3. 12. 2016
Tohle všechno už je ale za námi. Teď nastává čas koukat dopředu: Jestli plánujete baráček se zahradou, kde si budou hrát vaše děti a kde budete na stará kolena posedávat s kočkou na klíně, vyplatí se jednat.
Ještě pár týdnů zpátky nedokázali odborníci přesně předpovědět, jak se budou úrokové sazby u hypoték dále vyvíjet. Dnes už je jasno: K překonání historického minima určitě nedojde.
Úroky rostou – pomalu, ale jistě
První banky už dokonce oznámily navýšení úroků. Komerční banka zvyšuje sazby o půl procentního bodu na 2,29 % při fixaci na 3 až 5 let, a to s okamžitou platností. 1. prosince se k ní přidaly také Hypoteční banka i UniCredit Bank a je velice pravděpodobné, že tím trend zdražování nekončí.
„Zvýšení úroků zatím oznámili tři velcí poskytovatelé hypoték, ale je pravděpodobné, že další budou následovat. Banky většinou mívají úrokovou sazbu obchodně nastavenou do konce roku, a tak lze očekávat, že ty, které úroky nezvýší ještě letos, k případnému navýšení přistoupí zkraje nového roku," komentuje situaci na trhu Vojtěch Adam Rychlíček, finanční specialista portálu Ušetřeno.cz.
Pokud tedy zvažujete, že budete hypotečním úvěrem financovat vlastní bydlení, není čas otálet už ani den. Srovnejte si hypotéky a směle do toho. V období mezi 1. prosincem, kdy vstoupí v platnost zákon o spotřebitelském úvěru, a počátkem nového roku máte totiž jedinečnou šanci získat výhodné podmínky, které s sebou zákon přinese, a zároveň ještě relativně nízkou úrokovou sazbu a RPSN.
Jaká jsou pro a proti spotřebitelského zákona?
Mezi největší výhody pro spotřebitele patří, že se jim dostane více práv, výhod i možnost snadnějšího předčasného splacení svých závazků. Zároveň se také sníží celá řada sankčních poplatků, kterým spotřebitelé dosud museli čelit. Tím ale pro banky vzniká hrozba, že o své klienty přijdou dříve, než plánovaly, a tak si případné ztráty chtějí vykompenzovat právě zvýšením úroků.
„Úskalím" zákona je pak to, že budou všichni žadatelé o úvěr důkladněji prověřováni. Instituce, u které se budete o hypotéku či půjčku ucházet, si bude nejrůznějšími cestami zjišťovat, jestli jste schopni závazek řádně splácet. Úvěr dostane pouze ten, kdo touto zpřísněnou kontrolou projde. Postup má zabránit tomu, aby se spotřebitelé dostávali do finanční tísně. Zákon se samozřejmě bude vztahovat také na refinancování hypoték.
Brousíte si zuby na hypotéku? Máme pro vás 3 užitečné tipy
- Neztrácejte čas obcházením jednotlivých bank, nabídky hypotéčních úvěrů můžete snadno a rychle prozkoumat z pohodlí domova pomocí hypoteční kalkulačky.
- Sledujte výši RPSN, ne úrokové sazby. Tato tajemně označená hodnota totiž vyčísluje všechny poplatky, které se k hypotéce vážou. K nízkému úroku si banka může přičíst spoustu dalších poplatků, a proto ve finále zaplatíte více.
- Všímejte si i aktuálních akcí. Banky se předhání v získávání klientů: aby je ulovily kolikrát dokážou služby výrazně zlevnit, prominout splátky, nebo je v průběhu splácení snížit.