Jste zde

Máte doma kočku? Tak pozor na tyhle pokojovky. Jsou pro ni jedovaté!

kočka a pokojovka Zdroj: Shutterstock
Majitelé koček nám jistě dají za pravdu, že většinou stačí jeden dlouhý pohled nebo nevinné zamňoukání a tomuhle chlupatému mazlíkovi byste snesli klidně i modré z nebe.

15. 11. 2023

Pokud chcete, aby s vámi kočka žila pokud možno co nejdéle, kromě správné péče a vhodného krmiva se vyvarujte i rizik, která mohou číhat přímo u vás doma. Na mysli máme pokojovky, které jsou pro kočky (mnohdy až smrtelně) jedovaté. Které rostliny by se u vás doma neměly vyskytovat?

Agáve

Všechny druhy agáve vyžadují slunečné, chráněné stanoviště. Dařit se jim bude v dobře propustné zemině, která by měla být směsí písku, štěrku a běžného zahradnického substrátu. Pokud vaši domácnost obývá kočka, rostlinku si ale domů rozhodně nepořizujte. Jakmile totiž zvídavý mazlíček agáve ochutná, může skončit s otravou na nejbližší veterině. Agáve dráždí sliznice kočky, která se může začít poměrně rychle dusit.

shutterstock_2109962924.jpg

kočka okusující rostlinu
Zdroj: 
Shutterstock
Kočky jsou zvídavé a rády ochutnají i trochu zeleně. Jen pozor na to, aby nebyla jedovatá!

Fíkus drobnolistý

Tenhle okrasný stromek, který se nevyznačuje vysokými nároky, sice působí v interiéru nesmírně hezky, vaše kočka by k němu ale neměla mít přístup. Málokdo totiž tuší, že fíkus drobnolistý je pro kočky jedovatý. To, že kočka fíkus ochutnala, poznáte podle zvracení a průjmu, což jsou prvotní příznaky podráždění sliznice.

Fíkovník pryžodárný (gumovník)

Vzhledově jednoduchá, ale velmi elegantní pokojová rostlina, která je vhodným doplňkem ke kvetoucím pokojovým rostlinám sice není pro kočky vyloženě jedovatá, v případě okusu ale začne ronit dráždivé mléko, které může chlupáčkovi ztížit polykání nebo dýchání. 

Hortenzie

Pokud doma pěstujete hortenzie, dbejte na to, ať si jich kočka všímá pokud možno co nejméně. I tady platí, že hortenzie sice nejsou pro chlupatého mazlíčka vyloženě jedovaté, můžou mu ale způsobit řadu více, či méně závažných gastrointestinálních problémů. Zvíře může po okusu rostliny začít zvracet, případně ho bude trápit průjem.

Oleandr

V tomhle případě se mějte opravdu na pozoru. Pamatujte totiž, že všechny části oleandru, který pěstujete v zimě v bytech a přes léto na balkónech a terasách, jsou pro kočky jedovaté. Oleandr totiž obsahuje nebezpečné glykosidy, které mohou i po pozření několika listů způsobit i smrt. Otrava se projevuje třesavkou, zvracením, závratěmi a srdeční arytmií.

shutterstock_1685554528.jpg

rozbitý květináč
Zdroj: 
Shutterstock
Rizikem může být i umístění rostlinek do vyšších poloh. Kočka na sebe může pokojovku i s květináčem strhnout.

Orchideje

Tady se výstraha vztahuje na všechny druhy orchidejí. Pokud kočka ochutná byť jen malé množství, může začít zvracet, mít průjem, případně u ní může nastat srdeční arytmie, která může vyústit ve smrt. Jed v tomto případě poměrně často způsobuje rychlé selhání ledvin

Vánoční hvězda

Tahle rostlina sice působí v interiéru velmi honosně a dekorativně, u domácností, kterým „vládne“ kočka, si ji ale raději odpusťte. Pryšec nádherný, jak zní oficiální název téhle pokojovky, je pro kočky smrtelně jedovatý. Z poraněných mléčnic okamžitě vytéká mléko obsahující alkaloid euforbin, který může kočce způsobit zvracení, průjem, ale i rychlou a bolestivou smrt.

Diefenbachie

Tahle retro pokojovka je asi jednou z nejznámějších jedovatých rostlin. Diefenbachie obsahuje krystaly šťavelanu vápenatého, které dráždí sliznice a způsobují zvracení i úporné průjmy. V tomto případě stačí, když kočka lístky jenom olízne.

Brambořík

Občas se v seznamu jedovatých rostlin objeví také oblíbený brambořík. Tady je ale nutno dodat, že jedovatý je pouze jeho kořen. Zřejmě žádnou kočku nebude tato rostlina fascinovat natolik, aby se prohrabala až ke kořenům a ty pak v nadměrném množství zkonzumovala. Pokud chcete mít ale klid na duši, raději bramboříky zavřete do místnosti, kam nemá kočička přístup. 

První pomoc při podezření na otravu

Pokud vaše kočka snědla jedovatou rostlinu, příznaky onemocnění závisí na požité dávce. Mezi typické příznaky patří úporné průjmy a zvracení, zvýšené slinění, křeče, které mohou přecházet do ochrnutí, problémy s dýcháním nebo srdeční arytmie. V případě, že se u kočičky výše uvedené projevy objeví, vyrazte na nejbližší veterinu!

Použité zdroje:

  • https://yoggies.cz/co-nesmi-jist-kocky/
  • https://blog.akinu.cz/cs/a/jedovate-rostliny-pro-kocku-192
  • https://www.zoohit.cz/magazin/kocky/vyziva-kocek/jedovate-rostliny-pro-kocky
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/jedovate-rostliny-pro-kocky-20230516.html
  • https://www.idnes.cz/hobby/domov/jedovate-pokojove-rostliny.A120417_230437_hobby-domov_mce