Jste zde

Místo agresivní a drahé chemie ocet: Zbaví vás mastnoty, zápachu i plísní

ocet na úklid Zdroj: Shutterstock
Chcete při úklidu používat co nejmíň chemie a ideálně ještě k tomu ušetřit? Pak můžete v mnoha případech sáhnout po octu, který nejspíš máte vždycky doma. S některými dalšími surovinami pak tvoří jen těžko překonatelný úklidový tým.

4. 10. 2022

Nejčastěji ho nejspíš používáme společně s jedlou sodou. S tou parádně vypění, ať už tuhle dvojku nasypete a nalijete do páchnoucího odpadu, nebo ji necháte dělat její práci v zanešené pračce, z níž zrovna neline vůně levandule

Ocet si poradí nejen se zápachem, ale taky se špínou, vodním kamenem, mastnotou, a dokonce s ním třeba obnovíte zašlou slávu hliníkových povrchů. Pojďme se na to podívat.

shutterstock_2115231044.jpg

ocet a jedlá soda
Zdroj: 
Shutterstock
Ocet společně s jedlou sodou tvoří spolehlivou dvojku, která při úklidu nezklame.

Sbohem, špíno a mastnoto!

V kuchyni, ve které se opravdu často vaří, peče a smaží, se prostě mastnotě nevyhnete – na sporáku, v troubě, pracovní desce nebo zdi za kuchyňskou linkou. Zbavit se jí je ale jednoduché, takže se nemusíte ničeho děsit. Stačí vzít tyhle povrchy houbičkou, kterou předtím namočíte do octa. Jakmile plochy vydrhnete, ještě je vlhkým hadříkem otřete.

Někde pomáhá dokonce jen ocet naředěný vodou. To třeba na pravidelně, leč marně čištěných žaluziích. Tímhle roztokem pak naplňte i rozprašovač a postříkejte s ním nerezový sporák nebo dřez. Pak je vydrhněte. Když se mastnota nebo nečistoty drží, přidejte k octu jedlou sodu.

I mytí oken může být díky obyčejnému octu efektivnější. Do kbelíku s vodou přilijte trošku octa a umyjte okna tak, jak jste zvyklí. Jestli vás víc než okna trápí prach na elektronice, vypněte ji, vypojte ze sítě a otřete ji pořádně vyždímaným hadříkem, který jste předtím namočili do roztoku octa s vodou.

shutterstock_1078394786.jpg

jablečný ocet
Zdroj: 
Shutterstock
Jemnější jablečný ocet se dá použít k provonění domácnosti.

Dezinfikujte jednoduše

Kromě toho, že si ocet hravě poradí se špínou a mastnotou, zvládne i dezinfekci povrchů. Toho můžete směle využít při pravidelném čištění toalety i při údržbě kuchyňské linky, obkladů a podlahy.    

Ocet vám pomůže i s plísní, která se ráda tvoří a drží ve sprchovém koutě nebo v rozích místností. Pokud jí není moc, stačí ji vzít roztokem vody a octa (1:1), jestli se ale nepěkně roztahuje, nemějte s ní slitování a ocet neřeďte. Jen ho nastříkejte na zasažená místa.

Zápach si doma líbit nenechte

Rádi byste měli bydlení krásně voňavé, ale váš záměr vám pořád něco ruší? Vytáhněte do boje se zápachem právě s octem. Pokud se pach objeví v místnosti, jen ji vystříkejte roztokem vody a jablečného octa (1:1). Když do roztoku přidáte éterický olej, který máte rádi, můžete jím osvěžit gauč, záclony, závěsy nebo koberec. Zbyde jen příjemná vůně.

Ocet vás zbaví i zápachu z pračky, myčky nádobí nebo lednice. Stejně tak jako se dá na talířek nasypat jedlá soda a vložit do útrob ledničky, dá se do misky nalít ocet a nechat ho působit. 

Další způsoby, jak využít ocet v domácnosti

Možností, jak zapojit ocet do chodu domácnosti, je ještě celá řada. Poslouží místo aviváže a prádlo zanechá svěží a beze skvrn (a ještě prospěje pračce), a když ho přidáte do vody při vaření vajíček, nepopraskají vám.

Bezvadně funguje i proti mravencům, vosám nebo potravinovým muškám. V roztoku octa a jedlé sody taky docela jednoduše zbavíte nánosů šperky, příbory i kovové předměty, jako jsou hřebíky. A vyčistí vám třeba taky mikrovlnku – stačí smíchat v hrnku půl na půl ocet s vodou, nechat pět minut roztok ohřívat a pak troubu otřít hadříkem. Zůstane beze skvrn a bez zápachu.

Použité zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/ocet-domacnost-30000819.html
  • https://www.receptyprimanapadu.cz/interier/pryc-se-zbytecnymi-produkty-aneb-na-co-vsechno-si-vystacite-jenom-s-octem/