1. 4. 2023
První jarní rostlinky mají údajně největší sílu. Jsou plné energie, chuti i spousty zdraví prospěšných látek, které vám pomohou zatočit s jarní únavou i s mnoha neduhy. Ne všechny jsou však jedlé! Vždy se proto ujistěte, že rostlinu dobře znáte, a s konzumací začněte pozvolna, abyste včas podchytili případnou alergickou reakci.
Jarní rostliny jako chutný doplněk vašeho jídelníčku
Jarní rostliny můžete přidat do polévky, pomazánky i do smoothie. Můžete s nimi ozvláštnit nádivky i karbanátky a skvěle poslouží i jako jedlá ozdoba na dort, chlebíčky i na jednohubky.
Nebát se naservírovat můžete žluté květy podbělu, něžné květy sedmikrásek a jetele i omamně vonícími květy fialek, které vás navíc zbaví kašle, bolesti hlavy i nespavosti a podpoří vaši imunitu.
Z medvědího česneku, z bršlice kozí nohy, lebedy i z listů kopřiv můžete zase zkusit připravit falešný špenát, který je dokonce zdravější než ten pravý. Má ale specifickou chuť, na kterou si třeba ze začátku budete muset zvyknout.
Čerstvými listy pampelišek či sedmikrásek, žabincem nebo třeba krvavcem, který mimochodem chutná jako okurky, můžete zpestřit klasický zeleninový salát nebo vaječnou omeletu. A máte-li rádi chuť kukuřice, pak jistě sáhněte po mladých květních výhoncích orobince, který většina z nás zná spíše pod názvem doutníky.
Z listů jahodníku, maliníku, ostružiníku a spousty jiných jarních lístků můžete dále připravit léčivé čaje, které nejenže pomohou při nejrůznějších potížích, ale navíc jsou často i velmi chutné.
Spoustu rostlin také můžete naservírovat na čerstvém chlebě nebo je můžete použít k ochucení másla, které pak následně můžete využít ke zjemnění omáčky nebo při pečení drůbeže či ryby. Výborná je například mateřídouška nebo česnáček lékařský.
A aby toho nebylo málo, konzumovat můžete i mladé lístky a pupeny lípy, javorů, lísky, moruší i břízy nebo květy všech ovocných stromů, jehnědy olší i břízy a samozřejmě květy lípy nebo bezu, ze kterých můžete například velmi jednoduše připravit tzv. kosmatice, což jsou květy bezu namočené v těstíčku a dozlatova smažené na másle.
Pamatujte! Rostliny vždy sbírejte na čistých a odlehlých místech daleko od civilizace, průmyslových oblastí, prašných cest i silnic a nikdy je nesbírejte do igelitového sáčku, aby se vám nezapařily. Vhodný je košík nebo plátěný či papírový pytlík.
Zdroje:
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jarni-bylinky-a-plevel-uz-pomalu-rasi-nasbirejte-si-je-a-nacerpejte-silu-z-prirody
- https://www.ireceptar.cz/hobby/divoke-jarni-bylinky-30000420.html
- https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/lekarnicka-z-louky
- https://www.jimejinak.cz/jak-vyuzit-prvni-jarni-rostlinky/
- https://zachranjidlo.cz/4295/5-jedlych-rostlin-ktere-najdete-za-domem/
- http://ekozahrady.com/jarni_rostliny.htm
- https://www.recepty.cz/clanek/gourmet/jedle-bylinky-a-rostliny-co-roste-na-jare-a-da-se-jist-1306