14. 2. 2024
Kosatec sibiřský (latinsky Iris sibirica) je trvalkou z čeledi kosatcovitých (Iridaceae). Zároveň jde o nejdéle pěstovanou okrasnou rostlinu Evropy, která si podmanila nejen ji, ale také východní Asii. Rod kosatců zahradních (iris) je pojmenován podle řecké bohyně duhy Iris.
Zajímavostí je, že za vlády Karla Velikého byl kosatec symbolem římské říše. Zalíbení v něm našla i Francie, jejíž znak je krásnými květy kosatce inspirován. I když je kosatec jedovatý, jeho nenáročné pěstování znovu po letech nabývá na oblibě.
Mohlo by vás zajímat: Triky, aby vám řezané květiny vydržely co nejdéle: Pozor na různobarevné růže!
Pěstování kosatců zvládnou i naprostí začátečníci
Rostlina je neuvěřitelně houževnatá, a pokud ji vysadíte na správné stanoviště, odmění se vám nádhernými fialovomodrými květy, které zalahodí nejednomu oku. Vzhledem k její odolnosti a nenáročnému pěstování se hodí taky pro naprosté začátečníky.
Pokud se tedy chcete pustit do pěstování kosatců, nejprve si v zahradnictví pořiďte jejich cibulky, které nasadíte na záhon v období od dubna do května. Cibulky sázejte směrem od severu k jihu, a to zhruba ve vzdálenosti 30 až 60 centimetrů od sebe. Dejte si pozor na to, abyste cibulky nezasadili příliš hluboko. Kosatce by vám v tom případě nemusely vůbec vykvést.
Pestrobarevný záhon můžete obdivovat už během léta
Kosatce si budou libovat v propustné, dostatečně humózní půdě. Vyvarujte se jílovitým půdám v kombinaci s přílišným zamokřením, což kosatce nesnáší. Při výsevu cibulek volte závětrné a slunné stanoviště, které je v ideálním případě obrácené na jih. Tato nenáročná rostlina zvládne i polostín. Vysaďte ji ideálně do trvalkového záhonu, některé nižší druhy kosatce vám udělají radost také v truhlíku.
Nezapomínejte ani na hnojení, které byste měli v ideálním případě realizovat na jaře a to ideálně zahradním kompostem vzniklým z rozleželé trávy. Vedle nešlápnete ani s fosforečnými hnojivy, která podporují kvetení.
Vyhnout byste se měli naopak dusíkatým hnojivům, která mohou způsobit žloutnutí listů. Trvalky zalévejte jen v období sucha. Pokud jim budete věnovat výše uvedenou péči, na rozkvetlý záhon se můžete těšit už během prvního léta.
Přečtěte si také: Přírodní hnojivo z kopřiv: Vyrobte si extrémně zapáchající zázrak pro záhonky
Co s nimi, až odvetou?
Překrásné fialové kosatce můžete během léta nařezat jen tak do vázy. Pokud začnou na záhonku odkvétat, odkvetlé květy nezapomeňte odstraňovat. Podpoříte tím násadu nových. Po odkvětu odřízněte celý stvol těsně nad zemí, listy ponechte a seřízněte je až po zimě před rašením nových.
O kosatce se během zimy nemusíte nijak starat. Protože jsou mrazuvzdorné, nepotřebují žádnou zvláštní ochranu. Pokud chcete, aby vás kosatce každoročně zásobovaly nekonečnou náloží fialových květů, nezapomeňte každé čtyři roky koncem léta trsy kosatce rozdělit, čímž rostlinu zmladíte a namnožíte třeba pro rodinu nebo sousedy odvedle.
Použité zdroje:
- https://www.jahodarnabrozany.cz/clanky-2/kosatec-a-jeho-pestovani-vysadte-si-tuto-okrasnou-rostlinu-i-na-sve-zahradce/
- https://www.modernizahrada.com/rostlina-roku-2024-kosatec-sibirsky/
- https://www.zahradaapriroda.cz/kosatec-sibirsky-iris-sibirica/
- https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/rostlinou-roku-2024-je-kosatec-sibirsky-nas-puvodni-druh.prohlidnete-si-jak-vypada