21. 12. 2022
Stromeček patří do přírody, ne k obchodnímu centru. Nikdy totiž nevíte, kdy prodejci stromek uřezali a jak dlouho tam vlastně stojí. Nezřídka se totiž stává, že neprodejné „ležáky“ z minulého roku prodejci jednoduše zachladí a zase po roce je vytáhnou, coby čerstvé stromky.
Co takový stromeček udělá po přinesení domů, asi není potřeba dlouze rozebírat. V každém případě proto vybírejte stromeček na plantážích, kde si ho můžete dokonce sami uříznout. Takový stromeček při správné péči vydrží klidně až do Tří králů.
Pozor na teplotní šoky
Co vánočnímu stromku rozhodně nesvědčí, to jsou teplotní šoky. Ať vás proto ani nenapadne ustavit právě koupený stromek do stojanu v obýváku. Stromek potřebuje temperovat, proto jeho kmínek seřízněte zhruba o dva centimetry (kůru neodstraňujte) a postavte ho v kbelíku s vodou do chladnější místnosti. Zhruba za 24 až 48 hodin ho už můžete přenést do místnosti, kde bude během Vánoc potěchou pro oko i další naše smysly.
Topení zakázáno
Ne že bychom se chtěli svézt na současné vlně úspor a šetření, přetopené místnosti ale stromečku opravdu nesvědčí. Samozřejmě, že nemusíte v pokoji mrznout, pokud je to alespoň trošku možné, stromek umístěte co nejdál od topení. A to ideálně do stojanu, do kterého budete moci pravidelně doplňovat čerstvou vodu.
Rosení je prý zbytečné
Některé zdroje tvrdí, že stromek byste měli několikrát týdně zvlhčovat rozprašovačem. Podle lesníků je to ale zcela zbytečné. Vánoční stromky se totiž pořizují v čase, kdy veškeré rostliny prochází klidovým obdobím. Voda se tak stahuje do kořenů pro to, aby nedocházelo k promrzání. Strom tak v tomto období z vnějšího prostředí de facto vodu nepotřebuje, případně ji přijímá jen ve velmi zanedbatelném množství.
Stromečky v květináči do interiéru nepatří
Pokud jste se rozhodli pořídit si letos vánoční stromeček v květináči, po koupi ho opět umístěte na nevytápěnou chodbu nebo do garáže, kde se teplota pohybuje okolo 10 °C. Do interiéru ho přeneste až těsně před Vánoci.
Vánoční stromky v kontejneru navíc rozhodně nejsou určeny pro pěstování v bytě. Po vánočních svátcích jej proto znovu začněte připravovat na návrat do jeho přirozených podmínek. Stromek temperujte pár dnů v chladnější místnosti, pravidelně zalévejte a až pominou ty největší mrazy, přesuňte ho ven.
Použité zdroje:
- https://hobby.instory.cz/5195-pokud-chcete-aby-vam-stromecek-vydrzel-i-dlouho-po-vanocich-je-nutne-dodrzet-nekolik-veci.html
- https://www.frekvence1.cz/clanky/zivotni-styl/co-delat-aby-vanocni-stromecek-vydrzel-5-rad-prodejcu-a-lesniku.shtml
- https://www.pribram.cz/clanek/jak-pecovat-o-vanocni-stromek-aby-dlouho-vydrzel/15067/