21. 6. 2021
Na řadu tak přichází fotovoltaické či větrné elektrárny. Právě možnostem pořízení fotovoltaické elektrárny a benefitům této volby se budeme věnovat níže.
Proč si pořídit fotovoltaickou elektrárnu
Důvodů proč si pořídit fotovoltaickou elektrárnu je samozřejmě více, nejčastěji se však jedná o otázku úspor nákladů na energie. Jsou však i případy, kdy potřebují být lidé soběstační, protože jsou příliš vzdáleni od distribuční sítě nebo hledají ekologický způsob získávání energie. Fotovoltaická elektrárna je dnes již mnohem dostupnější, než tomu bylo před lety a s tím roste i poptávka. Na to nejčastější, co vás zajímá se pokusíme odpovědět níže.
Pořizovací náklady a návratnost
Zpravidla když lidé začnou zvažovat pořízení vlastní fotovoltaické elektrárny, snaží se vypočítat, jaká je návratnost investice. Většina lidí počítá tuto návratnost velmi zjednodušeně a dostává tak zcela nepřesné výsledky. Fotovoltaická elektrárna totiž vyrobí v každých podmínkách jiné množství energie, což je závislé na mnoha faktorech. Kromě toho lidé chybně započítávají inflaci, zlevňování součástek pro údržbu, možnou dotaci, a hlavně špatně stanovují potřebný výkon fotovoltaické elektrárny pro jejich spotřebu. Řada firem dnes nabízí bezplatnou kalkulaci s mnohem přesnějšími daty a vy tak můžete získat opravdu relevantní čísla.
Využívejte energii opravdu efektivně
Pro správnou návratnost je potřeba s energií začít zacházet tak, aby byla využita opravdu optimálně. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, že nejvíce energie většinou fotovoltaická elektrárna vyrobí během dne, kdy jsou v práci. Pokud není nikdo doma, tak ani pračka a sušička s odloženým startem energii naplno nevyužijí. Zejména z tohoto důvodu je vhodné volit systém s ohřevem vody, s baterií a podobně. Navíc právě efektivita využití vyrobené energie je jedním ze základních ukazatelů pro přiznání dotace v současných dotačních program pro zelenou energii a určuje i návratnost vaší investice. Velmi oblíbenou formou využití energie je ohřev vody v bazénu.
Zkuste dotační programy
Pořizovací náklady na fotovoltaickou elektrárnu jsou poměrně vysoké. Velmi výrazně vám je však může pomoci snížit dotační program Nová zelená úsporám. Díky tomuto dotačnímu programu můžete na realizaci fotovoltaické elektrárny ušetřit až 170 000 Kč, což už výrazně ulehčí vaší peněžence.
Můžu být i zcela nezávislý?
Co se týče naprosté nezávislosti na distribuční síti je to mnohem komplikovanější. Jak již bylo výše uvedeno, fotovoltaika vyrobí většinu energie přes den a zejména v hodinách, kdy bývá většina lidí v práci či děti ve škole. Energii je sice možné ukládat do baterie, na pozdější spotřebu, ale je zde i řada neslunečných dní, se kterými je nutné počítat. Naprostá energetická soběstačnost je tak zatím hudbou budoucnosti.
V současné době můžete díky fotovoltaické elektrárně s baterií ušetřit asi 50 % nákladů na energiích a dosáhnout maximální možné nezávislosti. Energii uschovanou v baterii můžete využít v čase, kdy slunce nesvítí nebo dojde k výpadku z distribuční sítě.
Současné baterie navíc pracují i s předpovědí počasí, takže dokážou energii efektivně distribuovat pro regulovatelné spotřebiče. Ušetřenou energii pak baterie používá pro spotřebiče, kde není možné spotřebu regulovat.
I přes to všechno vám nějaká ta energie nadbývá?
V případě, že za slunečných dnů vyrobíte více energie, než spotřebujete, je možné energii i dodávat do distribuční sítě nebo ji přímo prodávat. V tomto bodě to funguje i každého dodavatele energií jinak.
Někteří distributoři vám za dodanou energii odečtou z účtu za energie aktuální obchodovatelnou cenu na burze. Velmi často pak obchodování s přebytkem energie funguje tak, jako byste měli ještě vzdálenou baterii. Ve dnech, kdy máte přebytek, dodáte do sítě energii vy a až vám bude chybět vezmete si ji ze sítě zpět, je to vlastně velmi jednoduché.