21. 12. 2021
Kokos (ve skutečnosti jde o největší semínko světa, nikoli ořech) obsahuje proteiny, cukry, nasycené tuky, vitamín C, některé vitamíny skupiny B (B1, B2, B6, B3) vápník, hořčík, křemík fosfor, síru, draslík a chlór.
Je skvělý životabudič, zlepšuje kvalitu pokožky a pleti, snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu a působí příznivě při léčbě střevních či urologických potíží. Zároveň ničí plísňové bakterie a působí jako antioxidant.
Protože má ale každá mince dvě strany, dodat musíme, že „kokosák“ též obsahuje větší množství tuku, který je velmi podobný tuku palmovému nebo našemu domácímu sádlu. I tady proto platí, že všeho moc škodí. Jeden kokos za čas vám ale rozhodně neublíží. Pravděpodobně však budete řešit, jak se do téhle pochoutky dostat.
Jak poznat zralý kokosový ořech v 10 krocích:
- Nejdříve plodem pořádně zatřeste
- Snadno tak zjistíte, jestli obsahuje vodu
- Pokud o přítomnosti vody v konkrétním plodu pochybujete, vyměňte ho za jiný
- Vody nemusí být hodně, měla by ale uvnitř kokosu „žbluňkat“
- Zralý a kvalitní kokos by neměl mít prasklou nebo jinak poškozenou skořápku
- Pokud během omaku cítíte podivně měkká místa nebo trhlinky, pravděpodobně nebude kvalita kokosu příliš valná
- Stejným problémem může být i porušení některého ze tří otvorů (teček), které se nachází na vrchní straně kokosu
- Pokud po otevření kokos nepříjemně zapáchá, pravděpodobně bude zkažený
- Nekonzumujte ho ani tehdy, pokud je „maso“ (vnitřní část dužiny) zbarvená na žluto nebo do šeda
- Pokud kokos po otevření páchne po alkoholu, znamená to, že obsah zkvasil a nehodí se ke konzumaci.
Zbavte se vody
Kokosy jsou plné vody, které je se potřeba zbavit ještě před tím, než se vrhnete k dalším procedurám. Na vrchní straně kokosu se nachází tři menší otvory (tzv. kokosové oči). Jen jeden z nich je měkčí a snadno ho tak prorazíte šroubovákem nebo vyvrtáte vývrtkou na víno.
Pokud se vám proražení nedaří, přizvěte si na pomoc kladívko a do šroubováku dobře bouchněte. V krajním případě můžete využít i vrtačku, tady ale pozor na zranění.
Trocha hrubé síly
Když z kokosu vylijete vodu, vezměte si ho do jedné ruky a do druhé ruky uchopte kladivo. Kladivem postupně tlučte do kokosu po celé jeho ploše, v ruce jej přitom stále otáčejte. Po chvilce skořápka pukne. Jakmile se tahle zbavíte všech kousků skořápek, můžete hnědou slupku z dužiny oškrábat a vrhnout se na konzumaci masa – tedy vnitřku kokosu.
Přizvěte si na pomoc troubu
Že se vám stále nedaří? Odolnější kousky pokoří teplo. Vyhřejte si proto troubu na 200 stupňů a kokos do ní na plechu uložte. Stačit bude zhruba 15 minut a tvrdá skořápka by měla vlivem vysokého tepla prasknout. Vnitřek kokosu ze slupky následně snadno vytřepete nebo vydlabete lžičkou. Tenhle postup je sice časově náročnější, výslede je ale zaručený!
Náš tip: Pokud zjistíte, že dužina kokosového ořechu je výrazně nažloutlá či hnědá a zapáchá, kokos nejezte, je zkažený.
Další tipy závěrem
Pokud zrovna nemáte po ruce kladívko, vrtačku, vývrtku a ani troubu, můžete kokosový ořech ponořit asi na 1 hodinu do studené vody. Slupka o něco více změkne a k jejímu otevření postačí jemné poklepávání tvrdším předmětem (třeba paličkou na maso nebo sekáčkem).
Pokud chcete kokosové skořápky dále využít (například jako domeček pro hlodavce nebo krmítko pro ptáky), rozřežte kokos pilkou na dřevo. Počítejte ale s tím, že tímhle procesem se do dužiny mohou dostat pevná vlákna a chloupky ze slupky.
Použité zdroje:
- https://hobby.instory.cz/1021-jak-rychle-a-jednoduse-rozbit-kokosovy-orech.html
- https://www.kupi.cz/magazin/clanek/5306-jak-spravne-otevrit-kokosovy-orech-pomuze-vyvrtka-kladivko-i-trouba
- https://www.vitalia.cz/clanky/otevrit-kokosovy-orech-nemusi-byt-orisek-staci-vam-trouba/
- https://www.jaktak.cz/jak-otevrit-kokosovy-orech.html