Jste zde

Jak se zbavit vší? Vsaďte na výrazné vůně, alkohol a kondicionér

česání všiváčkem Zdroj: Bigstockphoto
Když se řekne pedikulóza, zní to mnohým z nás jako nějaká cizokrajná nemoc, která se nás v žádném případě netýká. Opak je ale pravdou. Nejde totiž o nic jiného, než o protivné vši, které dávají dětem (a často i dospělým) pořádně zabrat.

30. 4. 2022

Ještě než začnete panikařit a sáhnete po petroleji, uklidníme vás. Známe totiž pár účinných triků, jak se nezvaných cizopasníků rychle a ideálně jednou pro vždy zbavit. To vše samozřejmě bez bolesti, zbytečných slziček a zkracování vlásků.

Jak poznat vši?

V první řadě je potřeba zmínit, že vši nemají nic společného s nedostatečnou hygienou, jak se dost často v minulosti tradovalo. Ve skutečnosti si na vláscích dítěte nebo dospělého začnou pochutnávat poměrně snadno a bez zjevné příčiny.

bigstock-female-pediatrician-in-white-l-194300434.jpg

dítě a lékařka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Přítomnost vší není důsledkem nedostatečné hygieny. Ostych tak není na místě.

Vši neumí skákat, na nového hostitele tak jednoduše přelezou, čemuž se nejde často vyhnout. Stačí, když dají dítka ve školce „hlavy dohromady“ nebo si sednete v MHD na polstrované sedátko, kde seděl člověk aktuálně bojující s pedikulózou.

A jak vlastně poznáte, že je potřeba zakročit? Kromě nekonečného a obtěžujícího svědění pokožky hlavy můžete ve vlasech pozorovat i miniaturní váčky (většinou bělavě lesklé) připojené k vlasům. Jde o hnidy, jejichž velikost se pohybuje okolo 1 mm. Od lupů je odlišíte snadno – nelze je totiž odfouknout a odstraníte je pouze mechanicky. Pokud je navíc zmáčknete mezi nehty, prasknou.

Jak se zbavit vší? Zkuste babské rady

Pokud zrovna nemáte v okolí lékárnu nebo se chcete vyvarovat chemickým prostředkům, můžete vyzkoušet rady našich (pra)babiček. Ty moc dobře věděly, že vši nenávidí výrazné vůně. Proto doporučovaly mazat hlavu tea tree olejem, výluhem z šalvěje, levandule nebo třeba rozmarýnu.

bigstock-a-dermatologist-or-trichologis-423629081.jpg

odstraňování vší
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na likvidaci vší můžete vyzkoušet babské rady, nebo sáhnout po kosmetice z obchodu. Druhá varianta je jistější.

Podobně fungovalo prý i opláchnutí hlavy v silném odvaru čerstvých listů ořešáku. Účinnou radou je obyčejný rostlinný olej, který do vlasů v dostatečném množství vetřete a důkladně zakryjete potravinovou fólií, igelitovou taškou nebo koupací čepicí. Nechte olej působit alespoň pět hodin, a poté vlasy umyjte běžným způsobem. 

Pokud nic z výše uvedeného nepomohlo, připravte alkoholovou lázeň, ve které rozmícháte zhruba deci vysokoprocentního alkoholu (vodka, slivovice a podobně) se stejným množstvím oleje. Obě složky zkuste smísit pomocí plochého štětce, kterým je následně na vlasy nanesete. Zabalte hlavu postiženého do alobalu a nechte působit zhruba tři hodiny.

Měli byste vědět: Některé „babské rady“ doporučují použití petroleje. Tomu se ale vyvarujte! Můžete totiž snadno poškodit jemnou kůžičku na hlavě a při neopatrné manipulaci dokonce způsobit nevratnou katastrofu. Petrolej je totiž vysoce hořlavý!

Skočte do drogerie nebo lékárny

Pokud se vám ani přes výše uvedené tipy nepodařilo vší a hnid zbavit, nezbyde vám nic jiného, než zamířit do lékárny nebo drogerie pro speciální šampony, masky a vyčesávací kartáček (tzv. všiváček). K dispozici jsou i spreje s insekticidem vyvinutým proti vším, který parazity hubí ochromením jejich nervové činnosti.

Účinné jsou také přípravky s obsahem silikonových složek, které vši obalí, zamezí jim v dýchání a udusí je. Vedle nešlápnete ani s přírodními prostředky s olejnatými látkami, které ucpávají vším dýchací cesty. Pamatujte ale, že přípravek bude potřeba použít opakovaně, vlásky dítěte zhruba jednou za týden kontrolovat a zbývající hnidy vyčesávat zmíněným všiváčkem.

Vydesinfikujte domácnost a vsaďte na prevenci

Podařilo se vám vlásky dítka zachránit? Ještě nemáte ani zdaleka vyhráno. Ačkoli veš nezvládne bez lidské krve přežít déle než 24 hodin, pravděpodobně se kromě vlasů usídlí i na oblečení, povlečení nebo plyšových hračkách. Oblečení a ložní prádlo důkladně vyperte, plyšáky stačí dát do „karantény“ na cca 48 hodin.

Aby si k vám tihle nezvaní návštěvníci znovu nenašli cestu, vsaďte na prevenci. Vlasy umývejte oblíbeným šamponem, do kterého kápnete pár kapek tea tree olejíčku či olej z eukalyptu. Olejíček můžete namazat i na pěšinku hlavy a za uši. Získáte tak jistotu, že veš dětská se bude vláskům tohohle voňavého hostitele vyhýbat obloukem.

Použité zdroje:

  • https://www.benu.cz/jak-se-zbavit-vsi
  • https://www.prozeny.cz/clanek/pohroma-zvana-vsi-ctyri-zarucene-zpusoby-jak-se-jich-zbavit-31546
  • https://www.bezvsi.cz/blog/jak-se-zbavit-vsi/
  • https://www.chytralekarna.cz/jak-vyzrat-na-vsi-usetrit-si-tak-nemale-trapeni