19. 8. 2019
Tlustice je na první pohled nevzhledná a obyčejná pokojová rostlina. Trochu zkušený pěstitel z ní však dokáže vytvarovat krásně kvetoucí bonsaj. Obrovskou výhodou je, že roste rychleji než klasická bonsaj a péče o ní není tak náročná. Už po třech letech může relativně mladá tlustice vypadat jako velmi starý exemplář.
Známá není ani pro své léčivé účinky. Přitom šťáva z listů dokáže pomoci s mnoha nepříjemnými zdravotními problémy.
Rod tlustice zahrnuje přes 300 rozmanitých druhů. Nejznámějším zástupcem je tlustice vejčitá, jejíž listy svým tvarem a velikostí připomínají drobné mince. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nedostatek vody poznáte podle mírně svraštěných listů
Tlustice je nenáročná pokojová rostlina, která je zvyklá na sucho. Ke svému životu potřebuje jen dostatek světla. Dužnaté listy a tučný stonek plní funkci zásobárny vody. Nepravidelná zálivka ji nevadí a bez vody přežije i několik týdnů. Nebezpečné je zejména přelití.
Při pěstování tlustice pamatujte na to, že substrát musí před další zálivkou dostatečně vyschnout! K zalévání používejte vodu dešťovou nebo odstátou a v létě ji dopřejte pobyt na čerstvém vzduchu. Pozor však na průvan, který by mohl tlustici uškodit.
Tlustice je dlouhověká sukulentní bylina, která má blahodárné účinky. Pravidelné kloktání šťávy z listů, kterou smícháte s vodou, vám pomůže při angíně. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Úspěch při pěstování tlustice budete mít, když ji do půdy přidáte slabé minerální hnojivo s vysokým obsahem fosforu a s nízkým obsahem dusíku.
Tlustice snese velmi suchý vzduch, proto se ji skvěle daří i v panelákových bytech vytápěných ústředním topením. Skvělou volbou pro pěstování tlustice je okenní parapet s dostatkem světla. Pozor však na přímé slunce, které může listy tlustice poškodit.
Sukulentní bylina s blahodárnými účinky
Léčivé účinky tlustice jsou méně známé. Přitom šťáva z listů má mnoho zdraví prospěšných vlastností. Pomůže při artróze kloubů, zbaví vás oparu i aftu v ústech, urychlí hojení popálenin a strie učiní neviditelnými. Odstraňuje hemoroidy a nepříjemný pocit svědění po bodnutí hmyzem. Postižené místo stačí pouze několikrát denně potřít.
Za dobrou péči se vám tlustice odmění drobnými bílými, načervenalými nebo světlounce růžovými kvítky. Zdroj: www.bigstockphoto.com
V lidovém léčitelství se využívá kořen k léčbě epilepsie, průjmu i kuřích ok. A vyznavači tradiční čínského učení Feng-šuej věří, že nové květy jsou předzvěstí finančního přilepšení a přílivu pozitivní energie.
Pozor! Tlustice dejte z dosahu vašeho čtyřnohého miláčka. Pro psy je totiž mírně jedovatá a může mu způsobit dlouhodobé žaludeční problémy.