3. 5. 2024
Ne že by bylo správné krmit psího parťáka nedojedenými knedlíky a cpát mu kosti. Jde o to, že dneska mnohem víc než kdy dřív řešíme, co pejskům opravdu dopřát, aby to pro ně bylo to pravé ořechové nejen s ohledem na jeho chutě, ale taky na jeho zdraví a vitalitu. A v neposlední řadě jde mnohdy o naši peněženku – tady už je to ale o prioritách a zároveň neplatí, že ty nejdražší granule jsou nejlepší.
Psí granule podle věku
Už jste někdy stáli ve specializovaném obchodě před regálem plným granulí a říkali jste si, jestli je mezi granulemi pro štěňata, dospělé psy a psí seniory opravdu rozdíl, nebo je to nějaký promyšlený marketingový tah? „A“ je (kupodivu) správně.
Granule pro štěňata vynikají hlavně vyšším podílem bílkovin, jež podporují jejich růst a vývin. Často je v nich i víc vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro růst a vývoj orgánů, kostí a svalstva. Taky jsou dost kalorické – mládě jednoduše potřebuje víc energie.
Štěně je u malých plemen pejsek do 12 měsíců, u středních do 16 měsíců a u velkých a obřích do 24 měsíců.
Granule pro dospělého psa by měly být takovou vyváženou stravou, aby nedocházelo k „pěstování“ nadváhy, ale zároveň aby měl pes dostatek všech složek stravy a energie celkově. Tenhle druh granulí bývá doplňován specifickými složkami, které se mají pozitivně odrazit třeba na stavu srsti nebo kloubů.
Granule pro psího seniora už nebývají tak energeticky nabité, protože starší pejsci už nebývají tak aktivní. Nic nezkazíte, když vyberete takové, které podpoří zdraví kloubů a svalů. Zároveň je třeba, aby byly lehce stravitelné a měly nižší obsah sodíku – u starších psů se totiž často začnou chronicky „ozývat“ ledviny.
Mimo to – starší psi často nemívají dobrý chrup. Proto je vhodné pořizovat jim poloměkké granule nebo zvolit jiný druh krmiva (například konzervy nebo kapsičky), případně jim granule včas před krmením namočit do vody.
U menších plemen je psí senior zhruba od 10 let, u středně velkých plemen je to 8–10 let a u těch největších začíná seniorní věk už v 6 letech.
Psí granule podle velikosti plemene
Při správném výběru granulí hraje roli i to, pro jak velkého pejska mají být. Rozdíl, který je patrný na prvním pohled, tkví ve velikosti jednotlivých granulek. Jistě uznáte, že granule o velikosti cucacího bonbónu by nebyly tím pravým ořechovým pro čivavu nebo krysaříka – dost jednoduše by se mohli udusit.
Granule by měla jít pejskovi snadno rozkousat. Jakmile má malé čelisti, nerozkouše dostatečně velkou granuli a na zdravotní potíže bude co nevidět zaděláno.
Nejde ale jen o to. Malá plemena (bišonci, čivavy, francouzští buldočci a další) mívají rychlejší metabolismus, a tak potřebují kaloricky vydatnější stravu. Granule pro velká plemena (bernardýni, novofoundlandští psi a další) tedy logicky tak energeticky vydatné nejsou, zato by měly podporovat růst a kondici kloubů a kostí.
Mezi malými a velkými psy a granulemi jsou samozřejmě ti střední, kteří si zaslouží středně velké granule – jde například o bígla, border kolii, labradora a další podobně velké rasy.
Zaměřeno na složení: Dívejte se na maso a nenechte se napálit
Co je pro zvířata, to bývá často dost drahé. Co bychom totiž svým miláčkům nedopřáli, že? A výrobci jsou si toho vědomi. Proto není výjimkou, když se někteří z nich pokusí napálit nezkušené chovatele na triky, díky kterým prodají draze granule, jež za to svým složením vůbec nestojí.
Na co se tedy dívat při výběru granulí pro psa?
Nejdůležitější je maso
V prvé řadě koukněte na maso. Čím víc masa, tím poctivější strava. Bílkoviny ze živočišných zdrojů mají mít v psí stravě zásadní postavení. Maso by mělo být ve výčtu obsažených látek na prvním místě.
Důležité je tady ještě rozlišit, jestli jde o čerstvé, nebo sušené maso. Čerstvé maso v sobě má vodu (může jít o 70–80 % jeho váhy), o kterou přijde při zpracování a výrobě granulí – ve finále ho v krmivu může být zlomek!
Ideální je vybírat granule, které mají aspoň 20–25 % sušeného masa nebo moučky (například kuřecí moučky). Za ideál můžeme považovat 30 % a víc.
Podíl bílkovin může klamat
Jste zvyklí hlídat si podíl bílkovin ve své stravě, a tak se po nich pídíte i u psího krmení? Tady byste se mohli nechat pěkně nachytat. Když se totiž výrobce rozhodne ušetřit na mase, načež ho do granulí dá míň, přihodí nějaký ten umělý zdroj bílkovin. Proteiny obsažené v granulích rázem vyskočí, aniž by to zvedlo jejich kvalitu. Nebrat.
