Jste zde

Jak se zbavit kuny: Zkuste WC bloky, lidské vlasy nebo třeba naftu

kuna lesní Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jedním z největších nepřátel majitelů chat a chalup i motoristů je překvapivě malá a na první pohled roztomilá kuna. Šelmička totiž dokáže potrápit nejen zápachem, hlukem, ale i škodami, které může v autě či na domě napáchat. Jak se jí zbavit?

11. 2. 2021

Jak poznáte, že se k vám kuna nastěhovala?

Kuny lesní a skalní se stále častěji stahují do obydlených míst. A rozhodně nejde jen o zapadlé vesnice a chatové oblasti. Návštěvu malé šelmičky můžete dost dobře pocítit i ve městě. Důkazem jsou hnědě zbarvené chuchvalce chlupů v okolí auta nebo jeho vnitřních částech. Na přítomnost kuny může upozorňovat i nepříjemný pach nebo výkaly.

V domě pak o její přítomnosti informují podivné noční zvuky, výrazný a specifický zápach, nekonečné cupitání a dupání nad hlavou, ale i typické stopy ve sněhu a podlouhlý trus u dveří. 

bigstock-stone-marten-or-beech-marten-403281338.jpg

kousající kuna
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Přítomnost kuny nepřehlédnete. Poznáte ji podle charakteristického zápachu a šramocení, kterého se často dopouští po nocích.

Kuna se navíc ráda pustí do izolace, autokabelů i elektroinstalace. Majitelé aut jistě potvrdí, že některé značky aut navíc kuně „jedou“ víc než jiné. A stát po nočním řádění celé kuní rodinky nevyspaní v minus dvaceti u auta, které nenastartuje? To asi není scénář, který bychom si vysnili. 

Jak se kuny humánně zbavit?

Spousta majitelů chat a chalup jistě potvrdí, že jedinou účinnou možností, jak se kuny nadobro zbavit, je její fyzická likvidace. V tomhle případě ale počítejte s tím, že kuna je v ČR celoročně chráněná s výjimkou období od 1. listopadu do konce února. Pokud ale nechcete přistoupit k drastickému řešení v podobě želez, pastí nebo zastřelení, vyzkoušejte následující rady a triky:

  • WC bloky: Chemické pachy kunám prostě nejedou. Tahle poměrně nová metoda navíc dokáže vystěhovat nezvaného návštěvníka nejen z půdy, ale i automobilu. Stačí na místa, kde kuna pravidelně bivakuje, rozvěsit několik obyčejných WC bloků a zhruba jednou za měsíc je vyměnit za nové.
  • Lidské vlasy: Spousta kadeřníků potvrzuje, že po nich zákazníci chtějí ostříhané vlasy domů. Bohužel ještě více majitelů aut, chat a chalup se shoduje na tom, že tenhle trik na chytré šelmičky tak úplně nezabírá. Nicméně za zkoušku to určitě stojí. Na půdu nebo do vnitřku auta uložte několik chuchvalců vlasů a čekejte, jak si s nimi kuna poradí.
  • Aromatické koření a bylinky: Mezi hojně rozšířenou a aplikovanou „babskou radu“ patří i pepř, který údajně stačí nasypat okolo auta nebo na půdu. Stejně dobře prý funguje i kari, česnek, sušený zázvor, levandule, kyselina citronová nebo třeba mletá skořice
  • Houbička namočená v desinfekci: Díky citlivému čichu a nepříjemnému zápachu desinfekce by měla obejít kuna vaše auto či dům obloukem. Stačí, když do prostoru motoru nebo půdy umístíte houbičku namočenou v desinfekci.
  • Přeznačkování prostoru: Kuna si svoje území přirozeně značkuje močí. Strach má ale ze psů. A nejvíc z těch loveckých. Pokud takového mazlíka doma máte, nechte ho půdu přeznačkovat. Kuna by se jí měla obloukem vyhnout.
  • Ultrazvukové nebo světelné odpuzovače: Tady už budete muset trošku zainvestovat. A to dost často s nejistým výsledkem. Některé kuny se podařilo odpuzovačem zahnat, jiné se s ním naopak naučily v dobré symbióze žít.
  • Nafta a naftalín: Roztrhejte staré prostěradlo, namočte ho v naftě nebo naftalínu a rozložte na místo, kde kuna ráda bivakuje. Zápach by mohl kunu vypudit.
  • Lví lejno: Pokud zrovna nemíříte na poznávací zájezd do Afriky, zkuste kontaktovat nejbližší zoo, kde vám kyblík lvího trusu za malou úplatu rádi dají. Kyblík exkrementů tohoto krále pustiny pak vyklopíte na půdu. Jen pozor na to, ať neřešíte ještě silnější zápach, než v případě bobků malé otravné šelmičky. 
  • Spreje proti kunám: V obchodech jsou běžně k dostání speciální spreje, které mají kuny odradit od návštěvy a následného hodování. Jejich účinnost je ale často dost diskutabilní. Pořídit je ale můžete za pár stokorun.

bigstock-stone-marten-or-beech-marten-403281317.jpg

kuna ukrytá v chroští
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Myslete na to, že kuna je, s výjimkou krátkého období v zimě, chráněným živočišným druhem.

Slovo závěrem

Jedinou stoprocentní ochranou před nezvanými návštěvníky je kompletní zabezpečení domku, chaty nebo garáže a ucpání všech otvorů, kterými by se mohla kuna do vnitřních prostor dostat. To však může být dosti komplikované.

Tahle malá šelmička se totiž dokáže protáhnout skulinkou velkou jen několik málo centimetrů. Takže nezbývá, než zkoušet výše uvedené a doufat, že něco z toho na zvídavé kuny zabere.