23. 6. 2021
Chytrá řešení do domácnosti
Nezáleží, zda zrovna stavíte dům nebo jen hledáte chytrá řešení do svého bytu. Různá vylepšení se dají použít všude. Snadno díky nim ušetříte čas nebo peníze a získáte pohodlí. Dalším benefitem pak bývá ekologický význam a vy navíc získáte dobrý pocit.
Jak na ekologičtější domácnost?
- Zateplení domu
- Nižší spotřeba energie
- Recyklace a znovuvyužití
- Snížení množství odpadu
- Úsporné žárovky a spotřebiče
- Konec plýtvaní vodou a jídlem
- Využívání obnovitelných zdrojů
- Pěstování vlastních bylinek a zeleniny
- Přírodní kosmetika a čisticí prostředky
Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo v domě je komfortní a ekologické řešení vytápění. Není naprosto soběstačné, ale asi 75 % energie získává z obnovitelných zdrojů: ze vzduchu, země nebo vody. Kvalitní tepelné čerpadlo ušetří přibližně polovinu nákladů oproti vytápění plynem, a dokonce až dvě třetiny oproti přímotopům.
Internetová televize
Internetová TV se perfektně přizpůsobí vašemu životnímu stylu i času. Platíte ty programy, které chcete sledovat, nejste omezeni použitým zařízením ani místem, kde bydlíte a na oblíbený pořad se podíváte, až budete mít čas.
Už vás nebude trápit, že nejste doma, když v televizi běží vás oblíbený pořad, jehož tématem je například airsoft. Díky internetové televizi se na pořad podíváte na počítači či chytrém telefonu nebo jej dohledáte v archivu po příchodu domů. Navíc snadno přetočíte otravné reklamy a nebudete plýtvat čas, ani elektřinu.
Šetřiče vody na vodovodní baterii
Šetřiče vody, nebo takzvané perlátory, dokáží snížit spotřebu vody v domácnosti i více než o polovinu. Redukují průtok vody z běžných 12–15 litrů za minutu na 6, aniž byste si toho všimli. To zajistí speciální nástavec, který vodu provzdušní a usměrní její proud. Snížíte tak výdaje za vodu a prospějete planetě.
Robotický vysavač
Kdo by nechtěl mít doma vždy dokonale vyluxovanou a vytřenou podlahu? S robotickým vysavačem nebudete muset úklidem ztrácet čas. Stačí jej při odchodu z domova zapnout, ujistit se, že je nabitá baterie a po příchodu vás čeká krásně uklizená podlaha. Propracovanější typy dokáží podlahy také vytírat a jejich provoz je velmi úsporný.
Jímka na dešťovou vodu
Jímku obvykle využíváme u domů, kde není možnost napojení na veřejnou kanalizaci. Lze ji ale upotřebit i k ekologickému a úspornému zachytávání dešťové vody. Dešťovou vodu pak využijete na zalévání zahrady, mytí auta i praní nebo splachování toalety.
Pomalý hrnec
Díky pomalému hrnci nemusíte trávit čas u plotny po příchodu z práce. Jednoduše do něj vložíte všechny ingredience, nastavíte časovač a jídlo bude hotové přesně ve chvíli, kdy potřebujete. Pomalé vařiče spotřebují méně elektřiny, spotřebujete do nich i starší zeleninu, a navíc z nich neutíká horko a vlhkost do kuchyně. Nejnovější modely můžete dokonce ovládat hlasem či gesty skrz své chytré zařízení.
Kompost do bytu
Kompostování je jeden z trendů dnešní doby. Snížíte jím objem odpadu, který v domácnosti vyprodukujete, čímž ulevíte přírodě, i své peněžence. Navíc získáte cennou hmotu, kterou můžete využít na hnojení svých bylinek nebo pokojových rostlin.
Kompostování v bytě jsme ještě do nedávna brali jako náročnou činnost, která snadno vyústí v zápach a množení škůdců v domácnosti. Na trhu jsou dnes ale designové kompostéry, díky kterým celý proces nikdy nebyl jednodušší. Můžete je postavit na balkon, ale i do obývacího pokoje.
Výrobník sody
Nákup plastových lahví s oblíbenou sodovkou nebo limonádou je drahý a neekologický. Extrémně sladké limonády nejsou to nejlepší ani pro naše zdraví. S výrobníkem domácí sody si pohodlně vyrobíte perlivou vodu přesně podle vašich představ a dochutíte ji klidně čerstvým ovocem nebo domácím sirupem.
Inspirovaly vás naše tipy na úspornější domácnost? Podělte se v komentáři o vychytávky, které doma již používáte.