13. 3. 2021
Počasí určitě brzy zavelí a zima skončí. Pak bude ideální čas na první práce na zahradě – na stromech, trávníku, půdě… Na co se tedy připravit?
Co se stromy? Proklestěte koruny a proveďte postřik
Dokud máte na zahradě sníh, jen ho sklepávejte z větví a nechte ho ležet pod stromy. Ještě tak ochráníte kořeny před případnými mrazy. Pak už bude čas na proklestění korun. Nejvhodnější je začít u drobného ovoce, pak pokračujte jádrovinami. Vynechte peckoviny.
Rány, které řezem vzniknou, určitě ošetřete – můžete na to použít štěpařský vosk, latex nebo stromový balzám.
Během března ještě postříkejte stromy prostředkem proti škůdcům a chorobám.
Půdu pod stromy nezapomeňte okopat a přidat organickou hmotu, která zabrání odpařování vody.
Chystáte-li se přesazovat starší stromy, nejdřív jim prosvětlete koruny a obryjte kořenový bal. Je taky ideální čas na přípravu řízků drobného ovoce i řezů pro roubování jádrovin a peckovin.
Promyslete si, kam chcete případně zasadit nové stromy a keře, porovnejte různá místa na zahradě z hlediska dostatku (nebo možné přemíry) slunečního záření.
Co se jehličnatých a stálezelených keřů týče, jakmile zmizí sníh, pořádně je zalévejte.
Postarejte se o trávník
Jestli chcete, aby vám letos trávník dělal radost, neodsouvejte péči o něj na „jindy“. Nejdřív je potřeba ho očistit od listí a podobných nechtěných nánosů, potom ho můžete pohnojit kompostem. V případě, že zakládáte nový trávník, začněte s přípravnými pracemi hned, jak rozmrzne půda.
Zejména tam, kde si hrají děti, často zůstávají holá místa. Ty máte teď skvělou šanci znovu osít, případně se taky zbavit mechu, který možná přes zimu na trávníku vyrašil. Stačí rozrušit jeho strukturu ostrými hráběmi, ale můžete použít i dolomitický vápenec nebo speciální přípravek vyvinutý proti růstu mechu.
Vzhůru na záhony
Brzkou péči potřebují i záhony. Při zakládáních nových záhonů nejdřív odstraňte drny a půdu zryjte do hloubky asi 30 cm. Při tom vybírejte plevel (s kořeny), aby vás pak zbytečně nezlobil. Staré záhony zryjte a pak začněte hnojit, perfektní je k tomu vlastní kompost, můžete ale použít i nějakou tu náhražku a přidat i minerální hnojiva.
Čas na přípravu letniček a trvalek
Chcete-li mít zahradu krásnou a rozmanitou, začněte si připravovat truhlíky se zeminou pro výsev letniček a trvalek. Myslete na to, že přes semena trvalek by měl přejít mráz. Pokud to tedy bude možné, nechte je ještě zapadnout sněhem.
Pak můžete zahájit výsev zvonků a máků a těch záhonových rostlin, které mají dlouhou dobu klíčení, jako jsou třeba lobelka nebo šalvěj.
Udělejte inventuru zahradnického náčiní
Není nic horšího, než když uprostřed práce v hlavní sezóně, kdy zahrada potřebuje vaši intenzivní péči, zjistíte, že vám chybí správný nástroj. Proto zkontrolujte všechno své zahradní nářadí ještě teď, ošetřujte, opravujte nebo si pořiďte nové, ať ho máte připravené.
Rez oškrábejte kartáčem, hrany naostřete. Kovové a dřevěné části potřete olejem, aby jim neublížila vlhkost.