Určitě ho znáte, nebo jste ho alespoň viděli. Jen jste netušili název. Hvězdník, amarylis, amarylka – to jsou označení pro jednu z nejoblíbenějších pokojovek u nás.
19. 1. 2012
V dnešní době je vyšlechtěna celá řada barevných variant a odrůd s různým průměrem květů. Mezi nejkrásnější kultivary patří Red lion – hvězdník s nádherně červenými květy, dále hvězdník Susan, který má květy růžové a kultivar Mont Blanc, který se svými sněhobílými květy bude ozdobou každého pokoje.
Ze semínek nebo z cibulek?
Hvězdník se dá vypěstovat pomocí semen, ale rychlejší a snadnější je pěstování cibulek. Semena vyséváme do písčitého substrátu ve sponu 3 cm nejlépe v dubnu. Klíčení trvá při pokojové teplotě asi dva až tři týdny. Po čtyřech až pěti měsících mladé rostlinky přepichujeme do běžného substrátu pro pokojové rostliny. Dva roky pěstujeme semenáčky bez zimního odpočinku a následně je zasazujme cca 1 cm pod úroveň substrátu. Kvetoucí rostliny lze výsevem semen vypěstovat za 4 až 5 let.
Již jsme se zmínili, že pěstování hvězdníku z cibulek je jednodušší. Cibulky vysazujeme nejlépe na jaře. Použijeme také písčitý substrát a květináče o průměru 11 až 12 cm, do kterých cibulky umisťujeme jednotlivě. Polovina cibulky má při výsadbě vyčnívat ze substrátu.
Hvězdník – nenáročný na péči
Ani další péče pro správný růst a vývoj hvězdníku není náročná. Dospělé rostliny vyžadují období vegetačního klidu, kdy je nehnojíme ani nezaléváme. Toto období by mělo trvat od října do poloviny února. V podstatě je ale možné období vegetačního klidu ukončit kdykoliv již od začátku prosince až do konce dubna, s tím, že by doba odpočinku měla být alespoň 3 měsíce.
Amarylka je nenáročná na pěstování a odmění se i za minimum péče krásnými květy. Zdroj: www.arteyfotografia.com.
Místo pro přezimování by mělo být suché, může, ale nemusí být tmavé, s teplotou 8 až 14 °C. Nejvhodnější teplota však je 10 °C, protože teploty nad 12 °C mohou způsobit rašení. K přezimování začneme rostliny připravovat už v průběhu září tím, že postupně omezujeme zálivku a v říjnu již nezaléváme. To způsobí žloutnutí a opad listů, této fáze se však není potřeba obávat, protože po ukončení období vegetačního klidu se objeví nejen nové listy, ale při správné péči i trychtýřovité květy.
Jak a kdy přesazovat?
Po skončení fáze vegetačního klidu je nejvhodnější doba na přesazování. Hvězdníky však není nutné přesazovat každoročně. Nový květináč by měl nechávat mezi obvodem cibulky a svými stěnami přibližně dva centimetry volného prostoru. Při přesazování zkontrolujeme kořeny – ty zdravé má hvězdník bílé. Uschlé kořeny odstraníme.
Cibulka by opět měla svou polovinou nebo i dvěma třetinami vyčnívat nad substrátem. Dno květináče nezapomeneme pokrýt vhodným materiálem, který umožní odvod přebytečné vody. Může to být např. říční písek nebo perlit. Po přesazení ani během květu rostlinu nezaléváme.
Podle podmínek pěstování vykvete hvězdník cca za 1 až 3 měsíce od přesazení. V období květu je někdy potřebné poskytnout květnímu stvolu oporu. Zřídka je třeba poskytnou oporu i pro listy. Květní stvol odstraňujeme co nejdříve po odkvětu tak, že ho odstřihneme asi 3 cm nad cibulkou. Po odkvětu se růst listů stává intenzivnější a proto zvýšíme i zálivku
Vegetační období hvězdníku by mělo trvat přibližně osm měsíců. Nejlépe se této rostlině bude dařit na velmi osvětleném stanovišti. Vypořádá se i s takovým slunečním ozářením, které většině pokojových květin už škodí. Spíše než nedostatek bývá častou chybou začínajících pěstitelů vody nadbytek, který způsobuje úhyn kořenů a rostlina se pak stává citlivější k různým parazitům i chorobám. Správně pěstovaný hvězdník však chorobám odolává a nedělá mu potíže ani vysychání při vegetačním klidu.
Čtěte dále:
Zahradníkům a vášnivým pěstitelům nabízíme ještě tyto články:
- Domácí rostlinný lékař: Vypěstujte si doma aloe vera!
- Staňte se zahradníkem: Základy pěstování zeleniny
- Jak pěstovat pokojovky? Dejte na osvědčené rady
Další užitečné rady a tipy pak hledejte v kategorii Zahrada a květiny, která je plná tematických článků.
Jaro se blíží! Vybavte se na jeho příchod semeny a cibulkami nejrůznějších rostlin. Spoustu jich nabízí web osiva-semena.cz. Koupit tu můžete třeba okrasné květiny, masožravky, ale i léčivky a koření.