21. 1. 2020
Kiwi je tropické ovoce původem z Číny. Svůj název získalo podle nelétavého ptáka kiviho, který se svým vzhledem kiwi hodně podobá. Pojďte se s námi podívat, co toto ovoce ukrývá pod slupkou, a proč se mu říká ovoce krásy.
Ovoce není potřeba loupat
Chuť zralého kiwi je mírně nakyslá. Někomu připomíná angrešt, jinému zase kombinaci jahod a banánu. V kuchyni se velmi často používá ke zdobení i k přípravě mnoha dezertů. Lze usušit, kompotovat i netradičně zavařit s banánem nebo ananasem. Skvělou surovinou je pro výrobu bublaniny, zmrzliny i zdravého smoothie.
Kiwi je běžně dostupné tropické ovoce. Typické je svou zelenou dužinou a chlupatou slupkou, která se po umytí může jíst. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Obsahuje až 10krát více vitamínu C než citron
Kiwi je obrovským zdrojem mnoha vitamínů a minerálních látek. Už pouhé jedno kiwi pokryje doporučenou denní dávku vitamínu C a tělo obohatí o notnou dávku vitamínu E a vitamínů skupiny B. Je bohatým zdrojem kyseliny listové, vlákniny a mimořádným zdrojem draslíku, železa a hořčíku. Například v porovnání s banánem si v množství draslíku doslova šlapají tyto dva druhy tropického ovoce na paty.
Domácí vlasová maska z kiwi a citronové šťávy navrátí suchým a poškozeným vlasům pružnost a lesk. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vyvolá ve vás dobrou náladu
Účinků kiwi na lidský organismus je velmi mnoho. Posiluje imunitu, podporuje trávení, zlepšuje kvalitu zraku, zpevňuje žíly i cévy a ochraňuje srdce. Zlepšuje koncentraci, zbavuje stresu a látky v něm obsažené dokonce vyvolávají dobrou náladu. Dvě kiwi, které si dáte hodinu před spaním, zlepší kvalitu spánku.
Kiwi, které smícháte s jednou lžící bílého jogurtu a lžičkou medu, zlepší kvalitu pleti. Pleť hydratuje, omladí a pomůže v boji s akné. Navíc drobná černá semínka z kiwi poslouží i jako skvělý přírodní peeling a odstranění tak odumřelé buňky na povrchu pleti.
Některé druhy kiwi lze vypěstovat i na zahradě. Důležitý je pouze dostatek slunečního záření a teplo. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pozor na prudkou alergickou reakci!
Stinnou stránku kiwi je fakt, že mnoha lidem může způsobit nepříjemnou alergickou reakci, která se může projevit nejen vyrážkou, ale i nebezpečným otokem jazyka a anafylaktickým šokem. Některé studie dokonce doporučují začínat s kiwi velmi pozvolna až u dětí, které jsou starší pěti let.
Ovoce kupujte podle pohmatu. Kiwi by nikdy nemělo být příliš měkké, otlačené a jinak poškozené. V obchodě proto spíše sáhněte po tvrdém kousku a nechte ho doma při běžné pokojové teplotě několik dní dozrát.