Jste zde

Jak se zbavit zápachu z kočičího WC? Základem je kvalitní krmivo, vhodné stelivo a pravidelný úklid

kočka v kočičím záchodě Zdroj: Shutterstock
V domácnostech v České republice žijí podle odhadů téměř dva milióny psů a milión koček. A právě ke kočkám se váže řada pověr a polopravd.

1. 9. 2022

Některé z nich například tvrdí, že kočky jsou zlé, podlé a na čistotě si příliš nezakládají. Pravdou zůstává, že kočka má vlastní hlavu a bude dělat nikoliv to, co chce její majitel, ale ona sama.

Na druhou stranu platí, že to, co kočce dáte, se vám mnohonásobně vrátí. Pokud je to bezpodmínečná láska a péče, pak získáte skvělého parťáka na několik dlouhých let. Jestliže ale kočky v lásce rádi nemáte, dají vám to pořádně sežrat. A to doslova…

Samostatnou kapitolou jsou potom předsudky o tom, že kočky jsou nečistotná zvířata a v interiéru je člověk vždycky ucítí. Ve skutečnosti jsou kočky jedny z nejčistotnějších zvířat a péčí o svůj zevnějšek tráví naprostou většinu dne. Pokud je u vás doma cítíte, pak problém nebude v samotném zvířátku, ale v péči o něj. Co dělat, abyste eliminovali případný zápach?

shutterstock_1718524921.jpg

úklid kočičího záchodu
Zdroj: 
Shutterstock
Kočičí záchod byste měli vysbírat alespoň dvakrát denně. Pokud bude příliš zanesený, kočka na něj nepůjde.

Kastrace je základ

Nebudeme diskutovat o tom, jestli je kastrace proti přírodě a zda by měla mít kočka alespoň jednou koťata. To proberte se zodpovědným chovatelem (nikoli „množkou“) nebo vzdělaným veterinářem. Ten vám doporučí vhodnou dobu pro kastraci i způsob jejího provedení.

Pokud byste totiž zvíře nevykastrovali, kocouři začnou po dosažení pohlavní dospělosti zamořovat váš příbytek extrémně páchnoucí močí, kterou označkují vše, co jim přijde do cesty. Kočky vás pro změnu zase několikrát do roka nenechají vyspat, protože budou během mrouskání neskutečně hlučné.

Měli bystě vědět: Pokud prošvihnete ideální dobu ke kastraci, může se stát, že kocour se značkováním a kočka s mrouskáním nepřestanou!

Bez kvalitního krmiva to nepůjde

Pokud chováte kočku doma, pravděpodobně jste jí pořídili i vlastní kočičí záchod. A právě ten může být zdrojem nepříjemného odéru. Eliminovat ho naštěstí můžete rovnou několika způsoby. Tím nejzásadnějším a zároveň také nejnákladnějším je kvalitní krmivo s vysokým obsahem masa a bílkovin, bez kterých se kočky neobejdou.

Při výběru se zaměřte na ta krmiva, která jsou přirozeně bez obilovin. Kočky jsou masožravci a obiloviny ve stravě nepotřebují. Kvalitní krmivo bude dražší, než to, které koupíte běžně v super a hypermarketech, kočka ho ale zkonzumuje mnohem méně.

shutterstock_2027517470.jpg

kočičí záchod
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud kočičí záchod extrémně zapáchá i po vyčištění, přemýšlejte o pořízení nového - a ideálně z tvrdého ABS plastu.

Při výběru proto pročítejte složení, raďte se v nejrůznějších diskuzích a kočičích skupinách a rozhodně na krmivu nešetřete. Zpestřit jídelníček můžete kočce přemraženým masem a vnitřnostmi nebo nejrůznějšími masovými konzervami a kapsičkami.

Náš tip: Kočky obecně málo pijí, což často vede k problémům s ledvinami. Mokré krmivo (typicky kapsičky, konzervy, paštiky apod.) proto zalévejte teplejší vodou (říká se, že by měla mít teplotu právě ulovené kořisti) a pro podporu pitného režimu můžete kočičímu parťákovi pořídit speciální fontánku.

Na stelivu nešetřete

Kočka si většinou sama vybere, jaké stelivo jí bude vyhovovat. Pokud jste si ji domů přinesli od chovatele, rozhodně stelivo neměňte a nasypejte do kočičího záchůdku to, na které byla dosud zvyklá. Kočky obecně špatně tolerují papírové peletky, které jsou vhodnější spíše pro hlodavce.

Ideální je proto hrudkující bentonitové stelivo, které vytvoří hrudky a ty snadno vyberete a vyhodíte do koše. Některá ze zmíněných steliv jsou dokonce opatřena speciální parfémovanou složkou a aktivním uhlím, které skvěle pohlcuje pachy. Počítejte ovšem s tím, že 10litrový pytel kvalitního hrudkujícího steliva, které vydrží zhruba tři týdny, vás vyjde zhruba na 250 Kč.

Náš tip: Pokud kočičí toaletu teprve vybíráte, zvolte tu, která bude mít odnímatelný horní kryt vybavený speciálním filtrem. Kryté toalety s praktickými dvířky pohlcují pachy nejefektivněji.

Nepodceňujte údržbu

Kočičí WC byste měli vybírat ideálně dvakrát denně. Kočka je totiž nesmírně čistotné zvíře a do špinavého záchodu nepůjde. To raději vykoná potřebu o pár centimetrů vedle. A zbavit se zápachu kočičí moči, která zatekla do plovoucí podlahy, je takřka nadlidský úkon.

Před každým doplněním steliva záchody důkladně omyjte a vydesinfikujte. Stejnou péči věnujte i lopatce, kterou hrudky a exkrementy vybíráte. K očistě můžete použít obyčejnou jarovou vodu nebo vodu smíchanou s octem a jedlou sodou, případně přípravky s látkou didecyldimethylamoniumchlorid (typicky například Sanytol).

Měli byste vědět: Vyvarujte se použití klasického Sava. Jeho vůně totiž řadu koček dráždí k přeznačkování.

Co když nic z výše uvedeného nepomůže?

Pokud doma zápach kočičí moči stále cítíte, můžete vyzkoušet nejrůznější pohlcovače zápachu, které obsahují přírodní bakterie a enzymy. Ty totiž dokážou zápach rozložit, a tím ho zničí. Obyčejné vůně obsahují typicky detergenty a fosfáty a bohužel zápach pouze „zamaskují“ a překryjí na krátkou dobu.

Nepomohl ani pohlcovač? Na vině může být i materiál kočičího WC. Měkké plasty totiž výborně nasávají zápach a agresivní kočičí moč je poměrně snadno leptá a rozrušuje. Proto se raději staré kočičí toalety zbavte a pořiďte si tu, která je vyrobená ze 4 mm tlustého ABS plastu, který je tuhý, odolný, tvrzený, málo nasákavý, barevně stálý a v neposlední řadě samozřejmě zdravotně nezávadný.

Praktická rada závěrem: Aby kočka neroznášela stelivo po celém bytě, pořiďte před kočičí toaletu speciální předložky nebo rohože s prohlubněmi, kam stelivo z tlapek popadá a vy ho můžete opětovně nasypat do kočičí toalety.

Zdroje: Článek byl zpracován na základě osobních zkušeností autorky a chovatelky koček