26. 3. 2021
Na úvod můžeme říct, že pokud se řídíte také financemi, ani v jednom případě se nemusíte bát. Ať už chcete hypotéku na nový byt, nebo vás čeká hypotéka na rekonstrukci, na vše jsou dnes banky připraveny a mezi produkty není zásadní rozdíl.
Nový byt, ve kterém jste prvním majitelem
Novostavba je pro mnoho majitelů na první pohled jasnou volbou. Obvykle je kupujete od renomovaného developera, u kterého často máte možnost přizpůsobit si byt vlastní představě už během stavby. V ceně tak máte na míru položené podlahy, obklady, dveře a další součásti interiéru. Dle své představy pořídíte také kuchyň či vestavěné skříně.
Odpadá také problematické přepisování majetku z původního majitele či jistý diskomfort spojený s tím, že používáte prostory „po někom“. Vše je čisté, nové, dokonalé.
Pozor ovšem na to, že stavba není tzv. „ozkoušená“. Developeři mnohdy jedou „na výkon“ a ve stavbě se časem mohou objevit skryté vady zaviněné použitím levnějších materiálů. Novostavby se také obvykle stavějí na kraji města – mají horší občanskou vybavenost, déle budete dojíždět do práce a podobně.
Zdánlivě výhodná investice tedy může přinášet vyšší časové a finanční nároky spojené s dojížděním a své dodatečné náklady si může vyžádat také odstraňování problémů spojených s nízkonákladovou výstavbou.
Starší byt, který ale nepotřebuje rekonstrukci
Pro mnohé zlatá střední cesta. Starší byt obvykle má odstraněny výše zmíněné neduhy. Po mnohaletém užívání majitelé odstraní „prvotní nešvary“ a stavba obvykle mnoho let slouží bez potřeby větších investic.
Obvykle se tak doporučuje v bytu provést velmi důkladný úklid, vymalovat, často se také rekonstruuje koupelna, kterou mnoho lidí preferuje mít nově udělanou. Jinak je ale byt velmi rychle připraven k bezproblémovému používání. Při koupi znáte také přibližnou spotřebu energií předchozího majitele a ani zde vás nečeká žádné nepříjemné překvapení.
Nevýhodou je, že cenu obvykle zvyšuje provize realitní kanceláři a problematické v některých problémech může být i ocenění nemovitosti ze strany banky, pokud nemovitostí chcete ručit za úvěr. Vždy tedy pečlivě čtěte smlouvy a dejte si pozor na to, za jakou částku byt „z druhé ruky“ kupujete, aby vše dávalo smysl také ekonomicky.
Starší byt, ve kterém je rekonstrukce nezbytná
Starší byt obvykle volíme kvůli lokalitě nebo kvůli nižší pořizovací ceně. Kdo zvládne byt opravit svépomocí, má vyhráno. Pokud ale budete rekonstrukci pořizovat od stavební firmy, doporučujeme ještě před koupí vše velmi důkladně propočítat.
Zohledněte i čas, který budete muset přípravě rekonstrukce věnovat, a finance na bydlení, pokud v průběhu rekonstrukce budete bydlet v nájmu. Několik měsíců, které vás bude stát nájem navíc, rozhodně zahrňte do ceny nemovitosti.
V každém případě tedy volte nemovitosti na ekonomickém základě a dle svých časových možností. Pokud nechcete nic řešit, nejlepší volbou pro vás bude nový byt. Pokud naopak chcete ušetřit, rekonstrukce pro vás může být zajímavou volbou, ale připravte se na nezbytný čas, který všemu věnujete.