6. 11. 2021
Nachlazení, rýmě a kašli se na podzim a v zimě hodně daří – stačí se nevhodně obléknout nebo se zdržet venku a promrznout a potíž je na světě. S rýmou ve většině případů ani nezůstáváme doma, ale odebíráme se s ní do práce, kde nám to nejde, protože prostě nejsme fit. Doma s tímhle problémem ale můžeme zatočit. A ke všemu přírodní cestou. Pomocí aromaterapie.
Bergamot, eukalyptus nebo levandule jako pomoc
S rýmou toho vesměs moc nezmůžeme, jde totiž o mechanismus, při němž se tělo zbavuje virů v těle. Horší je, když se nám hodně špatně dýchá a kvůli ucpanému nosu se ani pořádně nevyspíme. Zapomeňte na kapky a spreje do nosu, na nichž si snadno vypěstujete závislost. Rozpalte svíčku v aromalampě a vyberte si ten správný éterický olej. Možností máte hned několik:
Eukalyptus: Typická vůně eukalyptu uvolňuje dýchací cesty a v místnosti, v níž necháte aromalampu kouzlit, vytvoří příjemný vzduch, v němž se budete rádi zdržovat, i když rýmu zrovna mít nebudete.
Přečtěte si o účincích aromaterapie víc: Vůně v bytě: Skořice vám pomůže proti stresu, vanilka vyvolá chuť na sex
Bergamot: Tenhle kříženec hořkého pomeranče a citrónu rovněž usnadňuje dýchání ve chvílích nepříjemného zduření nosní sliznice. Nechte ho působit a uvidíte, že se vám alespoň trochu uleví.
Citrón: Svěží vůně citrónu je perfektním pomocníkem při infekci horních cest dýchacích, ale i při obyčejné rýmě vám prospěje, když jím provoníte byt. Navíc působí i proti bolestem hlavy, které rýmu a nachlazení často provázejí.
Cypřiš: Nasládlá dřevitá vůně s citrusovým podtónem zalahodí vašemu nosu během nachlazení, ale pokud se vám zalíbí, nedáte na ni dopustit ani při plném zdraví.
Jasmín: Jasmín je nejen součástí těch nejdražších parfémů, ale také vynikajícím společníkem při potížích s horními cestami dýchacími. Pozor, tato nezaměnitelná květinová vůně má i afrodiziakální účinky.
Kadidlovník: Kadidlovník čistí vzduch, posiluje imunitu a pomůže vám zbavit se problémů s horními cestami dýchacími. Směs vůně kadidla a růží se hojně využívá i jako osvěžovač vzduchu. Navíc pořídíte-li si domů samotnou rostlinku, stačí s ní mírně zatřást a vůně se z ní uvolní do prostoru.
Vzduch v bytě můžete vylepšit i dalšími způsoby: Pořiďte si solnou lampu: Funguje proti depresím a zlepšuje vzduch
Limetka: Jedním slovem svěžest. Jinak asi vůni limetky nemusíme dlouze představovat. Hledáte-li něco, co dokonale pročistí vzduch u vás doma a navíc ještě prostor oblaží svými antiseptickými účinky, s limetkou se nespletete.
Máta: Kdo by si nevybavil mentolovou vůni žvýkaček a bonbónů? Máta by vám měla při nachlazení a rýmě dělat společnost, protože uvolňuje hleny a zmírňuje potíže s dýcháním celkově.
Zázvor: Zázvor i jeho vůně samotná podporuje pocení, zmírňuje bolesti hlavy a ulevuje od příznaků nachlazení. Proto si udělejte domácí zázvorový čaj a léčbu podpořte několika kapkami éterického oleje s touto výraznou pryskyřičnou vůní v aromalampě.
Provoňte byt dřív, než sáhnete po lécích
Abychom projevy nachlazení umlčeli a mohli bez větších obtíží normálně fungovat, často do sebe lámeme jeden prášek za druhým. Vyzkoušejte příště nejdříve přírodní cestu, aromaterapii. Třeba nebudete léky ani potřebovat a ještě si úžasně provoníte bydlení!
Zdroje:
- https://www.kouzlovuni.cz/ryma-a-aromaterapie-6-vonavych-tipu-jak-vyzrat-na-podzimni-nachlazeni/
- https://www.countrylife.cz/nachlazeni-a-chripky-aromaterapie-pomaha-s-lecbou-i-prevenci
- https://www.saloos.cz/c/nachlazeni-viroza-ryma
- https://aromaterapie.cz/kdyz-vas-skoli-chripka-nebo-si-na-vas-zasedne-ryma/