23. 2. 2020
Mrkev, brambory, rajčata. Tradiční druhy zeleniny, které najdete snad na každé zahrádce. Zkuste letos obohatit váš jídelníček o méně známé druhy zeleniny, které si vaši pozornost jistě zaslouží. Doba, která je ideální pro jejich výsev, se blíží! Poznejte zblízka neznámou ačočku, exotické batáty nebo zapomenutý tuřín a opomíjený patizon.
Ačočka: Paprikookurka z Mexika
Velmi dobře se v našich klimatických podmínkách daří ačočce. Pnoucí tykvi, která svým vzhledem připomíná okurky. Malé plody můžeme jíst syrové, větší je dobré kvůli jejich tuhosti tepelně upravit.
Pěstování hlíznatého fenyklu má jedno důležité pravidlo! S výsevem je nutné počkat až do poloviny července. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ačočky můžete naplnit mletým masem jako papriky, můžete je naložit do sladkokyselého nálevu jako okurky, připravit z nich lečo, přidat je do salátu nebo polévky. Jsou zdravé a chuťově výborné!
Ačočka snižuje cholesterol a vysoký krevní tlak, stabilizuje hladinu krevního cukru a odvar pomůže při zánětu močových cest. Listy zase pomohou vyléčit ránu.
Po vysetí ačočce dopřejte ideálně pobyt ve skleníku, kde je teplo a vlhko. Větší rostliny můžete umístit na slunný záhon, ale až po zmrzlých v květnu. Chraňte ji před slimáky a dopřejte jí dostatek výživy.
Na českých zahrádkách lze pěstovat i některé druhy melounů. Dařit se jim bude hlavně v teplé oblasti a v půdě s dostatkem humusu. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Batáty milují děti
Batáty, kořenové hlízy povijnice batátové, jsou známé jako sladké brambory. Jsou velmi výživné a vedle velkého množství vody a škrobu obsahují i celou řadu vitamínů a minerálních látek. Fungují jako prevence rakoviny, snižují cholesterol, chrání srdce, posilují imunitu a pomáhají při nespavosti.
Na zahrádky se vysazují naklíčené až po květnových mrazících. Vyžadují slunné stanoviště a zahrnují se do hrůbků podobně jako brambory. Výborně chutnají smažené, pečené i uvařené a rozmixované na kaši.
Zapomenuté druhy zeleniny hlásí návrat
Tuřín je zapomenutý druh zeleniny, který v minulosti zachránil mnoho lidí před hladem. Je zdravý, chutný a na pěstování nenáročný. Na českých zahrádkách ho však najdete jen málokdy.
Listy tuřínu, které jsou dokonce zdravější než samotné bulvy, můžete použít do salátu nebo z nich můžete připravit netradiční přílohu. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Chuť syrového tuřínu je jemně pikantní, tepelnou úpravou se jeho chuť však zjemní. Podávat ho můžete jako přílohu k masu, zapečený s parmazánem nebo si z něj můžete připravit lahodnou polévku. Tělo obohatí o vitamín A, vitamíny skupiny B, draslík, vápník a vlákninu.
Na české zahrádky hlásí návrat i patizon. Nenáročná odrůda tykve obecné, kterou poznáte podle diskovitého tvaru. Vhodným místem pro jejich výsadbu je kompost nebo slunné stanoviště s dostatkem vláhy a živin.
Plody obsahují až 90 % vody, mnoho minerálních látek a velké množství vlákniny, která podporuje trávení. Nízký obsah sacharidů ocení hlavně diabetici a ti z vás, kteří drží dietu.