17. 8. 2024
Ne že by vás váš čtyřnohý mazlíček snad posílal ke všem čertům, ale jednoduché to s ním během puberty opravdu nebude. Kdy tohle období přichází, co je pro něj typické a jak ho přežít a udržet si při tom duševní zdraví? Hned vám to prozradíme!
Kdy má pes pubertu?
U různých velikostí pejsků je to jiné. Puberta obecně přichází po roztomilém štěněcím věku, jakmile má pejsek vyměněný chrup. U menších plemen se pak puberta začne projevovat plus mínus od 6 měsíců, u velkých plemen to může být až od 12 měsíců věku.
Konec puberty se taky liší, a to i mezi psy a fenkami. Fenky obecně do pohlavní zralosti dospějí dřív, takže dřív končí puberta. Opět platí všeobecné „pravidlo“, že puberta končí zhruba ve 2 letech věku. Rozhodně ale nemusí trvat celý uvedený interval.
Psí puberta: projevy a jak si s nimi poradit
Obvykle se majitelé pejska nestačí divit, jaký divočák se stal z mláďátka, které si krásně osvojilo základní a třeba i některé složitější povely. Nebojte se, je to jen přechodné. Chce to ovšem trpělivost, a hlavně důslednost, aby si náhodou miláček spíš neochočil vás.
Co tedy takový typický psí puberťák vyvádí?
- Naučené povely jsou často zapomenuty. Jako by nikdy nebyly. Zajímavé je, že britští odborníci zjistili, že pejsci dokážou dokonale ignorovat své páníčky, ale cizí lidi poslechnou.
- Typickým projevem je zvedání nohy při čůrání u psích kluků.
- Zkouší, kde jsou jeho (a vaše) hranice.
- Dá se snáz motivovat (tady je potenciál pro výcvik).
- Častěji značkuje (venku, ale stát se to může i uvnitř, především v neznámém prostředí).
- Chová se sebevědoměji. Může se od vás vzdalovat a prozkoumávat, co ho zajímá. Proto na něj dávejte větší pozor.
- Při kontaktu s ostatními psy se stává buď submisivnější, nebo dominantnější.
- Může na vás začít vrčet a cenit zuby. To je potřeba držet v mezích. Pes tím nechce říct „neštvi mě, nebo si tě dám k večeři“, ale to, že se mu něco nelíbí a že se cítí ohrožen. Tohle chování je ale potřeba citlivě korigovat.
- Víc poskakuje, kouše, štěká, a když ho necháte doma samotného, může dělat neplechu a výt, i když to už jako štěně dělat přestal.
Jak psí pubertu zvládnout a co naopak nedělat?
Základní pravidla zní: Buďte trpěliví, důslední (neslevujte ze svých požadavků na psa proto, že na vás nereaguje, jak byste si přáli) a konzistentní, mějte výdrž, pracujte s intonací hlasu a využijte toho, že se psi v tomhle věku dají snadno a rychle namotivovat.
Místo trestů zvolte právě pozitivní motivaci – od pochval přes hlazení a mazlení až po domácí pamlsky pro psy, po kterých se právě váš malý drak může utlouct a pro které by se klidně dal i k cirkusu.
Pejskovi se věnujte, jak jen můžete. Samozřejmě, máte nejspíš i jiné koníčky a taky chodíte do práce. Využijte ale toho, že pes je v tomhle věku tvárný, i když vás to asi donutí nalít si občas sklenku vína navíc. Cvičte ho, choďte na procházky, hrajte si (s různými hračkami – prospět můžou čmuchací koberečky, hlavolamy i obyčejné aportování).
Opravdu ale nesmíte dělat kompromisy, ty se totiž nevyplácejí. Z vrčení a cenění zubů by se mohlo stát i kousání. To je problém vždycky, natož u velkých psů, kteří by z podstaty své konstituce mohli snadno ublížit – prostě jen proto, aby si prosadili to svoje.
Jakmile psí puberta proběhne bez větších karambolů, pes bude zase poslušný a úžasný, bude vás bezmezně milovat a bude vám plně důvěřovat. Co víc si přát?
Použité zdroje:
- https://www.zoohit.cz/magazin/psi/vychova-psu/psi-puberta
- https://welovedogs.cz/blogs/news/jak-se-nezblaznit-z-psiho-pubertaka
- https://www.ifauna.cz/clanky/7819-jak-prezit-pubertu-psi-emoce-38.html
- https://www.vaschovatel.cz/blog/138-zvladnete-psi-pubertu-s-gracii.html
- https://www.puppydu.cz/pruvodce/mame-doma-psiho-pubertaka/
- https://bonus.krmivo-brit.cz/cs/node/653990