17. 8. 2023
Krvavec charakterizují načervenale-zelené květy, které vyrůstají v hustých klasech. Jejich krásy a nachové barvy si všimneme především v květnu a červnu. Rostlinka navíc příjemně voní a doslova svádí k ochutnání.
Krvavec byl dříve užíván jako prostředek zastavující krvácení. Setkat se u nás můžeme s krvavcem menším (Sanguisorba minor) a narazit můžeme i na krvavec toten (Sanguisorba officinalis).
Bylinka dává přednost kyprým a vápenitým půdám a plnému slunci. Dobře se jí ovšem daří i v polostínu. Snáší spíše sucho než příliš velké zamokření. Krvavec roste na vlhkých loukách, pastvinách, březích vodních nádrží a toků, v listnatých lesích a jejich okrajích.
Věděli jste, že: Krvavec je jedinou živnou rostlinou housenek modráska bahenního (Maculinea nausithous), který je u nás považován za silně ohrožený druh?
Proč si na něm pochutnávat?
Krvavec je cennou zásobárnou tříslovin, které působí příznivě na pročišťování krve a při podpoře trávení. Díky obsahu saponinu se může pochlubit antiseptickými a desinfekčními účinky. Pomáhá při zánětech ledvin, které tlumí a bojuje i s bolestivou menstruací a silným krvácením.
Vhodný je i do sedacích koupelí, které se uplatňují zejména při léčbě gynekologických potíží nebo hemoroidů. Díky stahujícím a desinfekčním účinkům je toten skvělý k výrobě pleťových vod, krémů a mastí.
Mohlo by vás zajímat: Koření i bylinka. Anýzem léčil už Hippokrates, dneska jím dochucujeme omáčky
Co z krvavce sbírat a jak ho upravit?
Na jaře se sbírají mladé listy a ještě syrové se přidávají do zeleninových salátů, kterým propůjčí čerstvou okurkovou vůni a jedinečnou chuť. Krvavec je skvělý taky do polévek, omáček, nejrůznějších pest nebo k masu, či grilované zelenině, které dodá jemně pikantní chuť.
Svou chutí se hodí i k vaječným a tvarohovým jídlům, k dušené rybě nebo k bramborám. Krvavcem se také dají ozdobit saláty a chutný je i na chlebu s máslem. Listy i nať můžete konzervovat v octu nebo v oleji. Směs krvavce, perily, kopru nebo estragonu je také skvělá po nasolení a usušení. Snadno tak získáte aromatickou bylinkovou sůl.
Přečtěte si také: Netřesk: Chránil domy před blesky, má podobné účinky jako aloe vera a je k jídlu!
V období květu (květen, červen) můžete sbírat nať, ze které vyrobíte tinktury, masti, pleťové vody nebo odvary. Na tomto místě je potřeba dodat, že odvary se používají vnitřně jen krátkodobě!
Oblíbený je i čaj z krvavce, kdy dvě čajové lžičky sušeného drceného oddenku přelijete 200 ml vařící vody a necháte zhruba 15 minut louhovat.
Sbírat můžete i kořen krvavce (v období mezi září a říjnem), který omyjete čistou vodou, odstraníte přebytečné malé kořínky a zelené části rostliny. Oddenek následně rozřežte na asi 10 cm dlouhé kousky a sušíte ve stínu nebo na slunci. Následně dosušte v troubě vyhřáté na čtyřicet stupňů nebo sušičce. Oddenky následně můžete proměnit ve zmíněný čaj nebo nakládat do alkoholu a užívat zevně třeba jako desinfekční tinkturu.
Kdo by se měl mít před krvavcem na pozoru?
Krátkodobé užívání krvavce nemá žádné vedlejší účinky. U dlouhodobého užívání je potřeba porada s lékařem. Vyhnout by se mu nicméně měly osoby, které jsou náchylné k trombóze. To zejména kvůli jeho vlivu na srážení krve a zastavování krvácivosti.
Bylinka může také u citlivějších jedinců vyvolat alergii. Vnitřní užívání není doporučeno ani těhotným nebo kojícím ženám. Obecně jde ale o rostlinku se širokým spektrem využití, které není třeba se u zdravých jedinců zbytečně obávat.
Použité zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Krvavec_toten
- https://bylinkovyraj.net/krvavec-toten/
- https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/2042-krvavec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani