24. 3. 2020
Stop zápachu a barevným prstům
Zapomněli jste při barvení vlasů na rukavice? Nebo chystali k večeři salát z červené řepy? Ať už může za vaše zabarvené prsty cokoli, nepropadejte panice. Jednoduše z citronu vydlabejte trochu dužiny a tu chvíli žmoulejte mezi prsty. Po znečištění nebude za chvilku ani památky.
Citron má mnoho využití. Velmi často se používá při úklidu - je totiž šetrnější než klasické chemické čisticí přípravky.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Citronová dužina zároveň zbaví prsty zápachu, ke kterému přišly třeba po krájení cibule nebo lisování česneku.
Konec suchým patám
Ať si to chceme přiznat, nebo ne, suché paty nám dennodenně komplikují život. Nejen, že ničí silonky a drahé punčochy (Mrkněte, co se zničenými silonkami), také působí nevzhledným a neupraveným dojmem. A když začnou praskat, bolest na sebe nenechá dlouho čekat.
Dejte suchým patám vale! Namísto drahých krémů stačí vymačkanou půlku citronu posypat jedlou sodou a paty vždycky večer potírat. Následně je opláchněte vlažnou vodou, natřete výživným krémem a po vsáknutí si na nohy nasaďte teplé ponožky.
Citron svou vůní odpuzuje mnoho druhů obtížného hmyzu.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Konečně čistá mikrovlnka
Dostat z útrob mikrovlnky připečené zbytky jídla není nic jednoduchého. Abyste se vyhnuli nekonečnému drhnutí a agresivním chemickým prostředkům, stačí do misky nalít studenou vodu s trochou octa.
Do lázně ponořte slupky z citronu a po dobu pěti minut mikrovlnku zapněte na plný výkon. Nečistoty pak jednoduše setřete vlhkým hadříkem.
Univerzální čistič
Vymačkané citrony skvěle poslouží jako přírodní čistič. Na půlku vymačkaného citronu nasypejte trochu soli a pusťte se do drhnutí sporáku nebo třeba dřezu. Jen dávejte pozor na choulostivé materiály, které by mohla kyselina v citronech obsažená poškodit.
Vodní kámen nemá šanci
Pokud se doma potýkáte s příliš tvrdou vodou, pravděpodobně se nevyhnete opakovanému odstraňování vodního kamene z varné konvice nebo kávovaru a žehličky. V prvním zmíněném případě opět pomůže citronová kůra.
Zbytky z vaření, v tomto případě slupky od citronu, využijete i v péči o tělo. Pomáhá například v boji se suchou kůží na patách.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Dejte do konvice vodu, přidejte hrst tenkých plátků citronové kůry a dejte povařit. Pak nechte ještě hodinu odstát, vylijte a pro odstranění případné pachuti z citrónových slupek znovu uvařte čistou vodu.
Lahodné koláče a zákusky
Citronová kůra najde uplatnění i v kuchyni a při pečení. V takovém případě se ale zaměřte na citrony, které nejsou chemicky ošetřené. Kůru (jenom žlutou, ne bílou část, která je hořká) nastrouhejte na jemném struhadle a přidejte k těstu.
Z citronové kůry si jednoduše vyrobíte také ochucený olej do salátů nebo dalších pokrmů. Do jednoho litru oleje nasypte 8 polévkových lžic usušené a rozemleté kůry, uzavřete a nechte odstát dva týdny. Pak sceďte a uchovávejte v chladničce.
Voňavá domácnost bez škůdců
Z citronové kůry si jednoduše vyrobíte také domácí osvěžovač. Stačí kůru usušit a kápnout k ní oblíbený éterický olej. Voňavou směs doplňte i oblíbeným kořením (skvěle se hodí například hřebíček nebo skořice) a rozmístěte po bytě či domě. Nejen, že prostor příjemně osvěžíte, také se zbavíte nezvaných návštěvníků v podobě hmyzu, které vůně citronu a hřebíčku odpuzuje.
Přírodní antirevmatikum
Trápí vás bolesti kloubů? Namísto drahých tabletek a krémů vyzkoušejte sílu přírody. Kůru ze dvou citronů nastrouhejte nebo nakrájejte na menší kousky. Pak ji nasypte do zavařovací sklenice a zalijte panenským olivovým olejem lisovaným za studena. Kůra musí být zcela ponořena. Sklenici pořádně uzavřete a nechte 2 týdny odstát.
Po odstátí do nálevu namáčejte gázu, kterou přiložte na bolavé místo a obalte igelitovým pytlíkem či fólií. Místo ještě omotejte šálou nebo ručníkem. Nechte působit přes noc.