Jste zde

Monstera: Retro pokojovka, která svou nespokojenost dává najevo skrze listy

list monstery Zdroj: Bigstockphoto
Připomeňte si s námi monsteru! Fascinující a velmi robustní pokojovou rostlinu, která v posledních letech zažívá nečekaný comeback.

25. 5. 2021

Mnohým z nás připomínu éru socialismu. Svého času totiž zdobila čekárny lékařů, chodby škol i úřadů. Pro svoji nenáročnost, dekorativní olistění a dlouhověkost se však znovu dostává na výsluní. Přečtěte si o monsteře více a naučte se ji pěstovat. 

bigstock-monstera-green-leaves-or-monst-416677372.jpg

monstera v pralese
Zdroj: 
Bigstockphoto
Monstera pochází z jihoamerických tropických deštných lesů, kde roste na stromě jako liána a dorůstá skutečně monstrózních rozměrů. 

Nespokojenost dává najevo hlavně skrze listy

Monstera je nenáročná pokojová rostlina, která nevyžaduje téměř žádnou péči a ani specifické podmínky pro pěstování. Nejlépe se jí však bude dařit v teple a na místě s dostatkem rozptýleného světla bez přímého dosahu slunce. 

bigstock-monstera-deliciosa-minimal-mon-414905654.jpg

monstera v květináči
Zdroj: 
Bigstockphoto
Monstera patří mezi jedovaté pokojové rostliny. Ve své domovině však produkuje jedlé ovoce, které svou chutí připomíná ananas. 

Listy, které bude permanentně vystaveny prudkému slunci, se spálí. Ztratí svou svěží zelenou barvu a zežloutnou. Problém však může nastat i v případě, kdy rostlinu umístíte do stínu.

Při nedostatku světla má monstera tendenci natahovat se za světlem a špatně se jí vyvíjí listy. Nové listy zůstávají nedělené a bez vykrojení, které je typické pro starší rostliny. 

Opatrní byste také měli být i v případě, že monsteru pěstujete v blízkosti topení. Zejména v zimních měsících, kdy topíte, může trpět nedostatkem vzdušné vlhkosti a rostlině mohou začít zasychat špičky listů. Rostlinu proto nezapomínejte pravidelně rosit!

Vitalitu rostliny podpoříte i pravidelným otíráním listů vlhkým hadříkem. Obzvlášť u mohutných rostlin se totiž na listech usazuje silná vrstva prachu, která monsterám znemožňuje dýchat. A navíc zaprášené listy vypadají velmi zanedbaně! 

Pozor na přelití

Během teplých měsíců by zálivka měla být pravidelná a rovnoměrná. V zimních měsících je naopak nutné zálivku omezit a rostlinu zalévat teprve tehdy, když zcela vyschne vrchní část substrátu. Při přemokření dochází ke žloutnutí listů a k uhnívání kořenů, což může mít pro rostlinu fatální následky. 

bigstock-exotic-tropical-monstera-palm-360934561.jpg

monstera s oporou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mohutné monstery potřebují ke svému zdárnému růstu silnou oporu, ke které se budou moc příchytit. 

Monsteru také nezapomínejte hnojit. Během vegetačního období rostlině dopřejte jednou za 14 dní dávku hnojiva pro zelené rostliny. V zimě pak jednou za 6 týdnů. 

Letitým rostlinám neodstaňujte vzdušné kořeny

Mladší rostliny můžete přesazovat každoročně, starší rostliny pak stačí přesadit jednou za 2 až 3 roky, když je rostlině těsný květináč a vzdušné kořeny vylézají ven drenážními otvory.

Opravdu velké rostliny pak můžete v nádobě ponechat, ale jednou za čas jim vyměňte alespoň vrchní část zeminy a nikdy rostlině neodstřihávejte vzdušné kořeny, které slouží rostlině pro příjem vlhkosti, kyslíku a živin. Kořeny nechte růst volně nebo se je snažte zavést zpět o substrátu.