Jste zde

Co dělat, když vás bodne vosa nebo včela: Bolest zmírní brambora, zubní pasta nebo levandule

Zdroj: Bigstockphoto
Věděli jste, že včelí bodnutí patří mezi nejnebezpečnější ze všech a bodnutí od sršně je jedno z nejbolestivějších? My naštěstí víme, jak předejít hmyzímu bodnutí a známe účinnou první pomoc. Zkuste místo vpichu ošetřit surovinami, které máte doma.

21. 8. 2021

Stačí chvilka nepozornosti a piknik v přírodě se může proměnit nejen v boj s nepříjemnou bolestí, ale v tom nejzazším případě i v boj o život. Bodnutí od včely, vosy nebo sršně, případně kousnutí od čmeláka potkalo snad každého. My vám v článku poradíme, co v takovém případě příště dělat, aby byly bolest i případné následky minimální. 

Vosy ani včely nedrážděte!

Hmyz nedrážděte prudkými pohyby a máváním rukama. Vosa ani včela nikdy nenapadne bezdůvodně. Zaútočí jen, když se cítí v nebezpečí.

bigstock-the-bees-at-front-hive-entranc-258793825.jpg

včely v úlu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Obzvlášť nebezpečné je bodnutí včelou do úst, do krku nebo dokonce přímo do jazyka. V rámci první pomoci je dobré dát postiženému sát kostku ledu nebo kloktat velmi studenou vodu a začít volat 155. Následný otok totiž může způsobit udušení!

V přírodě nechoďte naboso a pestré oblečení nechte doma v šatníku. Při pití sladkých nápojů dbejte velké obezřetnosti a šetřete s parfémy. Nejen sladké vůně jsou obrovským lákadlem. Bodavý hmyz přiláká i vůně uzenin, piva a ovoce.

Včela, nebo vosa?

Před ošetřením bodných ran je dobré vědět, jaký hmyz vás bodl. Pamatujte na to, že složení včelího jedu a jedu vosy se značně liší! První pomoc je však stejná. Místo chlaďte pod proudem studené vody a vyhněte se škrábání. Jestliže žihadlo zůstalo v ráně, opatrně ho vyndejte pinzetou nebo ho jemně vymáčkněte.

Včelí bodnutí vždy neutralizujte zásadou, bodnutí od vosy neutralizujte naopak kyselinou. A pak existují látky, které využijete při štípnutí vosou i včelou.

bigstock-the-common-wasp-vespula-vulga-275181325.jpg

vosa v detailu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Jestliže se k vám přiblíží vosa, nemávejte rukama a nedělejte prudké pohyby. Vosa nikdy nezaútočí bezdůvodně!

Postižené místo můžete jemně pokapat tea tree olejíčkem, levandulovým éterickým olejem nebo místo můžete potřít aloe vera. Účinnou pomocí jsou i okvětní lístky měsíčku lékařského, listy jitrocele, plátek syrové brambory nebo řebříček obecný, který vás zbaví nepříjemného svědění a podráždění pokožky. Vyzkoušet můžete i kašičku z banánu, který si předtím spaříte.

Tip: Štípne-li vás sršeň, zachovejte klid! Reakce na jed není obvykle tak veliká. Většinou vyleká jen intenzita bolesti. Vyndejte zapíchnuté žihadlo a místo chlaďte, nejlépe kostkou ledu.  

Postižené místo můžete také natřít zubní pastou, bílým jogurtem či tekutým pudrem nebo si místo vpichu můžete počůrat. Moč je totiž skvělá dezinfekce, která zničí všechny bakterie a místo se rychleji zahojí. Nicméně uznáváme, že tohle řešení je jen pro velké odvážlivce.

bigstock-wasps-on-glass-with-drink-was-277235350.jpg

vosy na limonádě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Skvělou první pomocí při bodnutí vosou je ocet, citron a cibule. Na bodnutí od včely zase skvěle zabírá kašička z jedlé sody a vody nebo obyčejné mýdlo.

Mezi zajímavé rady pak patří takzvaný staročeský křížek, kdy v místě vpichu nehtem uděláte kříž. Bodnutí je pak prý méně bolestivé a nesvědí.

Čmeláka nevyrušujte

Kousnutí, popřípadě štípnutí od čmeláka je velmi ojedinělé, avšak bolestivé. Dokonce bolestivější než štípnutí od včely nebo vosy. První pomocí je studený obklad a antialergická mast. Podle našich babiček však může pomoc i tekutina, která vyteče z netřesku.

Zdroje:

  • https://stod.nemocnicepk.cz/tiskove-zpravy/co-delat-kdyz-dostanete-zihadlo-od-vosy-ci-vcely/
  • https://www.pleva.cz/a/prvni-pomoc-pri-vcelim-bodnuti
  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-lecit-pichnuti-od-vcely-rady-pro-alergiky-i-nealergiky-65785
  • https://www.maminka.cz/clanek/vceli-a-vosi-bodnuti-co-delat-kdyz-dite-bodne-vcela-nebo-vosa-zihadlo-alergicka-reakce-antihistaminika