Jste zde

Šetřete jako naše babičky: Kupujte celé kuře a skořápky od vajec nevyhazujte

babička s vnučkou v kuchyni Zdroj: Shutterstock
„Nesplachuj, já půjdu hned po tobě!“ Taky jste tuhle hlášku od svojí babičky v dětství nejednou slyšeli? Možná jste se i odporem ušklíbli. Jedno se ale našim babičkám musí nechat. Šetřit, to ony uměly…

23. 9. 2022

A kdy jindy vyzkoušet jejich moudré „spořicí rady“, než ve chvíli, kdy se vše okolo nás bleskovou rychlostí zdražuje? Nechte se inspirovat následujícími tipy, které vám pomůžou ušetřit nemalé částky za běžné a každodenní výdaje.

Kupujte celé kuře

Kupovat zvlášť kuřecí prsa, stehna nebo skelet do polévky je pěkně neekonomické. Efektivnější variantou je pořídit v akci kuře celé a to zpracovat. Z prsou můžete vykouzlit dokonalé butter chicken s bulgurem, stehna opéct a servírovat třeba s rýží nebo bramborovou kaší, ze skeletu uvařit poctivou polévku a zbytky masa použít třeba do rizota. Porcování kuřete není nikterak náročné a zvládnou ho i naprostí začátečníci. 

shutterstock_1701649945.jpg

babička s vnoučaty
Zdroj: 
Shutterstock
Babičky jsou tady nejen kvůli rozmazlování vnoučat, ale mají v zásobě i mnoho praktických rad a tipů.

Na zažloutlé prádlo s acylpyrinem

Volně prodejný lék nemůže chybět v žádné domácí lékárničce. Kromě účinků na naše tělo má ale i mnohem širší paletu využití v domácnosti. Kyselina acetylsalicylová, která je součástí acylpyrinu, je naprosto nelítostná k zažloutlému prádlu.

Cenově nákladná bělidla proto vyměňte za obyčejnou vodu se šesti tabletkami a nechte v lázni prádlo odpočívat zhruba tři hodiny. Po zažloutlých skvrnách nebude ani stopa a prádlo tak můžete bez obav vyprat na nižší teploty.

Úklid se sodou, octem a citronem

Co si budeme povídat – čisticí prostředky nepatří mezi nejlevnější položky nákupního seznamu. Naštěstí mají cenově dostupnou náhradu v našich spížích. Namísto agresivních čističů si během úklidu domácnosti vystačíte jen s obyčejnou vodou, jedlou sodou, octem a citronem. Těmhle pomocníkům neodolá žádná, byť sebeodolnější skvrna.

Náš tip: Slupky z citronu můžete nechat přes noc namočené v obyčejné vodě. Ráno vodu sceďte a přelijte do rozprašovače. Získáte stoprocentně přírodní desinfekční prostředek, který skvěle odmašťuje a krásně voní.

Skořápky od vajec zužitkujete

Vejce patří mezi tuzemské superpotraviny. I jejich skořápky ale v domácnosti dost dobře zužitkujete. Rozdrcené poslouží skvěle jako hnojivo s vysokou dávkou vápníku, kterou ocení zejména rajčata a papriky. Pokud navíc skořápky vysypete kolem záhonků na zahradě, zbavíte se slimáků, nedostanou se totiž přes jejich ostré hrany.

Čisté matrace

Matrace bychom měli několikrát ročně zbavovat prachu, znečištění a roztočů. Ještě než vytočíte číslo úklidové firmy, která si za čištění matrací naúčtuje klidně i několik tisícikorun, zkuste na běžné zašpinění vyzrát s obyčejnou jedlou sodou.

shutterstock_2002099907.jpg

babička a vnučka pletou
Zdroj: 
Shutterstock
Umí vaše babička plést? Nechte se to od ní naučit!

Matrace nejdříve důkladně vyluxujte, poté na ně nasypejte jedlou sodu a kartáčkem lehce rozetřete po povrchu. Soda pronikne dovnitř a odstraní zápach. Nechte matraci hodinu ležet a sodu působit, následně pořádně vysajte vysavačem.

Vyleštěný nábytek

I drahé leštěnky vám pohodlně nahradí běžné prostředky, které máte v kuchyni nebo koupelně. Na lesklý nábytek vyzrajete s obyčejným šamponem. Ten, když zkombinujete s teplou vodou, vyleští porcelán, nerezové, mosazné i další předměty naprosto dokonale. Když navíc do směsi přidáte ocet, lesk jako blesk na sebe nenechá dlouho čekat.

Použité zdroje:

  • https://zena-in.cz/clanek/prinasime-rady-a-triky-nasich-babicek-pro-krasnejsi-pradlo-jsou-skoro-zadarmo-a-opravdu-funguji
  • https://www.ctidoma.cz/zivotni-styl/jednoduche-rady-nasich-babicek-vyresi-mnoho-problemu-v-domacnosti-casto-pomuze-i-fyzika
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/rady-babicek-domaci-prace.html
  • https://mujlife.cz/naucte-se-setrit-jako-nase-babicky-vite-co-by-nikdy-nevyhodily/