Jste zde

Mangostan: Exotické ovoce, které prý patří k těm nejlahodnějším na světě

mangostan Zdroj: Bigstockphoto
Ochutnejte s námi mangostan! Lahodné a zároveň velmi zdravé ovoce, které se díky vysokému obsahu antioxidantů a vitamínů dostává do hledáčku vědců po celém světě.

27. 6. 2021

Exotický mangostan, plod stejnojmenného stromu, patří mezi nejchutnější ovoce na světě. Přesto však u nás není příliš známý. Na pultech supermarketů a hypermarketů na něj narazíte jen zřídkakdy a ještě si za něj připlatíte. Jeden kus mangostanu vás vyjde zhruba na 40 korun. Za ochutnání ovšem rozhodně stojí! 

Zralé plody mangostanu se k nám dováží až z Brazílie. Dlouhý transport se však na chuti ani kvalitě nijak nepodepíše. 

Dovoz neovlivní chuť

Zatímco banány nebo třeba manga se sklízí v nezralém stavu a dozrají až během cesty, mangostany se sklízí až ve chvíli, kdy jsou zcela zralé, protože po utržení už nedozrají. Svou chutí se tak mangostan, který zakoupíte tady, zcela vyrovná mangostanu, který koupíte na trzích v Thajsku, v Singapuru, na Filipínách, ve Vietnamu, Indii nebo třeba v Číně.

Čím menší mangostan, tím lepší chuť

Plody, které mají tvar nepravidelné koule, ukrývají pod tmavě fialovou a silnou slupkou sněhově bílou dužinu výjimečné chuti. Dužina je rozdělena do 4 až 7 segmentů, které svým tvarem připomínají stroužky česneku

bigstock-man-in-tartan-plaid-shirt-hold-333971821.jpg

mangostan v dlaních
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nezralé plody mangostanu jsou tvrdé a mají zelenou slupku. Zráním však měknou a mění barvu na červenohnědou až fialovou. 

Mangostan má jemné máslové aroma a příjemnou sladkokyselou chuť, která připomíná kombinaci banánu, hrušky a broskve. Uvnitř dužiny můžete objevit semena, která ale doporučujeme nejíst! U některých druhů jsou totiž semena nejedlá, nebo jedlá až po tepelné úpravě

Chutné a zároveň velmi zdravé ovoce

Mangostan obsahuje spoustu vitamínů i minerálních látek, kyselinu listovou i velké množství vlákniny. Do hledáčku celého světa se však dostal díky vysokému obsahu xanthonů. Velmi účinných antioxidantů, které působí podobně jako antibiotika a chrání tělo před volnými radikály. Podle mnoha výzkumů tak zpomaluje stárnutí, zabíjí rakovinné buňky a zpomaluje růst nádorů.

bigstock-delicious-ripe-mangosteen-frui-420526627.jpg

mangostan v misce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Výtažky z mangostanu se využívají v kosmetickém průmyslu při výrobě mnoha krémů a mastí.  

Konzumace mangostanu má však pozitivní vliv na celý organismus. Ve své domovině, v zemích jihovýchodní Asie, se běžně využívá k posílení imunity i k léčbě mnoha neduhů.

Používá se při léčbě tuberkulózy, malárie i ke zlepšení trávení a ke snížení horečky. Dále také pomáhá při léčbě depresí, při menstruačních problémech, při kožních onemocněních i k tlumení bolesti. Posiluje srdce a reguluje krevní tlak. 

Nejlepší je v syrovém stavu

Mangostan je velmi lahodný v syrovém stavu, ale skvěle se hodí i do nejrůznějších sladkých pokrmů. Přidat ho můžete do sorbetů, smoothie, do ovocných salátů i koláčů, do krémů, pudinků i do kompotů a marmelád. 

Zdroje:

  • https://www.atranet.cz/mangosteen-3
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Mangostana_lahodn%C3%A1
  • https://www.virunga.cz/tropicke-ovoce-a-zelenina/mangostan/
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/5695-mangostan-jedno-z-nejchutnejsich-ovoci-sveta-sezeneme-i-v-cesku
  • https://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/mangostan/mangostan-popis.htm