16. 8. 2023
Prevence plísní
Pokud čas od času zpozorujete v květináčích plíseň, znamená to, že jste rostlině dopřáli více vláhy, než by potřebovala. Aby plíseň nenapadla kořínky nebo jiné křehké části pěstované rostlinky, nasypejte do květináče mletou skořici. Ta zbaví půdu plísní, řas i hub.
Pomáhá rostlinkám s růstem
Při prvním sázení nebo přesazování pokojových a venkovních rostlin v nádobách můžete do půdy přimíchat mletou skořici, která mladé rostliny ochrání před plísněmi a pomůže kořenovému systému v růstu.
Přečtěte si také: Voňavá a léčivá skořice: Pozor na tu z Číny. Ta pravá naopak zlepšuje náladu i paměť
Odpuzuje mravence
Pokud nechcete mít doma mravence, můžete posypat skořicí všechna místa, kudy by k vám mohli tihle nezvaní návštěvníci přijít. To samé udělejte také na zahradě. Mletou skořici nasypejte kolem rostlin a trošku jí přimíchejte i do půdy, čímž zajistíte, aby si zde mravenci nebudovali podzemní chodby.
Náš tip: Skořice funguje kromě mravenců i na slimáky. Sice to záškodníky nezabije, ale rozhodně se budou záhonu vyhýbat, nebo se od něho držet v úctyhodné vzdálenosti.
Ochrana a krásný vzhled květů
Mladá poupata jsou velmi náchylná na nejrůznější choroby. Ve chvíli, kdy je ale poprášíte skořicí, zvýšíte tím šanci na jejich zdravý a harmonický vývoj. Z mleté skořice můžete namíchat i postřik, kterým budete poupata pravidelně ošetřovat. Stačí smíchat 3-4 lžičky skořice s 2 litry vlažné vody a nechat směs přes noc řádně vylouhovat.
Mohlo by vás zajímat: Vůně v bytě: Skořice vám pomůže proti stresu, vanilka vyvolá chuť na sex
Ošetří poškozená místa
Omylem ulomená větvička vás už nemusí trápit. Stačí postižené místo zaprášit mletou skořicí, a nalomené větvičky či listy se brzy vzpamatují. To díky tomu, že skořice zabrání hnilobnému procesu. Rostlině můžete po tomto ošetření pomoci opatrným stáhnutím poškozených částí rostliny k sobě.
Prevence a léčba houbovitých chorob
Nikdy nekončící boj s houbovitými chorobami můžete podpořit právě mletou skořicí. Stačí vzít vyrobený postřik a aplikovat ho všude tam, kde se houby vyskytují. Postup opakujte po dobu dvou týdnů. Po nich by už nemělo být po houbách ani památky. Postřik samozřejmě můžete používat i preventivně.
Odpudí komáry
Existuje nespočet více, či méně účinných repelentů, které koupíte v obchodě, nebo si je snadno namícháte doma. Pokud se vám do obchodu nechce a ani nemáte z čeho účinný repelent namíchat, zkuste na místo, kde sedíte, rozsypat alespoň balíček skořice.
Ačkoli to není nejúčinnější repelent proti hmyzu, vůně skořice je pro komáry nesnesitelná a může to snížit počet štípanců, které vám uštědří.
Použité zdroje:
https://www.kupi.cz/magazin/clanek/22740-skorice-na-zahrade
https://pestujme.cz/skorice-rostliny-posili-zbavi-je-plisni-a-pomuze-jim-zakorenit/
https://www.ireceptar.cz/zahrada/skorice-na-zahrade-30000707.html