6. 11. 2019
S hypotékou to opravdu není jednoduché, ale zároveň nejde o nic, co by se nedalo zvládnout. Tak jak to s ní tedy udělat od začátku až do konce?
Peníze, nebo nemovitost?
Jednou z nejčastějších a zároveň nejzapeklitějších otázek, kterou si zájemci o vlastní bydlení kladou, je ta, jestli by si nejdřív měli vybrat konkrétní nemovitost ke koupi, nebo nejdřív sehnat peníze. Při větším zájmu o již stojící dům nebo byt totiž zpravidla dostane přednost zájemce, který může takřka hned platit. Ušetří totiž prodávajícímu a případně makléři čas a možnost, že to celé padne. Možná vás totiž v bance odmítnou a prodávající nebo makléř budou muset rozjet svoje kolečko nanovo.
Pravděpodobně nejlepším řešením je v tomto případě tzv. pohotovostní úvěr. Při něm u banky využijete toho, že jste bonitní (tedy jste schopní splácet). Získáte tak možnost použít konkrétní částku hned, jakmile si vybere třeba dům svých snů.
Hypotéku si berete na několik desítek let, proto vše pečlivě zvažte.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Spěchat, nebo nespěchat?
V podstatě obojí. Při koupi nemovitosti může jít o čas, když je o ni větší zájem. Rozhodují i hodiny. Právě proto přijde vhod pohotovostní úvěr, díky kterému máte u banky schválený úvěrový rámec, a abyste ho peníze získat, stačí už jen říct.
Zároveň je ale potřeba jít do hypotéky s rozvahou a nebrat tu první, na kterou kde narazíte. Ideální je samozřejmě nechat si spočítat úroky a zjistit další podmínky pomocí hypotečních kalkulaček na internetu, ale od věci není ani promluvit si s nezávislým poradcem, který často ví i o neveřejných nabídkách.
Nezapomeňte, že jde o závazek na desítky let
Jít si do banky pro hypotéku není jako jít si do pekařství pro rohlíky. Budete s ní totiž žít dlouhé roky. Pokud máte platební možnosti obyčejného smrtelníka, pak se upíšete na 20-30 let. Děsit vás to nemusí, protože i nájem musíte každý měsíc včas a řádně zaplatit, abyste nezůstali na ulici. A navíc pak bude nemovitost vaše.
Jen si dobře promyslete, s kterým ústavem do hypotéky půjdete. Zatímco někde se vám může zalíbit nízká úroková sazba, jinde dostanete služby navíc a zdarma. Vždycky si pečlivě nastudujte nabídky jednotlivých bank a teprve potom to rozsekněte.
Schválení hypotéky trvá občas až 8 týdnů. Proto je dobré mít předjednaný takzvaný pohotovostní úvěr.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jste rozhodnutí? Pojďme do toho
Jakmile si sami nebo prostřednictvím hypotečního makléře vyberete banku, u které máte šanci získat hypotéku, budete k jednání kromě dokladu totožnosti potřebovat několik věcí:
- zaměstnanci předkládají potvrzení o příjmu žadatele a spoludlužníka, podnikatelé pak doklad o zaplacení daně za poslední dva roky
- další doklady o příjmech, například z pronájmu
- odhad nemovitosti, kterou můžete zastavit, a dokumenty od ní
- nabývací titul, tedy kupní smlouvu, smlouvu o budoucí smlouvě kupní a jiné
- snímek katastrální mapy, u výstavby domu geometrický plán
Co nemusíte mít, ale může vám to usnadnit situaci:
- rozepsaný finanční plán – rozepište si svoje příjmy a výdaje, majetek a závazky nejrůznějšího charakteru, případně taky tvorbu finančního polštáře
- některé banky můžou chtít doklad o vaší stávající adrese (obvykle stačí faktura nebo výpis, kde je vaše adresa uvedena)
Rozhodnutí banky o schválení nebo zamítnutí poskytnutí hypotečního úvěru může trvat klidně i 6-8 týdnů.
Když hypotéku dostanete, bude vás čekat ještě několik úkonů. Rozhodně pojistěte nemovitost a sjednejte vinkulaci ve prospěch banky. Znamená to, že když vám pojišťovna bude vyplácet za nějakou škodní událost, zeptá se nejprve v bance, a v případě, že u banky budete mít pohledávky, dojde nejdřív k jejich zaplacení.
Až budete vědět, že je ruka v rukávě, půjdete nechat přepsat nemovitost na sebe (na kupujícího) v katastru nemovitostí. Nejdřív je nutné podat návrh na vklad zástavního práva pro banku, původní majitel, který vám nemovitost prodává, pak musí podat návrh na vklad vlastnického práva (pro vás).
Pojištění bývá součástí sjednané hypotéky, ale raději se ujistěte, že nezůstanete bez prostředků a bez zajištění. V takovém případě by vaše vysněná nemovitost nemusela být tak úplně vaše.
Pak už „jen“ splácejte a hlídejte termíny
Nakonec budete jen pravidelně bance posílat domluvené pravidelné splátky a hlídat si dobu fixace úroků. Jakmile se bude blížit, můžete se porozhlédnout jinde a v případě významně lepších nabídek hypotéku třeba refinancovat.