Jste zde

Jak udržet vláhu na zahradě: Pomůže ztrouchnivělé dřevo, mulčování i večerní zalévání

vláha na zahradě Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nedovolte, aby se z vaší zahrady stala vyprahlá poušť. Naučte se hospodařit s vodou a poznejte s námi triky, které vám pomohou udržet na vaší zahradě mnohem více vláhy.

5. 7. 2020

Velká vedra a země vyschlá na troud každoročně sužují nejen zemědělce, ale i drobné zahrádkáře, kterým chybí voda na zalévání. Buďte letos připraveni a zkuste s námi na nedostatek vody vyzrát! Máme pro vás osvědčené rady, díky kterým se vaše zahrada stane v období sucha a extrémních veder soběstačná. 

bigstock-rotten-wood-pile-with-close-up-318877228_1.jpg

ztrouchnivělé dřevo
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Zakopat ztrouchnivělé dřevo do země je starý, ale velmi účinný trik, který vám pomůže udržet v půdě větší vlhkost. 

Chytejte dešťovou vodu

Myslete na zásobu vody a na zahradu si pořiďte sud nebo jinou nádobu na zachytávání dešťové vody, která se nejvíce hodí na zalévání vaší zahrady – má ideální chemické složení i teplotu a neobsahuje chlór ani soli, které jsou příčinou zasolování půdy. Plusem je také fakt, že je zadarmo, a tudíž ušetříte nemalou částku za upravenou tvrdou vodu z veřejného rozvodu a už nikdy vás nepřekvapí zákaz zalévání.

V době extrémních veder využijte vodu z rybníka nebo přehradní nádrže. Za pár kýblů vám hlavu nikdo neutrhne. Ale pozor! V případě, že se rozhodnete vzít si na pomoc čerpadlo, je nutné žádat o povolení vodohospodáře. 

Pozapomenuté výhody mulčování 

Záhon zamulčujte čerstvě posekanou trávou, shrabaným listím, natrhaným kartonem, slámou nebo jiným organickým či anorganickým materiál, který je vhodný k mulčování. Mulč má totiž velmi mnoho výhod! Zabrání růstu plevele, půdu ochrání před rychlým vysycháním a organická mulč pomáhá vytvořit novou vrstvu půdy, která díky vysokému obsahu humusu funguje jako houba. Při prudkém dešti vsákne a udrží velké množství tolik cenné vody. 

bigstock-gardening-26243528_1.jpg

mulčování půdy
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Okopávejte a záhon pokryjte vysokou vrstvou mulč, která zabrání růstu plevele. Některé druhy plevelů mají totiž velkou spotřebu vody!

Nakypřená půda udrží mnohem více vlhkosti

Záhony pravidelně kypřete. Provzdušněná a kvalitní půda pojme mnohem více vody než půda, která je udusaná a na jejímž povrchu je vytvořen "škraloup", který nepropustí vodu ke kořenům. Navíc kypřením v půdě přerušíte kapiláry, kterými se vypařuje nejvíce vody. 

Zalévejte jednou za pár dní, ale vydatně!

Každodenní zalévaní není v době extrémního sucha efektivní! Voda se nedostane až ke kořenům a velké množství se jí z povrchu odpaří nebo odteče. Zahradu proto zalévejte jednou za pár dní, ale zato vydatně a pomalu, aby se voda stačila vsáknout a dostala se do větší hloubky. 

bigstock-watering-flowers-in-the-garden-332388955_1.jpg

zalévání zahrady
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Zahradu zalévejte brzy ráno nebo večer, když už slunce nemá takovou sílu. Zalévání během slunečného dne není efektivní! 

Chraňte půdu před silným sluncem 

Na zahradě vysázejte keře a stromy, které rostlinám poskytnou stín, zabrání slunci v odpařování vláhy ze záhonu a zamezí proudění větru, který půdu vysušuje.

Vhodným řešením je i bílá netkaná textilie, která ochrání půdu před větrem, silnými slunečními paprsky a zabrání nadměrnému výparu vody z půdy.