7. 11. 2016
Touha po vlastní nemovitosti je u Čechů veliká. Stejně tak ale i strach z neúspěchu, že hypotéka vám nebude schválena. Představa zdlouhavého vyřizování a dokládání v mnoha případech zastíní i nyní tolik lákavé úrokové sazby.
Pojďme se podívat na to, co vás při sjednávání hypotéky čeká, na co si dát pozor a jak zvýšit šanci na úspěch.
Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?
Je jasné, že získání hypotečního úvěru není otázkou jednoho dne. Na druhou stranu zhruba jeden měsíc vyřizování vám zajistí vlastní bydlení mnohdy i na celý život.
Před vyřizováním se ale ujistěte, že víte, kolik vás hypotéka bude stát. Využít k tomu můžete online kalkulačky, které vám pomohou nejen s výpočtem, ale i s porovnáním konkurence.
- Příprava dokumentů zabere jeden až dva týdny. Je zapotřebí dodat nezbytné podklady, a to nejen v podobě dokladu totožnosti a potvrzení příjmů.
- Dodáte-li všechny potřebné dokumenty, může začít schvalovací řízení. Proces schvalování se odvíjí od typu hypotéky. Záleží na závažnosti záměru i na výši úvěru. Většinou se výsledek řízení dozvíte do dvou týdnů.
- Pokud se dočkáte kladného vyřízení, lze začít čerpat hypotéku. Ale ani čerpání není hned. Nejdříve je zapotřebí splnit podmínky hypotéky definované úvěrovou smlouvou a podat návrh na vklad do katastru nemovitostí.
Vyřízení hypotečního úvěru trvá zhruba 3 až 6 týdnů. U složitějších záměrů se může doba schvalovacího procesu prodloužit.
Co je potřeba ke sjednání hypotéky?
Zajištění všech podkladů je pro spotřebitele nejtěžší fází vyřizování, proto si zaslouží více podrobností. Hypotéku banka vždy posuzuje ze dvou stran. Konkrétní dokumenty se odvíjí od účelu použití prostředků a od návratnosti poskytnutých prostředků. Co vše tedy od vás banka může vyžadovat?
- Mezi dokumenty potřebné k posouzení návratnosti úvěru patří doklad totožnosti, potvrzení příjmů, daňové přiznání, výpis z živnostenského rejstříku, výpisy z běžného účtu či doklady o zaplacení daně. Jedná se o podklady, které značí příjmy a výdaje klienta a které banka vyžaduje vždy.
- Dokumenty týkající se účelu použití prostředků nejsou potřebné u neúčelových hypotečních úvěrů. Jedná se například o podklady v podobě výpisu z katastru nemovitostí, nabývacího titulu, kupní smlouvy, stavebního povolení, projektové dokumentace, rozpočtu stavby nebo ocenění nemovitosti.
Co dál byste měli vědět o hypotékách?
Srovnání hypoték
Nepodceňujte srovnání hypoték. Nespokojte se pouze s nabídkou od vaší banky a zajděte i ke konkurenci. Obejít minimálně čtyři banky je standard. Využít ale můžete i chytré, rychlé a snadné online srovnání hypoték od desítek bank.
Bonita klienta
Bonita žadatele rozhoduje o úspěšnosti vyřízení hypotéky. Bonita vyjadřuje schopnost splácet. Čím vyšší jsou vaše příjmy a nižší výdaje, tím vyšší je bonita. Nezískáte-li hypoteční úvěr kvůli nedostatečné bonitě, pak můžete ke sjednání přizvat spolužadatele či spoluručitele.
Doba fixace
Při vyřizování úvěru dobře zvažte dobu fixace. S kratším fixačním obdobím získáte sice vyšší splátky, ale zároveň i výhodnější úrokovou sazbu a dříve budete moci využít refinancování hypotéky a především výhod nového zákona o spotřebitelském úvěru. Důležité je ale nepodcenit také výpočet hypotéky a zjistit, kolik zaplatíte na úrocích s danou dobou fixace.
Čerpání úvěru
Pozor si dejte na čerpání úvěru. Úvěr je možné čerpat buď jednorázově, nebo postupně. Druhá zmiňovaná možnost je často zpoplatněna. Součástí smlouvy je také časový limit, dokdy je zapotřebí úvěr vyčerpat. Pamatujte i na to, že čerpání hypotéky je vždy bezhotovostní.