18. 9. 2022
Houbařská sezóna, minimálně ta klasická, je v plném proudu. Z lesa si tak můžete přinést zajímavý úlovek třeba v podobě košíku bedel. Jen si dejte pozor na to, jestli tyhle krasavice už nepřešly mrazem. A jestli sbíráte druh, který je opravdu jedlý.
Bedla vysoká je jedna z nejrozšířenějších a nejchutnějších hub. V lese její obrovský klobouk nepřehlédnete a v kuchyni z ní lze připravit řadu vynikajících pokrmů. Ne všechny bedly jsou však určeny ke konzumaci!
Bedlu jedlou můžete velmi snadno zaměnit s jinými bedlami, bohužel často s jedovatými!
Bedla jedlá roste v jehličnatých i listnatých lesích. Často u cest, na slunných mýtinách, ve vysoké trávě a v menších skupinkách. Na povrchu klobouku má hnědé šupiny a na středu tmavě hnědý hrbol. Na třeni je prsten, kterým lze volně pohybovat.
Po odříznutí nikdy nezmění barvu! Narozdíl od bedly červenající, která na řezu zčervená, a jedovaté bedly zahradní, která se v místě řezu zbarví až do červenohněda. Tato bedla má však ráda silně hnojenou půdu, a proto ji najdete spíše na zahradě než v lese.
Naprostý laik by si měl dát také pozor na záměnu s bedlou ostrošupinnou, smrtelně jedovatou muchomůrkou zelenou nebo muchomůrkou tygrovanou.
Přemrzlé bedly mohou způsobit lehčí otravu
Pozor si dejte i na bedly, které prošly mrazem! Bedlu, která je na první pohled nehezká, měkká a na okrajích nahnilá, nekonzumujte. Uvnitř bedly, která opakovaně zmrzne a rozmrzne, vznikají toxické látky, které mohou způsobit zdravotní problémy.
Výtečná na řízky i do guláše
Bedla jedlá má jemnou houbovou vůni, vynikající chuť a v kuchyni ji můžete zpracovat na mnoho různých způsobů. Bedlu můžete smažit, péct, dusit i zamrazit, usušit a zavařit v kyselém nálevu na pozdější dobu. Při tepelné úpravě jí stačí opravdu chvilka na to, aby změkla.
Klobouky bedel si můžete jednoduše obalit a usmažit v trojobalu, orestovat na sádle se solí a kmínem nebo si z nich můžete připravit i jiné houbové pochoutky. Například houbový guláš, karbanátky z bedel, jemnou smaženici, dršťkovou polévku nebo pikantní omáčku. Velmi oblíbený je také recept na nadívané bedly, kde zužitkujete i třeň.
Tip: Tuhou třeň bedel, která se v kuchyni příliš nevyužívá, můžete usušit a následně rozemlít na houbový prášek, který se skvělý k ochucení polévek i omáček.
Zdroje:
- https://www.ireceptar.cz/zdravi/bedla-vysoka-je-vytecna-houba-pozor-vsak-na-zradnou-bedlu-zahradni.html
- https://www.ireceptar.cz/hobby/bedla-druhy-30000912.html
- https://www.houby-rostou.cz/bedla-houba-wiki-atlas-hub/
- https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby-houby/622970/jak-poznat-bedlu-vysokou-a-nezamenit-ji-s-muchomurkou-a-mame-bedly-susit.html