22. 4. 2020
Chybami se člověk učí, ale po několika pokusech bychom se měli posunout z učební fáze do mistrovské etapy, kde už bychom se učit neměli a téměř vše by mělo jít jako na drátkách, tedy spíše jako na roštu. Proto neškodí si zopakovat několik rad, jež nám pomohou vyvarovat se nejčastějších chyb.
1. Dejte si pozor na správnou teplotu
V místnosti s teplotou 12 stupňů bychom asi nefungovali úplně nejlépe a s masem je to podobné. Grilování není zastávka u okénka rychlého občerstvení. Potřebuje svůj čas, gril se musí pořádně roztopit. Ideálně na 250 až 300 °C. Roztopit uhlí tak spolkne asi 35 až 45 minut.
Než dáte na gril první maso, je potřeba, aby byl opravdu velmi rozpálený.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ale pozor, zdá se to jasné, ovšem musíme upozornit i na druhé úskalí – přetopení grilu. Maso potom kvůli němu má spálenou povrchovou vrstvu, zatímco uvnitř je ještě syrové. Tento problém vzniká, když se grilu dostatečně nevěnujeme, takže radíme oželet pár minut zábavy s ostatními a starat se výhradně o oheň, pokažené jídlo pak může negativně ovlivnit celé odpoledne.
2. Ukrojte si pořádný kus
Jak silné má být maso na grilování? Na to nelze jednoznačně odpovědět, záleží totiž na konkrétním druhu masa. Dvoucentimetrový kousek sice vyhovuje u všech druhů, nicméně pokud chceme pořádně šťavnaté hovězí, můžeme mít klidně tři centimetry vysoký steak.
Kouř z uhlíků promění i obyčejné klobásky ve skvělou večeři.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Naopak kuřecí či vepřové by dvoucentimetrovou výšku překračovat nemělo. Nic nezkazíme, pokud zakrojíme ještě o půl centimetru méně. Jestliže však půjdeme ještě dále a uděláme si jen centimetr vysoký steak, dojde během grilování k jeho vysušení a maso bude tvrdé.
3. Naložte si maso předem
Když vybereme opravdu kvalitní maso, tak chutná skvěle samo o sobě, nicméně o ještě lepší chuť se může postarat dobrá marináda. Do oleje dáme naše oblíbené bylinky, ovšem nikoliv těsně před grilováním, jak to bývá na českých zahradách zvykem. Nejlepší je nechat maso v bylinkové koupeli alespoň 24 hodin před tím, než se dostane na gril.
Na gril patří cca 2centimetrové "fláky" masa - tenčí kousky při grilování ztratí šťavnatost.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jestliže se rozhodneme grilovat spontánně a maso tedy potřeme až před „akcí“, nic zásadního se nestane, jen chuť nebude tak intenzivní, jaká by mohla být při přípravě marinády a naložení masa v dostatečném časovém předstihu.
4. Nechte maso, aby si odpočinulo
Po namáhavé cestě od mrazicího boxu v masně k vlastnímu mrazáku klidně relaxujte i vy, maso by však také mělo odpočívat, a to na dvě etapy. Nejdříve by se mělo přibližně na půl dne vyndat z lednice a teprve potom putovat na rošt.
Druhá fáze odpočinku čeká maso hned po odstavení z grilu. Není vhodné do něj ihned zakrojit nůž, vše by se mělo chvilku rozležet, aby se šťávy dostaly do celého objemu ugrilovaného kousku.
Na gril můžete hodit i zeleninu. Jen pozor na její spálení.Zdroj: www.bigstockphoto.com
5. Solte až na talíři
"Bez soli to nikdy není ono," říká v televizní pohádce Byl jednou jeden král král představovaný Janem Werichem. Při grilování bychom ale měli dát na solení pozor. Nejlépe uděláme, když s ním počkáme až na odstavení masa z grilu a osolíme jej až na talíři. Během grilování totiž může sůl vytáhnout z masa příliš mnoho vody a
Už víte, čemu se vyhnout při grilování? Skvělé, teď už vám jen přejeme dobrou chuť!