16. 7. 2019
Proč je rybíz na českých zahrádkách tak oblíbený? Vypadá sám o sobě velmi dobře, zajišťuje barevnou pestrost, ať už je jakéhokoli odstínu, a taky nepotřebuje žádnou speciální péči. Stačí mu vybrat místo na slunci nebo aspoň v polostínu, občas ho zavlažit a dopřát mu trošku toho hnojení. A budou se dít zázraky. Pokud budete rybíz pěstovat v blízkosti kopřiv nebo bylinek, například pelyňků, nenechají na sebe slíbené zázraky ani dlouho čekat.
Zatímco stromky slibují plodit po 10 let, keře vás mohou zásobovat i dvojnásobek času.
Nejvíce vitamínu C je v černé variantě rybízu. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Kde se sladkokyselé kuličky vzaly?
Ty nejranější zmínky o pěstování červeného a bílého rybízu pocházejí z 15. století, kdy si na jeho plodech podle všeho pochutnávali Dánové, Nizozemci a Němci. U nás se dochovala zmínka až z poloviny 16. století a na území Ameriky se prý dostal až v 17. století. S černým rybízem je to ještě jinak – ten údajně pochází ze Sibiře a do Evropy doputoval během 18. století. Evropští pěstitelé ho pak zkultivovali v krásný keř a hned pro něj našli uplatnění v kuchyni.
Vypěstujte si vlastní zásobárnu vitamínů
Nenáročnost pěstování rybízu je jedním, nikoli jediným důvodem, proč se mu věnovat. Rybíz je velmi zdravé ovoce, má nízkou kalorickou hodnotu, jen málo cukru a téměř žádný tuk. Obsahuje hlavně vodu a celou plejádu prospěšných látek, například vitamíny A, B1 a C, z minerálů pak fosfor, železo a vápník. A aby toho nebylo málo, najdeme v něm ještě třísloviny, rutin, karoten nebo kyselinu citronovou. Například zmíněný rutin se pozitivně podepisuje na stavu a pružnosti cév.
Zatímco stromky budou rybízové kuličky plodit asi deset let, keříky slibují úrodu až na dvojnásobné období.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Víte, že černý rybíz obsahuje i 10x větší množství vitamínu C než citróny? Dobře vychází i ze srovnání s červeným a bílým rybízem – obsah vitamínu C v černých plodech je 3x vyšší.
Marmelády, koláče, šťávy i napodobenina brusinek
A co že se to dá s rybízem všechno dělat? Pokud si vysadíte víc keřů nebo stromků, je jasné, že nespořádáte celou úrodu jen tak zasyrova. Rybíz můžete jednoduše zamrazit a z mrazáku zásobu vitamínů vytáhnout třeba v zimě, vynikající jsou ale i marmelády nebo rybízové koláče. Rybíz se dá dokonce naložit i tak, abyste s ním mohli u domácí svíčkové nahradit brusinky. A je to úžasné! Kouzlo spočívá v cukru, hřebíčku, skořici a citrónové kůře.
Rybízovou šťávou proti horečce i chřipce
Obzvlášť rádi máme rybízovou šťávu, která je skvělým pomocníkem v boji proti nachlazení, chřipce a obecně horečce. To, co tělo v takových chvílích doopravdy potřebuje, je totiž pořádný přísun vitamínů. A ty, jak jsme si už řekli, rybíz nabízí.
Rybízové víno pro milovníky lahodných ovocných nápojů
Pokud jste si oblíbili ovocná vína, rybíz byste určitě měli mít stále v hledáčku. Je totiž jednou z těch nejbáječnějších surovin, které můžete na jeho výrobu získat. Kombinace červených a černých bobulek zajistí vínu sytou barvu. Základem nápoje je vylisovaná rybízová šťáva – ze 3 litrů šťávy pak získáte přes 7 litrů lahodného moku.
V domácnosti zužitkujete i rybízové listy. Třeba na nálev.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Spotřebujte i listy!
Nejen bobulky se dají zužitkovat. Pokud budete chtít, můžete si připravit taky ledacos z listů. Nejznámější je pravděpodobně nálev působící proti průjmu. Dvě lžičky listů stačí přelít 250 ml vroucí vody, nechat 10 minut luhovat a pak 3x denně pít. Listy se ale rovněž přidávají do podpůrných nálevů na nemocné ledviny a taky dokážou snižovat vysoký krevní tlak.