26. 9. 2020
Hydroponie, jak už ostatně název téhle metody napovídá, je založena na pěstování ve vodním prostředí. I když se může zdát, že jde o výdobytek moderní doby, opak je pravdou. Základy hydroponie se objevují už ve starém Egyptě a jiných dávných kulturách.
Vůbec první pokus pěstovat rostliny ve vodních roztocích bez půdy je v západním světě datován do doby před 250 lety. Úspěšně se o něj pokusil profesor lékařství John Woodward v Londýně.
Ve svých zápiscích detailně popsal pěstování máty v dešťové vodě, potom ve vodě z Temže a nakonec v kalné vodě z kanálu z Hyde Parku. Mátě se paradoxně dařilo nejlépe ve třetí zmíněné a profesor tak došel k názoru, že rostlinná hmota se netvoří z vody, ale z určitých látek v ní obsažených.
Pěstování bez prachu a plísní
Hydroponické pěstování je cestou, jak pěstovat rostliny bez zeminy, což ocení zejména alergici a astmatici, kteří se vyhnou kontaktu se sporami plísní. Mezi další přednosti hydroponie patří i rychlejší zakořeňování rostlin, snadná kontrola vlhkosti a živin, vyšší vzdušná vlhkost v místnosti nebo větší odolnost rostlin vůči parazitům a chorobám. Na druhou stranu je ale potřeba zmínit, že absence zeminy způsobuje větší závislost rostlin na péči člověka.
Jak s hydroponií začít a nepokazit to?
Výhodou je i to, že na hydroponii můžete „naučit“ i ty rostlinky, které jste dosud pěstovali běžně v hlíně. Co budete potřebovat? V první řadě substrát – ideálně keramzit, který dobře vede vlhkost a zvyšuje přísun vzduchu ke kořenům rostlin.
Dalším krokem je zvolení vhodné nádoby. Ta by měla mít několik otvorů na dně, kterými se budou proplétat kořeny rostlinky. Do takové nádoby stačí předpěstovanou a substrátu zbavenou rostlinku vložit tak, aby její kořeny vyčnívaly z otvorů.
Náš tip: Vysazujte pouze zdravé vypěstované rostliny, se zdravými kořeny i listy.
Nádobu s rostlinou vložte do další, tentokrát dekorativní nádoby. Vyčnívající kořeny překryjte zmíněným keramzitem a rostlinku zalijte do výšky 3,5 až 7 cm. Hnojit začínejte až po adaptaci rostliny. To, že se rostlince daří, poznáte podle toho, že jí začnou přibývat kořínky s typicky bílou špičkou.
Jak se o rostlinku správně starat?
Myslete na to, že rostlině pěstované hydroponicky škodí studený vzduch a průvan. Pro správný růst je také nesmírně důležité rozptýlené (ne přímé) světlo. Pro zálivku a rosení nepoužívejte dešťovou, ani studenou, chlórovanou, ani příliš tvrdou vodu.
Optimální teplota vhodné vody pro zálivku je 20 °C. Zálivka pro takto pěstované rostliny stačí 1x za 2 až 3 týdny. U menších nádob je potřeba rostlinku zalévat zhruba po sedmi až deseti dnech.
A jaké rostliny lze vlastně hydroponicky pěstovat? Odpověď je jednoduchá – všechny! Nejlépe ale tuto metodu obecně snáší břečťany, palmy nebo kaktusy. Zkušenější pěstitelé se ale mohou vrhnout také na hydroponické pěstování bylinek, rajčat nebo dokonce salátů.