23. 5. 2019
O negativním vlivu mikrovlnné trouby na zdraví člověka bylo napsáno už mnoho. Tvrzení, že způsobuje rakovinu a poškozuje mozek, nebyla nikdy prokázána. Nicméně nevhodným výběrem nádobí i ohříváním potravin, které do mikrovlnky nepatří, si můžete zadělat na pořádné zažívací potíže, neplodnost i zmíněnou rakovinu. Z některých potravin se dokonce může stát i nebezpečná bomba.
Pozor na plastové nádobí i kov!
U plastového nádobí sledujte piktogramy na zadní straně! Plastové nádobí, které není vhodné do mikrovlnné trouby, uvolňuje nebezpečné látky. Látky se dostávají do potravin a ze zdravého jídla dělají jídlo nebezpečné. Způsobují neplodnost, jsou příčinou vysokého krevního tlaku a zvyšují riziko rakoviny.
Neohřívejte mateřské mléko v mikrovlnce! Ztratíte velkou část důležitých protilátek. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Plastovým nádobím musí záření pronikat. Hrnek nebo talířek musí zůstat stálý, odolný a po 30 vteřinách stále studený!
K ohřevu v mikrovlnné troubě nejsou vhodné ani polystyrenové obaly, ve kterých si jídlo přinesete z restaurace, a kovové nádobí. I sebemenší kousek kovu nebo decentní zlatý nebo stříbrný ozdobný proužek způsobí jiskření. Naprosté tabu je alobal a termoska.
Ovoce a zelenina ztratí cenné látky
V mikrovlnné troubě neohřívejte zeleninu ani ovoce. Přišli byste nejen o chuť a šťavnatost, ale i o cenné živiny, minerální látky a vitamíny. Brokolice přijde o vysoký obsah vitamínu C a kyseliny listové, v celeru, špenátu a řepě se dusičnany změní na karcinogenní látky a hroznové víno exploduje.
Pozor! Z uzavřeného mikrotenového sáčku s trochou tekutin se může stát nebezpečná bomba. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Do mikrovlnné trouby rozhodně nepatří ani chilli papričky. Při jejich ohřevu se v mikrovlnce nahromadí kapsaicin, který se při otevření dvířek uvolní naráz do vzduchu. Vysoká koncentrace této látky může způsobit kašel, problémy s dýcháním i nepříjemné podráždění očí. Pálivost ucítíte doslova na vlastní kůži!
Do mikrovlnné trouby nikdy nevkládejte vejce se skořápkou! Stačí totiž pár minut a vejce vám bouchne. V lepším případě v mikrovlnce, v horším případě v ruce. Důvodem je pára, která se nahromadí pod skořápkou. Uklízení „rozlítaného“ vajíčka vám pak zabere mnoho času.
Nesprávné rozmrazování nahrává bakteriím
Mikrovlnná trouba není vhodná ani k rozmrazování masa. Nerovnoměrný proces zahřívání totiž vede k množení a šíření bakterií. Zatímco na povrchu bude maso uvařené, uvnitř zůstane stále zmrzlé.
Houby ohřáté v mikrovlnné troubě mohou být příčinou velmi nepříjemných zažívacích problémů.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ideální vlhké prostředí pro množení bakterií vzniká i v ohřátém pečivu, které ihned nesníte.
Dezinfikujete houbičku na nádobí pomocí mikrovlnné trouby? Pak ji nezapomeňte včas vyndat. Houbička, která zůstane v mikrovlnné troubě o chvíli déle, může být zdrojem velmi nepříjemného zápachu, který jen tak nevyvětráte.
Velký pozor dejte i při ohřevu vody v hrnku. Zatímco voda na povrchu bude horká, voda u dna bude stále studená. Při promíchání horká voda vystříkne a může způsobit nepříjemné popáleniny.