2. 8. 2020
Pěstovat můžete odrůdy bílého, černého, růžového a červeného rybízu. Plody uzrávají v jinou dobu a mají odlišnou chuť. Červený rybíz, který je nejkyselejší, patří mezi nejběžnější. Bílý rybíz je mírně nasládlý. Černý rybíz má specifickou chuť, která mnohým nelahodí.
Vyzkoušejte rybízové víno
Využití rybízu je velmi všestranné. Z plodů můžete vyrobit marmelády a sirupy, upéct koláč či bublaninu. Milovníci ovocných vín si jistě pochutnají na osvěžujícím rybízovém víně, které bývá považováno za jedno z nejchutnějších mezi všemi ovocnými víny. Ze sušeného černého rybízu je také výborný čaj. V období chřipek posílí imunitu a sníží horečku.
Zkuste si z červeného rybízu připravit omáčku, která se hodí ke grilovanému masu i ke svíčkové. Smíchejte rybíz s badyánem, hřebíčkem, skořicí a citronem. Směs rozprostřete na plech a zasypte cukrem. Nechte péct, dokud se cukr zcela nerozpustí. Přidejte trochu rumu, a ještě teplé plňte do sklenic.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Plody rybízu se vyplatí zamrazit
Rybíz, zejména černý, obsahuje vysoký podíl vitamínu C. Už pouhých 40 kuliček pokryje doporučenou denní dávku vitamínu C a výrazně posílí obranyschopnost. Nejlepší je však konzumace čerstvého rybízu. Tepelnou úpravou se množství vitamínů výrazně snižuje. Chcete-li zachovat jeho sílu, zmrazte ho nebo ho usušte! Jen tak si rybíz zachová tělu prospěšné látky a vy si tak tuto vitamínovou bombu budete moci dopřát i v období chřipek.
Pomocník při boji s mnoha nemocemi
Plody jsou také výrazným zdrojem vitamínů skupiny B, vitamínu E a karotenů, ze kterých je následně syntetizován vitamín A, který chrání náš zrak. Z minerálních látek jsou přítomné vápník, draslík, železo, mangan a zinek. Důležitý je také obsažený rutin, který chrání naše cévy. Zpevňuje je a zajišťuje jejich lepší průchodnost. Pomůže při vysokém tlaku, hemeroidech, otocích končetin a při problémech s křečovými žílami. Posílí srdce.
Černý rybíz obsahuje až třikrát více vitamínu C než červený nebo bílý. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Přítomnost vlákniny a vysoký podíl vody v plodech urovná problémy se střevy. Zbaví vás průjmu i zácpy.
Čaj z listů černého rybízu vás zbaví mnoha zánětů. Poradí si se zánětem močových a dýchacích cest, záněty v krku i v ústní dutině. Jako výrazný antioxidant zbaví tělo těžkých kovů, čímž jej chrání před rakovinou kůže, močového měchýře a prsou. Kuřáky chrání před nádory plic.
Aby rybíz dobře plodil, odstraňujte pravidelně staré výhonky a části keře, které neplodí. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zacíleno na krásu
Rybíz vám může pomoci i s celou řadou kosmetických problémů. Kúra z rybízu zpevní vaše oslabené vlasy, zbaví vás akné a zlepší kvalitu vašich nehtů. Maskou z rozmixovaného černého rybíz a bílého jogurtu pleť hydratuje. Smícháním rozmixovaného černého rybízu s vyšlehanou smetanou a jedním žloutkem zase pleti poskytnete potřebnou výživu.
Aby vám rybíz více plodil, je nutný pravidelný řez. Na začátku jara odstraňte suché a špatně rostoucí větve. V létě, po sběru plodů, odstraňte nejstarší výhony.