10. 9. 2023
Ne nadarmo se mu říká citroník severu. Tenhle okrasný keř nebo strom, který dorůstá úctyhodné výšky až 3 metrů, plodí drobné oranžové bobulky nabité zdravím! Plody i listy obsahují neuvěřitelné množství prospěšných látek – z vitamínů A, B, D, E, F, K a P, z minerálů pak železo nebo mangan, dál kyselinu listovou… Tím nejdůležitějším je ale vitamín C. Ona bobulka je schopná pokrýt jeho denní doporučenou dávku!
Právě teď je čas sklizně. Ať už jste si rakytník zasadili na zahradě, nebo jste našli keřík v přírodě (to se stává, rakytník může vyrůst snad všude!), trhejte a sbírejte. Nejde to nijak snadno, k plodům se musíte prodrat větvičkami s trny. Stejně to ale stojí za to.
S čím vším vám může tenhle oranžový zázrak pomoct?
V první řadě musíme zmínit, že díky pravidelné konzumaci rakytníku můžete pořádně nakopnout svou imunitu. To se bude od podzimu dál hodit. Má ale i spoustu dalších skvělých vlastností a pomůže vám třeba se zažívacími potížemi, s chřipkou a angínou, pozitivně podpoří vaše játra a ledviny. Je báječným antioxidantem, pomáhá taky při kožních problémech a při hojení zranění. Rakytníku připisujeme taky antidepresivní účinky.
Kromě toho, že ho lze konzumovat, se používá i v kosmetice, tedy konkrétně v podobě rakytníkového oleje. Ten léčí akné a zpomaluje stárnutí pokožky. Pokud vás trápí nepěkné vypadávání vlasů, možná vám pomůže popíjení odvaru z listů.
Pěstujte ho, je to jednoduché!
Jestli máte na zahradě aspoň trochu místa, vysaďte si tam rakytník. Nepotřebuje žádnou speciální péči. Stačí mu sluneční paprsky a dobře propustná půda. Na zvýšenou vláhu dbejte jen v horkých letních dnech. Jinak se o rakytník v našich klimatických podmínkách nemusíte příliš bát.
Jak s rakytníkem naložit? Zkuste tyto tři tipy
Když už vás nabádáme, abyste objevili kouzlo rakytníku, samozřejmě musíme přidat pár tipů na jeho zpracování. Tím pravděpodobně nejjednodušším je naložit bobulky do medu a nechat ho v něm kvasit.
Stačit vám k tomu budou malé skleničky, kvalitní med a rakytník. Když si dáte každý den preventivně lžičku, jen tak něco vás neskolí. Mimochodem – chuť kyselých kuliček v kombinaci se sladkým medem si nejspíš brzy zamilujete!
Dalším způsobem, jak můžete rakytník zpracovat, je vytvořit si z něj ocet. Stačí rozmačkat dvě lžíce bobulek a zalít je půllitrem kvalitního jablečného octa. V zašroubované lahvi nechte směs tři dny odpočívat, ale každý den ji protřepejte. Po třech dnech směs sceďte, přelijte si tekutinu do lahvičky a uchovávejte ji v ledničce. A samozřejmě si pravidelně dejte lžičku.
Pokud vás trápí problémy s pokožkou, zkuste si udělat taky domácí rakytníkový olej – podobně jako ocet, jen s kvalitním olejem.
Rakytník ztrácí vitamín C jen minimálně
Poměrně dobrou zprávou je, že rakytník se dá v pohodě taky zamrazit, usušit nebo zavařit. Pokud jde totiž o vitamín C, „zmizí“ z rakytníku jen minimálně. Bohužel to ale neplatí o ostatních prospěšných látkách. Je tedy stejně lepší nenechat ho projít tepelnou úpravou.
Zdroje:
- https://www.florapack.cz/rady-zahrada/jak-sklizet-rakytnik.html
- https://plzen.rozhlas.cz/jak-sklizet-rakytnik-cesta-vede-pres-mrazak-7203512
- https://www.pleva.cz/a/rakytnik-resetlakovy-pouziti-doba-sklizne-recepty
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-si-uskladnit-sklizen-plodu-z-trniteho-rakytniku.html