13. 11. 2020
Zázrak jménem propolis
Všichni určitě známe med, vosk nebo třeba mateří kašičku. Na pomyslném okraji zájmu ale stojí jeden z produktů, který je hotovým zázrakem. Jde o propolis, který včely používají především k údržbě a opravám. Propolisem zatmelují trhliny, zpevňují strukturu úlu a zabraňují tak v přístupu škůdcům i nepřátelům.
Kromě toho ho tenhle užitečný hmyz používá také k desinfekci a mumifikaci různých vetřelců, které se jim podaří usmrtit. Včelaři tak v úle často najdou třeba propolisem obaleného sršně a další dravý hmyz.
Konkrétní složení propolisu se liší nejen dle oblasti původu, ale i rostlin, které včely zpracovávají. Protože obsahuje obrovské množství nejrůznějších látek, člověk ho prakticky nezvládá napodobit. Jednoduše tak musí spoléhat na přírodu.
Mezi základní složky propolisu patří především pryskyřičné látky, éterické oleje a vosky. Dále balzámy, třísloviny, jisté množství vitamínů a provitamínů, celá řada minerálů a stopových prvků a především flavonoidy.
A jak se surový propolis vlastně získává? Včelaři ho jednoduše seškrábnou ze stěn při čištění úlu, případně pro jeho sběr používají drobného pletiva. To se vloží do úlu a po nějakém čase ho včela propolisem obalí.
Pomocník se širokou škálou účinnosti
Proč byste měli mít trochu propolisu v ledničce nebo domácí lékárničce? Jeho účinky na lidský organismus jsou totiž nesmírně zajímavé. Díky zmíněnému obsahuje flavonoidů, působí propolis jako přirozený aktivátor imunity, což oceníte zejména v období chřipkových epidemií a nejrůznějších nachlazení.
Řada testů a výzkumů navíc odhalila, že propolis dokáže urychlit léčení a hojení nejrůznějších onemocnění. Zmínit musíme i jeho antivirotické a antibiotické vlastnosti, které pomáhají s léčbou zánětů, infekcí, onemocnění dýchacích cest, chřipky nebo nachlazení.
Mohlo by vás zajímat: Některé nemocnice už nyní testují obvazy napuštěné medem a propolisem s cílem urychlit hojení ran a úrazů.
Masti s propolisem jsou vhodné k péči o pokožku u osob s kůží náchylnou na plísně, ekzémy nebo hemeroidy, kapky pak slouží k lokální, bodové aplikaci na kůži nebo v dutině ústní. Velmi oblíbené jsou i propolisové pasty na zuby, které osvěží dech, desinfikují, a stahují dásně, což ocení zejména lidé trpící paradentózou.
Pokud vás trápí afty, stačí pár kapek propolisové tinktury rozpustit ve vodě a dvakrát denně kloktat. U počínajících oparů pak postižené místo potřete kapkou propolisu a do rána budete mít po problému. Jen pozor, ať si touhle žlutou tekutinou nezabarvíte peřiny.
Co si z propolisu můžete vyrobit?
Surový propolis seženete u včelařů, kteří své produkty prodávají ve vlastních prodejnách nebo třeba na farmářských trzích. Pokud se vám touhle cestou nepodaří propolis sehnat, zamiřte do lékárny, kde seženete celou řadu propolisových produktů, od hotových tinktur přes roztoky až po rozpustné tablety, zubní pasty nebo mastičky. Počítejte u nich ale s vyšší cenou. Ideální tak je sehnat propolis ve své přirozené a původní podobě a doma z něj vyčarovat třeba tinkturu nebo hojivou mast.
Na tinkturu budete potřebovat nadrobený propolis, alespoň 60% líh a jemné síto. Propolis nasypejte do lihu, v poměru 1 díl propolisu na 2 díly lihu, a protřepejte. Lahev nechte 2 až 3 týdny na chladném a temném místě (popřípadě tinkturu nalijte do tmavé lahve nebo lahev obalte alobalem) a pravidelně ji protřepávejte.
Poté tinkturu sceďte přes jemné síto a používejte na drobné ranky nebo oděrky nebo ji zředěnou pijte pro zachování imunity. Jen dávejte pozor na případné znečištění světlých povrchů či oblečení. Tinktura celkem dobře barví a dostat ji z bílé halenky je takřka nadlidský úkon.
Na mast budete potřebovat propolisovou tinkturu a lékařskou vazelínu, nebo bambucké máslo v poměru 1:5. Tuk rozpusťte ve vodní lázni a poté přidejte tinkturu. Směs míchejte, dokud se líh z tinktury neodpaří. Potom mast nalijte do nádoby, nechte vychladnout a po vychladnutí uložte do lednice.
Pozor na případné alergie
Ani užívání takového zázraku, jakým propolis bezesporu je, není tak úplně bez rizika. Propolis totiž obsahuje 3 až 5% pylu a jiné včelí produkty. Nelze ovšem přímo říct, že pokud trpíte pylovou alergií, nesmíte propolis užívat. Přesto se u vás může vyskytnout (nebo rozvinout) jistá forma intolerance.
Odborníci proto doporučují před prvním užitím propolisu potřít tinkturou citlivé místo v loketní kloubní jamce a čekat, jestli kůže nezačne pálit. Taky vnitřní užívání zkuste nejdříve v malých dávkách a teprve postupně je zvyšujte.