16. 2. 2020
Dražší nemusí být nutně lepší
O kvalitě a složení kečupů se hojně diskutuje. V obchodech můžeme narazit na kvalitní výrobky, ale i „šlichty“, které vedle rajčat ani neležely. Navíc neznamená, že co je dražší, je automaticky taky lepší nebo kvalitnější a naopak.
O tom, jestli vybranému kečupu udělat čestné místo spíži nebo v naší ledničce rozhoduje zejména jeho složení. Zajímavé je i to, že kečupy ve skle nebývají chemicky konzervované. Sklo totiž umožňuje sterilizaci teplem přímo v láhvi. Navíc skrze něj poznáme, jak sytou má kečup barvu, která je sama o sobě znakem (ne)kvality.
Při koupi kečupu vždy kontrolujte, kolik obsahuje rajčat. Pokud méně než 140 gramů na 100 gramů kečupu, sáhněte po jiném.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pod 140 gramů nekupujte
Spousta z nás hledá na obalu kupovaného kečupu především informaci o množství rajčat, které bylo k jeho výrobě použito. Obsah rajčat by měl být minimálně 140 g na 100 g kečupu. Pokud je v lahvičce méně rajčat, raději sáhněte po jiném výrobku. Jednak nebude kečup ani trochu dobrý, jednak bude obsahovat látky a suroviny, které byste v něm pravděpodobně vůbec nečekali.
Podivné složení, vysoká cena, ale i kontroverzní kvalita navíc láká stále víc milovníků dobrého jídla k výrobě kečupu domácího.
Domácí kečup si podle chuti můžete doplnit třeba o chilli nebo skořici.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Není to jen o rajčatech
Máte třeba v létě po sklizni doma tolik rajčat, že nevíte co s nimi? Nemusíte se přemáhat a snažit se je všechny sníst. Bohatá úroda slaďoučkých plodů dost dobře poslouží k výrobě vlastního kečupu. Receptů na něj existuje nepřeberné množství. Pochutnat si můžete třeba na sladké nebo pikantní variantě s kari, skořicí nebo třeba chilli. K uzrálým rajčatům se skvěle hodí i červená řepa nebo další výpěstky ze zahrádky.
Uzrálá, šťavnatá, ale bez plísně
Základem pozdějšího úspěchu a dokonalé chuti je kvalitní surovina – v tomhle případě domácí rajčata. Klidně použijte přezrálé plody, jen důkladně zkontrolujte, jestli nejsou nahnilé nebo plesnivé.
Jedno malé rajče s plísní dokáže během několika dnů nadělat ve sklenici pořádnou neplechu a výsledný produkt budete muset vyhodit. Z odrůd se na výrobu domácího kečupu skvěle hodí ty masité – například Jaragan F1, Tajfun F1 a Orkado F1, vedle nešlápnete ale ani s keříčkovými odrůdami Minigold, Diana a Oranže.
Pokud kupujete kečup, sáhněte po variantě ve skle.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Honem do toho, půl je hotovo
Pro výrobu domácího kečupu si připravte kilogram zralých masitých rajčat (zbavte je zelených „bubáků“), dvě větší jablka, jednu cibuli, asi 70 gramů cukru, 60 ml jablečného octa, 60 mililitrů vody, čajovou lžičku soli, 3 bobkové listy, 5 kuliček celého pepře, nového koření a hřebíčku a špetku skořice.
Rajčata, jablka a cibuli očistěte a nakrájejte nadrobno (rajčata ani jablka není třeba loupat). Nasypejte je do hrnce, podlijte vodou a octem, přidejte sůl, cukr a veškeré koření
Náš tip: Koření můžete svázat do plátýnka, nebudete pak mít tolik práce s jeho pozdějším vybíráním.
Na mírném ohni vařte asi hodinu a čas od času promíchejte. Po hodině vyndejte všechno koření a směs pasírujte pasírkou nebo přes jemný cedník.
Proč pasírovat a nemixovat? Ve spoustě receptů najdete informaci o tom, že rajčata je třeba rozmixovat. To ale není tak úplně žádoucí, protože rajčata mixováním ztratí svou sytou červenou barvu.
Posledním krokem je nalití kečupu do čistých a horkou vodou prolitých sklenic. Ty uzavřete, otočte dnem vzhůru a nechte odstát do vychladnutí. Kečup není třeba zavařovat. O jeho trvanlivost a kvalitu se postarají přírodní konzervanty v podobě cukru, octu a soli.