20. 9. 2020
O mikrovlnné troubě koluje mnoho nesmyslů. Tvrzení, že může způsobit rakovinu a poškodit mozek, nebyla nikdy dokázána! Nebojte se ji proto používat, ušetří vám nejen čas a energii.
Zbaví vás neviditelných bakterií
Víte, jaký předmět ve vaší domácnosti je tisíckrát špinavější než záchodové prkénko? Možná budete překvapeni! Nejvíce virů a bakterií se totiž ukrývá ve vaší houbičce na nádobí. Podle nejnovějších výzkumů se v ní nachází až několik desítek miliard mikroorganismů a obyčejné vymáchání v teplé vodě mnohdy nepomůže. Účinným pomocníkem se však může stát právě vaše mikrovlnná trouba! Záření, které produkuje, dokáže zničit velké množství škodlivých mikroorganismů.
Vlhkou houbičku umístěte alespoň na 5 minut do mikrovlnné trouby a zapněte ji na maximální výkon. Lepšího účinku dosáhnete namočením houbičky do vody s octem nebo do vody s pár kapkami citronu. Při vyndávání buďte opatrní, houbička bude horká!
Ohromným semeništěm bakterií je i hadr na nádobí a kuchyňské prkénko. I tyto předměty vám může pomoci dezinfikovat vaše mikrovlnná trouba.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vlhkým sušenkám navrátí křupavost
Ze starého tvrdého chleba mikrovlnná trouba vykouzlí během 20 vteřin čerstvý a voňavý. Zvlhlým sušenkám a dlouho otevřeným chipsům zase po půl minutě navrátí křupavost. Vypomoci si však musíte papírovou utěrkou. Suchou papírovou utěrku umístěte k chipsům, pohltí vlhkost. Vlhkou utěrkou naopak překryjte chleba, aby vlhkost natáhl.
Věděli jste, že vyčpělé a staré koření nedodá jídlu žádnou chuť a vůni? Potřebné aroma však můžete získat za pomoci mikrovlnné trouby. Teplý vzduch po jedné minutě rozvoní skořici, kmín či badyán. Zahřát můžete i ořechy. Získají mnohem lepší chuť.
Nahradí drahé sušičky potravin
Velkou výhodou mikrovlnné trouby je i ušetření času a energie. Během jedné minuty usušíte bylinky i houby. A to vše bez nepěkného zhnědnutí a zaprášení zdlouhavým sušením! Lístečky bylinek či slabé plátky hub umístěte mezi dvě papírové utěrky a zapněte mikrovlnnou troubu na nejvyšší výkon. Sušení hlídejte a průběžně kontrolujte! Správně usušené bylinky šustí a lámou se.
Potřebujete strouhanku a doma máte jen čerstvé rohlíky. Nasušte si je pomocí mikrovlnné trouby.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Urychlí vaření
Už žádné zdlouhavé čekání na kynuté těsto! S mikrovlnou troubou máte za čtvrt hodinky hotovo. Postačí, když kynuté těsto připravíte klasickým způsobem. Teplé místo u kamen však vyměňte za 3 minuty v mikrovlnné troubě, která bude nastavená na nejnižší výkon a bude v ní spolu s těstem i sklenice vody. Po třech minutách nechte těsto stejnou dobu odpočívat a poté postup ještě jednou zopakujte. Pak už jen stačí těsto překrýt fólií a chvilku čekat.
Zapomněli jste si přes noc namočit fazole, čočku nebo jiné luštěniny? S jejich rychlejším změknutím vám může pomoci mikrovlnná trouba. Luštěniny uzavřete spolu s vodou do dózy a zapněte mikrovlnku. Po dvou minutách ji vypněte a luštěniny ponechte v uzavřené dóze ještě dojít. Po zhruba hodině je sceďte a vařte způsobem, na který jste zvyklí.
Oloupat čerstvý česnek je mnohdy obtížné. Slupka drží doslova jako přilepená. Loupání vám půjde mnohem lépe, když česnek umístíte na 15 vteřin do mikrovlnné trouby. Využít ji můžete i při loupání cibule. Navíc ta díky teplému vzduch ztratí i svou štiplavost.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Citrony, limetky, pomeranče či grepy jsou vynikajícím zdrojem vitamínů. Ve vytopeném panelákovém bytě však rychle vyschnou a dostat z nich šťávu je pracné a vysilující. Mnoho práce vám však může ušetřit mikrovlnná trouba. Vysušené citrony umístěte na 20 vteřin do mikrovlnky a zapněte ji na nejnižší výkon. Teplý vzduch, který změkčí vnitřek citronu, usnadní vymačkání citrusů do poslední kapky.
Zbaví vás bolesti
Víte, co má společného mikrovlnná trouba, hrubozrnná sůl a stará ponožka? Tušíte dobře, že mnoho ne. Nicméně umístěním ponožky plné soli do mikrovlnné trouby na 30 vteřin, získáte hřejivý obklad na bolavá záda či klouby. Přidat můžete i snítku levandule. Obklad příjemně provoní.