Na sacharidech záleží
Každý pejsek potřebuje kromě bílkovin a tuků taky sacharidy. Nejstravitelnějšími zdroji jsou brambory, rýže a oves. V granulích můžete najít i pšenici a kukuřici, to jsou ale dva poměrně časté alergeny.
Nepodceňujte vitamíny a minerály
Vitamíny a minerály do psí stravy patří stejně jako do té lidské. Hodí se i kloubní výživa a omega-3 a 6 mastné kyseliny kvůli kůži a srsti (dobrý poměr je 5:1, omega-3 jsou prospěšnější).
Čím konkrétnější výčet surovin, tím líp
Vždycky je lepší, když z obalu přesně vyčtete, čím budete psa krmit. Výrobce, který používá kvalitní suroviny, by se měl sám chtít pochlubit, a ne schovávat svoje ingredience za obecnější výrazy – například kuřecí moučka je lepší než drůbeží moučka, lososový olej je lepší než obecný rybí olej. Granule s vedlejšími produkty živočišného a rostlinného původu vůbec neberte.
Sečtěte si vypsané rýže a mouky
Některé hojně zastoupené položky můžou být tak šikovně rozděleny ve výčtu, že když je sečtete, zjistíte, že se rázem dostávají na první příčky ještě před maso. Může jít právě o různé druhy mouky a rýže.
Rozlišujte chemické a přírodní konzervanty
Spousta z nás se jednoduše nechce ládovat chemií. A stejně tak bychom na to měli hledět i u zvířat. Přírodními konzervanty jsou rozmarýn a vitamín E. Jakmile je na granulích cokoli jiného, půjde o chemii (výrobci je uvádí jako „doplňkové látky“ nebo „antioxidanty“). Obzvlášť se pak vyhněte granulím obsahujícím BHA a BHT, což jsou látky s karcinogenním potenciálem.
Nedejte na líbivé výrazy
Nebudeme si lhát, výrobci občas vsázejí spíš na marketing než na kvalitu svého výrobku. Proto pečlivě zkoumejte složení a nenechte se ošálit pojmy jako holistický, hypoalergenní nebo superprémiový. Neexistuje totiž nic, co by tyhle pojmy jakkoli definovalo, a tak s nimi můžou výrobci prakticky mávat, jak se jim zachce.
Při výběru záleží i na aktivitě, březosti a kojení
Je ohromný rozdíl mezi border kolií, se kterou se denně vydáte na desetikilometrovou procházku, a buldokem, který většinu dní „probendí“ na gauči. V prvním případě je potřeba zajistit víc tuku (zdroj energie) a bílkovin (na regeneraci). Běžně aktivní psi ocení ve stravě 25–30 % bílkovin a 20 % tuků.
Obézní pejsci by neměli v granulích najít víc než 20 % bílkovin a je potřeba krmit těmi, které mají 7–12 % tuku, ne víc. Konkrétní podíl pak závisí na míře obezity. Podobný poměr tuků by měly mít i granule pro kastrované psy.
Důležité je myslet taky na březí a kojící fenky. U nich se strava ideálně upravuje po 5 měsících březosti, kdy se podíl bílkovin ideálně navyšuje o 10 % – na konci březosti by mělo být ve stravě až 50 % bílkovin. S menším počtem štěňátek to může být i míň.
Jak poznat, že jsme při výběru granulí nešlápli vedle?
Jednoduše. V nejlepším případě má totiž pejsek pevnou a tmavou stolici. Zhruba za 2 měsíce od nasazení granulí to stoprocentně poznáte i na srsti, kůži a celkové pohodě psa.
Při změně krmiva se může dostavit průjem, ale neměl by být dlouhodobý. Pokud bude, je třeba sáhnout po něčem jiném.
Co když má pejsek stravovací omezení?
Intolerance některých složek potravy není u psů bohužel nic úplně výjimečného. Právě zmíněné granule označené jako hypoalergenní to ale nejspíš nevyřeší. Důležité je zjistit, co pejskovi nedělá dobře, a tomu se následně vyhýbat.
Dneska už totiž v pohodě seženete granule bez lepku, sóji, laktózy, kuřecího masa i kukuřičného glutenu.
Nepodceňujte výběr granulí. Neplatí, že ty nejlepší musí být nejdražší. I granule střední třídy můžou být vyhovující. Jen je potřeba si je pořádně „proklepnout“.
Použité zdroje:
- welovedogs.cz/blogs/news/psi-duchod-aneb-jak-se-co-nejlepe-starat-o-psiho-seniora
- super-granule.cz/blog-rady-a-navody/4-dulezite-veci-pri-vyberu-granuli/
- pawlicy.com/blog/how-to-choose-the-best-dog-food/
- vaschovatel.cz/blog/1493-zalezi-na-velikosti-psich-granuli-ano-zalezi-a-velmi.html
- psimafie.cz/blog/7-jednoduchych-bodu-jak-vybrat-kvalitni-granule/