Jste zde

Jeřabiny: Plané "ovoce" plné zdraví. Právě nastal jejich čas!

jeřabiny na stromě Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vyrazte s námi na jeřabiny! Podceňované plody jeřábů, které jsou nejen chutné, ale i velmi zdravé. Nastartujte svou imunitu, sezóna jeřabin právě začíná!

7. 10. 2020

Jeřabiny jsou malé oranžovočervené plody plné látek, které pozitivně ovlivňují lidské zdraví. V kuchyni a k léčbě zdravotních problémů je však využívá málokdo. Pojďte s námi poznat pozapomenutý lék našich babiček, na který ve volné přírodě narazíte téměř na každém kroku. 

bigstock-a-branch-of-red-ash-berry-row-376688278_1.jpg

jeřabiny v listopadu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Jeřabiny se sbírají od poloviny října do poloviny listopadu, ale čím později plody jeřábu sklidíte, tím více budou sladké. 

Rod jeřáb zahrnuje zhruba 100 až 200 druhů. Na našem území se však nejčastěji setkáte s jeřábem ptačím, jehož plody jsou vítanou potravou pro ptactvo, a jeřábem sladkoplodým, který byl vyšlechtěný z jeřábu ptačího a který má narozdíl od planého jeřábu méně trpké plody, které lze jíst v malém množství i v čerstvém stavu. 

Pozor na čerstvé jeřabiny a na záměnu!  

Jeřabiny sice nejsou jedovaté, ale v syrovém stavu vám mohou zadělat na pořádné žaludeční potíže. Kyselina parasorbinová, která je v plodech obsažena, může způsobit nevolnost, bolest hlavy i dávení. Tepelnou úpravou, naložením do alkoholu nebo sušením však tyto jedovaté látky mizí. 

Zaměřte se na tvar listů

Základní rozpoznávací znaky jsou chuť a tvar listů. Zatímco listy jeřábu ptačího jsou pilovité po celém obvodu a plody natolik kyselé, že se vám po jejich ochutnání zkroutí pusa, plody jeřábu sladkoplodého jsou trpké mnohem méně a jeho listy jsou pilovité pouze do poloviny. Druhá půlka listu je hladká, bez zoubků. 

bigstock-a-bunch-of-red-rowan-in-autumn-380299387_1.jpg

jeřáb ptačí
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Listy jeřábu ptačího jsou narozdíl od jeřábu sladkoplodého pilovité po celém obvodu. 

Plané "ovoce" plné zdraví 

Jeřabiny jsou nejen chutné, ale i velmi zdravé. Jsou plné minerálů, vlákniny i vitamínů. Posilují obranyschopnost, tělo zbaví těžkých kovů, pomohou při zánětech horních cest dýchacích i při nachlazení. Snižují vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol i hladinu cukru v krvi a podporují činnost střev. Z močových cest vyplaví drobné kamínky i písek. Ženám pomohou překonat období menopauzy. Zlepšují paměť a zmírňují bolesti kloubů. 

bigstock-childrens-creativity-bracelet-386581888_1.jpg

jeřabinový náramek
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Jeřabiny v sobě ukrývají vysoký obsah vitamínů. Množstvím vitamínem C dokonce mohou slušně konkurovat i citronům. 

Dbejte však na to, abyste jeřabiny sbírali na místech, která jsou vzdálena od civilizace, od prašných cest a silnic. 

Čaj ze sušených jeřabin vás zbaví zácpy 

Oranžovočervené jeřabiny můžete zpracovat mnoha způsoby. Můžete je usušit, zavařit spolu s jablky a hruškami, použít do koláče i k výrobě léčivého sirupu. Výborná je marmeláda z jeřabin, víno i pálenka a skvěle se hodí ke svíčkové, k ochucení zvěřiny i k přípravě nejrůznějších omáček k masu.