kilo cukru. Milovníci sladkého mohou dát až dvojnásobek. Nechte chvíli vařit a pak hrnec odstavte.
Na závěr přidejte do ještě vlažného roztoku 5 dkg kvasnic. Takto připravený roztok občas promíchejte a nechte 48 hodin stát. Víno poté stočte do lahví a nechte ještě minimálně 3 týdny odpočívat. Víno je velmi chutné, snadno se tak může stát, že příští rok budete potřebovat větší hrnec.
Bezinkový likér vyléčí mnohé neduhy
Skvělý a lahodný je také bezinkový likér. Už jedna sklenička likéru před spaním urovná trávení, pročistí krev a podpoří krvetvorbu. K jeho přípravě budete potřebovat dvě kila čerstvých a omytých bezinek. Ty povařte s jedním litrem vody. Po 30 minutách přidejte kilo cukru a vařte dalších 30 minut. Na závěr přidejte balíček vanilkového cukru a dvě lžíce mleté kávy. Směs přeceďte, přidejte půl litru rumu a vlijte do lahví.
Zdroje:
- https://prima.iprima.cz/radce/bezinky-leci-i-chutnaji-ale-nesmi-se-jist-syrove-jak-zpracovat-plody-bezu-cerneho
- https://budejovice.rozhlas.cz/bezinky-patri-mezi-nejlepsi-pomocniky-v-boji-proti-chripce-a-nachlazeni-7606063
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/recepty-z-bezinek-jak-pripravit-vino-liker-a-neotravit-se
- https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/41-bez-cerny-cerny-bez-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti