Jste zde

Máme návod, jak na zahradu nalákat motýly: Vysaďte komuli a připravte motýlí wellness

motýli nad rostlinami Zdroj: Shutterstock
Jsou nádherní, lahodí oku a přinášejí radost i potěchu. Zároveň ale stačí tak málo a mohou z naší planety zmizet úplně. O kom je řeč? O pestrobarevných motýlech. Chcete je nalákat na vlastní zahradu? Máme pro vás návod, jak na to!

28. 3. 2024

Nalákat na zahradu motýly není nic složitého. V zásadě jenom stačí, pokud jim připravíte podmínky vhodné pro jejich život. Základem pozdějšího úspěchu je vyčlenit motýlům takové místo, které bude teplé a slunné. Zároveň bude v jeho blízkosti vhodný úkryt (například v podobě keře nebo menšího stromku), místo na kladení vajíček, obživa v podobě nektaru květin a zdroj vody.

Přečtěte si také: Přivítejte ptáčky na zahradě: tipy na budky a krmítka, kterým žádný neodolá

Začněte výběrem vhodného místa

Abyste na zahradě mohli obdivovat pestrobarevná hejna motýlů, je potřeba jim vyčlenit místo, na které bude dopadat dostatek slunečních paprsků, ale zároveň bude chráněné před poryvy větru.

shutterstock_1911619672.jpg

motýli na zahradě
Zdroj: 
Shutterstock
Motýly můžete na zahradu přilákat výběrem správných rostlin.

Vybrané místo by proto mělo mít aspoň z jedné, nejlépe ze dvou stran ochranu před větrem. Může jít například o fasádu domu nebo hospodářské budovy, několik stromů, vyšších keřů, plot nebo jiné prvky, které slunné místo ochrání před poryvy větru.

Pamatujte, že pro motýly je důležité slunce a teplo. To proto, že jde o ektotermní živočichy, což znamená, že motýli si nedokážou sami regulovat teplotu svého těla, ale pro udržení stálé teploty potřebují teplo slunečních paprsků. Vhodné je tedy zvolit stanoviště na jižní, případně jihozápadní nebo jihovýchodní straně pozemku. S vyhříváním motýlům pomůže i to, pokud na místě vytvoříte nějakou menší skalku. 

S motýlím wellness pomůžou rostliny

Výše uvedené podmínky vcelku snadno zajistíte výběrem vhodných rostlin, které motýli milují. Pamatujte ale na to, že motýli se u vás na zahradě budou objevovat od jara až do podzimu, proto je potřeba zvolit takové rostliny, které budou kvést postupně v průběhu teplých měsíců. 

Z jarních rostlin motýli milují třeba prvosenky, fialky, hloh, sedmikrásky, pomněnky či žluté narcisy. Během jara je na vaši zahradu přilákají i kvetoucí ovocné stromy, třešně, jabloně, hrušky, broskvoně, meruňky, švestky, ale také keře jako šeřík.

shutterstock_2017663064.jpg

motýli na zahradě
Zdroj: 
Shutterstock
Chcete, aby se u vás motýlům líbilo? Zapomeňte na pesticidy.

V létě motýli ocení třeba ibišky, hřebíčky, bělotrn, nátržník, zvonky, lilie, třapatkovky, kopretiny, řebříček, jetel, chrpy, růže, ale i levandule a další bylinky, jako jsou majoránka, šalvěj či máta. Na podzim pak klidně vsaďte na chryzantémy, astry, jiřiny, slézy či hrachory.

Náš tip: Keřem, kterým motýli rozhodně nepohrdnou, je Komule Davidova (Buddleia davidii), které se lidově říká motýlí keř. Pro svá velká květenství, intenzivní vůni a schopnosti přilákat motýly se v zahradách pěstuje stále častěji. Keř, který je původem z Číny, bývá v letních měsících doslova obalený motýlími návštěvníky.

Pesticidům a postřikům se raději vyhněte

Pokud motýlům vyčleníte místo v určité části zahrady, kterou osadíte výše uvedenými rostlinami, bude potřeba počítat s tím, že listy nebo i květy můžou být v průběhu roku ohryzané. Proto je dobré tenhle „motýlí wellness“ směrovat dál od zeleninové zahrádky, kde je případný okus nežádoucí. 

Rostliny, které jste tady vysadili pro motýly, byste také neměli ošetřovat pesticidy nebo chemickými postřiky. Taková „péče“ by se totiž motýlům ani trochu nelíbila a s největší pravděpodobností by vyrazili hodovat na vedlejší zahradu sousedů, čímž by vyšla veškerá vaše snaha vniveč. 

Použité zdroje:

  • https://www.zahradnictvi-flos.cz/blog/jak-prilakat-do-zahrady-motyly
  • https://www.nasdum.eu/chcete-mit-v-lete-na-zahrade-motyly-staci-je-nalakat/
  • https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-prilakat-na-zahradu-motyly