5. 10. 2022
Kočky obecně dávají přednost miskám z keramiky. Z těch plastových nebo kovových totiž můžou cítit nepříjemnou pachuť, kvůli které se vody ani nedotknou. Za všechno může jejich čich, který je zhruba čtrnáctkrát citlivější než ten lidský.
Pozor na kočičí teritorialitu
Pokud chováte více než jednu kočku, problémem může být i skutečnost, že ji kočka z misky cítí a jednoduše z ní tak odmítne pít. A to i přesto, že jsou s kočičím parťákem dokonale sehraný tým. Proto pamatujte, že každá kočka by měla mít svou vlastní misku.
Čistota je důležitá
Díky svému extrémně vyvinutému čichu bude kočka vyžadovat čistou a čerstvou vodu. Ideálně také tu, která je odstátá nebo prohnaná skrze filtrační konvici. Vodu v miskách měňte ideálně jednou denně a misky nezapomeňte průběžně mýt a desinfikovat.
Pořiďte fontánku
Jedním z nejúčinnějších tipů, jak přinutit kočku více pít, je pořízení praktické fontánky. Tady volte kvůli snadné údržbě fontánky vyrobené z keramiky nebo plastu (většinu plastových částí můžete umýt v myčce). Pamatujte, že součástí fontánky jsou i filtry, které je potřeba pravidelně měnit. Velikost fontánky přizpůsobte počtu koček v domácnosti.
Učte je na mokré krmivo
Už od koťátka vaše chlupaté mazlíčky zvykejte na mokré krmivo a ne jen granule. Ráno a večer jim do konzerv nebo kapsičky přilejte trochu čerstvé vody. Vodu můžete maličko zahřát. Říká se totiž, že kočka neodolá krmivu o teplotě právě zakousnuté kořisti.
Nejenže tímto způsobem podpoříte její apetit, ale budete mít jistotu, že do sebe denně dostane alespoň nezbytný objem tekutin, který by měl odpovídat jednomu běžnému hrnku na čaj nebo kávu.
Zapojte vodu do hry
Za letních měsíců můžete kočku zchladit během vodních hrátek. Do misky s vodou vhoďte třeba kostku ledu a nechte, aby ji kočka packou lovila. Stejně tak můžete připravit i větší hrnec nebo misku s vodou, do které kočce hodíte oblíbenou hračku nebo pamlsek, který se tak snadno neroztopí. Jakmile kočka předmět vyloví, začne si čistit packy, čímž do sebe dostane alespoň pár kapek vody.
Nezapomeňte na kočičí rostliny
Vodu do sebe kočky dostávají i během spásání kočičí trávy a dalších rostlin, které jsou pro ně vhodné. Čistí si žaludek, zbavují se bezoárů (smotků nestrávených chlupů), oživují jídelníček a dostávají do sebe vodu navíc. Z rostlin je vhodný třeba šáchor, šanta, zelenec nebo naklíčené obilí.
Pusťte kočce kohoutek
V rámci úsporných opatření se vám tahle rada asi příliš zamlouvat nebude, pokud je to ale trochu možné, čas od času nechte kočku nakouknout do koupelny a pusťte jí kohoutek v umyvadle nebo ve vaně. Pramínek vody je pro kočku zajímavý, a jakmile ho prozkoumá, určitě ho bude chtít taky ochutnat.
Co když nic z uvedeného nepomáhá?
Pokud kočka přestane pít doslova ze dne na den, je unavená, apatická, má bledé sliznice, vodnatý průjem nebo zvrací, na nic nečekejte a vyrazte za veterinářem.
Dehydratace může být pro kočku smrtelná a nenadálá změna stravovacích návyků může značit závažnou komplikaci nebo zdravotní problém, při kterém jde často o minuty. Proto svého chlupáčka důkladně sledujte a nenechte nic náhodě.
Zdroje: Článek byl zpracován na základě osobních zkušeností autorky a chovatelky koček