25. 4. 2023
My vám totiž hned ukážeme, jak se s nimi doma dá kouzlit. A nakapáním oleje do aromalampy to rozhodně nekončí.
Lekce aromaterapie
Když zůstaneme u aromaterapie a samotné podstaty vůně, můžeme éterický olej doporučit i k masáži – stačí ho ve vhodném poměru smísit s rostlinným olejem (například mandlovým nebo meruňkovým), tedy maximálně 45 kapek éterického oleje na 50 ml toho rostlinného. Zpočátku si ale éterického oleje přidávejte míň a v těhotenství nebo u dětí nad 6 let se držte maxima 15 kapek (u ještě mladších dětí do 7 kapek).
Pozor, chcete-li užívat éterické oleje během těhotenství, předem si zjistěte, které v takovém případě dělají dobře a které by vám naopak nemusely prospět.
Masáž je fajn, éterický olej ale klidně využijete i během koupele. Vytvořte si směs svého oblíbeného se 100 ml mléka, s troškou medu nebo rostlinného oleje. Tu pak přidejte do koupele a užijte si provoněnou chvilku klidu.
Provoňte si prádlo i prostor
Pojďme ale k domácnosti, ta si taky zaslouží vonět. Pokud nejste tak úplně spokojení s tím, jak voní vaše vyprané prádlo nebo toužíte po změně a třeba chcete vynechávat aviváž, éterické oleje tady přijdou vhod.
Trošku oleje (opravdu jen pár kapek) můžete přidat do neutrálního pracího gelu nebo ho nakapejte na malý ručník a vyperte ho spolu se špinavým prádlem. Vůně se z něj uvolní a výsledek bude perfektní.
Při úklidu zase můžete provonět prostor. Na vytírání vám místo chemie stačí jen voda, trocha tekutého mýdla, octa (který dezinfikuje) a éterického oleje (který pach octa přebije).
Skvělá zpráva je, že takhle můžete domácnost provonět absolutně čímkoli. Je libo uklidňující levanduli, nebo spíš povzbuzující mateřídoušku? Meduňku pro lepší spánek, nebo bazalku proti bolestem hlavy? Nakonec můžete vybírat i jen podle toho, co vám příjemně voní.
Jakmile vám dojde osvěžovač WC v plastovém zásobníku, nakapejte na kousek vaty vybraný éterický olej a vatu do zásobníku vložte. Uvidíte, že za pár kaček dostanete hodně muziky!
Zbavte se hmyzu
I v případě, že vás doma trápí hmyz, můžete povolat na pomoc éterický olej. Ten ho totiž spolehlivě odradí od náletů na vaši domácnost. Zvlášť pak když zvolíte tea tree oil, levanduli, bazalku, geránii nebo rozmarýn.
Dezinfikujte, zn. voňavě!
Ať už vás trápí mikroskopické plísně, nebo jen chcete mít perfektně čisto a preventivně přistupovat například ke střevním záškodníkům na toaletě, tea tree oil vám i tady přijde vhod. Smíchejte lžičku tea tree oleje s hrnkem vody, nalijte směs do rozprašovače a postříkejte s ním postižená místa. A to je celé.
Ach, ty boty…
Trápí vás zápach bot a mohli byste se ustříkat speciálních sprejů, které se k jejich dezinfekci a navonění vyrábějí? Příště vložte do bot papírový kapesník nebo vatový tampón pokapaný skořicovým esenciálním olejem, nechte ho přes noc působit a ráno své boty nepoznáte. Skořice nejen voní, ale taky předchází vzniku plísní a mykóz.
Páchnoucí nádobí? I to má řešení
Máte neblahý pocit, že vaše nádobí i přes všechnu vaši snahu nevoní? Připravte do dřezu lázeň z horké vody, hrnku bílého octa a 10 nebo 15 kapek citrusového éterického oleje. V téhle lázni pak nádobí umyjte a bude po problému.
Použité zdroje:
- https://www.vitalvibe.eu/cs/clanky/95-esencialni-oleje-jako-vsestranni-pomocnici-v-domacnosti-kancelari-i-aute
- https://magazin.biooo.cz/domov/domacnost/5-tipu-na-vyuziti-eterickych-oleju-v-domacnosti/
- https://www.saloos.cz/blog/pouziti-esencialnich-oleju-navody-a-tipy