Jste zde

Nákupy za „socíku“. Z ceny rohlíků nebo piva vám spadne brada. Levněji ale nebylo!

papírová dvoustovka Zdroj: Shutterstock
Socialismus zažilo nemálo z nás. Zatímco někteří na toto období nemají zrovna dvakrát veselé vzpomínky, jiní na něj vzpomínají s nostalgií a slzou v oku.

12. 10. 2024

Jak vypadaly tehdejší ceny, které byly regulovány státem? A opravdu bylo za dob socialismu výrazně levněji? Máme pro vás malé porovnání. 

Není dvacka jako „dvacka“

Mnoho lidí tvrdí, že za dob hlubokého „socíku“ bylo výrazně levněji. To nepochybně ano, ceny byly vskutku lidové. Když ale zohledníme také fakt, že průměrná mzda byla v roce 1989 3 000 Kč (dnes je to zhruba 45 500 korun), pak zjistíme, že ceny vůbec nebyly tak nízké, jak se na první pohled tváří. 

Pokud bychom se podívali na detailní přepočet, pak zjistíme, že za běžný nákup v roce 1989 byste zaplatili zhruba 63 Kč, tedy 2 % tehdejšího platu. Za stejný dnešní nákupní košík byste dali 270 Kč, tedy zhruba 0,8 % průměrné dnešní mzdy. 

Přečtěte si také: Hořký symbol socíku, který napodoboval západní limonády. Pamatujete na Chito?

shutterstock_2400977355.jpg

plechovka piva
Zdroj: 
Shutterstock
Bylo kdysi levněji? Při pohledu na ceny ano, při přepočtu na průměrný výdělek nikoli!

Kolik stálo máslo nebo mléko?

Jako první se pojďme mrknout na máslo, jehož cena se dnes šplhá k šedesáti korunám. V akci ho můžete pořídit zhruba okolo 30 až 40 korun. Za socialismu jste za něj v obchodě dali zhruba deset korun. Šlo o běžnou kostku, která vážila 250 gramů. 

Zatímco máslo příliš svoji podobu nezměnilo, mléko již ano. Dnes jej dostanete zpravidla nejen v plastových lahvích, ale taky v nápojových kartonech (jde o tzv. tetrapack). Dříve se mléko prodávalo také v plastových pytlících a jeho cena byla zhruba 2 koruny.

Věděli jste, že: Kilo chlazeného kuřete jste v roce 1989 koupili za 30 Kčs, což by odpovídalo dnešní ceně okolo 390 Kč za 1 kg?

Cukr a sůl nad zlato?

Také cena cukru šla v posledních letech výrazně nahoru. Zatímco dnes pořídíte „kilovku“ krystalového cukru průměrně za 32 korun, dříve jste za stejné množství zaplatili zhruba 8 Kčs.

Sůl byla výrazně levnější a kilo vyšlo asi na jednu československou korunu. Sůl byla totiž jednou z levnějších a běžně dostupných potravin, jejíž cena se v rámci regulovaného systému příliš neměnila.

Mohlo by vás zajímat: Jedno vejce stálo za socialismu 1,30 Kčs, což by dle přepočtu na dnešní dobu odpovídalo 16 korunám!

Bochník chleba za 3 koruny, rohlík za 30 haléřů

Také ceny pečiva byly za socialismu někde úplně jinde. Zatímco dnes za bochník chleba zaplatíte mezi 30 až 50 korunami, dřív vám stačily pouhé tři koruny. Klasický tukový rohlík se pak dal pořídit zhruba za 30 haléřů. Dnes není výjimkou, že za něj dáte i tři koruny. 

Přečtěte si také: Jak skladovat pečivo: Zapomeňte na pytlíky a ledničku, vsaďte na utěrku

Pivo bylo pro pivaře příliš drahé

Oblíbený nápoj Čechů a podle mnohých taky nejdražší klenot, který máme a na který nedáme dopustit v průběhu let zdražuje stejně jako všechno ostatní. Například půllitr čepovaného plzeňského piva vyjde na některých místech v Praze klidně i na 70 korun. V obchodě naštěstí najdeme cenově dostupnější alternativy.

Průměrná cena piva v plechu se pohybuje okolo 10 až 15 korun. Lahvové pivo je zhruba o sedm korun dražší. V dřívějších dobách stál půllitr plzeňského piva asi 5 korun, a to bylo některými považováno za drahé. Stolní víno se potom prodávalo za 10 až 20 Kč. Kvalitnější vína z dovozu bývala i dvakrát tak drahá.

Použité zdroje:

  • https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/417030-desetkrat-drazsi-voda-maslo-za-stovku-srovnani-cen-za-komunismu-a-dnes
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/25347-ceny-potravin-socialismus
  • https://www.nespechej.cz/clanky/ceny-potravin-v-dobe-socialismu-a-dnes-levneji-az-o-400-20240124-2366.html
  • https://www.stoplusjednicka.cz/socialisticke-ceny-kolik-zbozi-jste-mohli-koupit-z-vyplaty-pred-35-lety-kolik-dnes