27. 5. 2019
Mražené, čerstvé, sušené i jinak zpracované borůvky jsou jedním z nejvyhledávanějších druhů ovoce. Plody mají neodolatelná chuť a jsou neuvěřitelně zdravé. Pojďte s námi poznat brusnici chocholičnatou! Konkurenci černé borůvky, ze které nebudete mít fialou pusu.
Borůvky jako všelék
Borůvky jsou bohatým zdrojem vitamínů, minerálních látek a navíc jsou plné antioxidantů. Posilují obranyschopnost, zpevňují stěny cév a snižují hladinu cholesterolu. Zlepšují trávení, uleví od zácpy a zbaví vás průjmu. U dětí podporují růst kostí a účinkují proti škrkavkám i dětským roupům. Jsou výbornou prevencí některých druhů rakoviny, zánětu močových cest i mrtvice. Pozitivně ovlivňují paměť, zpomalují proces stárnutí, udržují zdravý zrak a prodlužují nám život.
Vytvoříte-li na vaší zahradě vhodné pěstební podmínky, můžete se těšit na opravdu bohatou úrodu. Jeden vzrostlý keř brusnice chocholičnaté je schopen urodit až pět kilo borůvek. Záleží však i na odrůdě. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Podle doporučení by měl člověk ročně sníst minimálně 1,5 kilogramů borůvek v různé podobě. Obrovskou výhodou je, že borůvky své cenné látky neztrácejí ani při tepelné úpravě, zamražením nebo sušením.
Pěstování brusnice chocholičnaté – víme, jak na to!
Při zakoupení brusnice chocholičnaté pamatujte na to, že její pěstování má svá specifika! Sice nevyžaduje vyloženě lesní prostředí jako její příbuzná borůvka černá, nicméně bez dostatečné zálivky, občasného hnojení, a hlavně bez speciální zeminy vám neporoste.
Borůvky jsou skvělou surovinou pro přípravu mnoha sladkých moučníků. Připravit si můžete skvělý borůvkový koláč, lahodné borůvkové muffiny i tvarohové lívanečky s borůvkami.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Před nákupem rostliny pamatujte na to, že vysadit na zahradě pouze jeden keřík brusnice nemá obvykle význam. Borůvky je nutné vysazovat po dvou a více rostlinách, aby se mohly vzájemně opylovat.
Sazenice můžete zasadit téměř kdykoliv. Vhodnou dobou je jaro i podzim. Vždy však pamatujte na to, že sazenice musí mít dostatek času, aby stihla zakořenit.
Základní podmínkou pěstování je dobře propustná, lehká a kyselá půda. Běžná zahradní zemina obvykle nevyhovuje! Kyselou půdu však nestačí pouze přisypat, rostlině musíte nachystat lože.
Připravte si výsadbovou jámu
Pokud na zahradě nemáte kyselou půdu, je nutné vykopat půlmetrovou jámu, kterou vysypete substrátem vhodným pro borůvky. Boky jámy doporučujeme obalit fólií, abyste zabránili kontaktu s okolní půdou.
Borůvky jsou skvělým podpůrným lékem při léčbě dny, revmatismu i cukrovky.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Stanoviště vybírejte dostatečně prostorné a s dostatkem slunce. Nedostatek světla se projevuje menší úrodou a méně sladkými borůvkami. Rostlině dopřejte bohatou zálivku. Přičemž nejlepší volbou na zalévání je voda dešťová.
Rostlinu hnojte speciálně určeným hnojivem pro kyselomilné rostliny, které neobsahuje vápník ani chlór. Vhodnou volbou jsou i piliny z jehličnatých stromů.