11. 11. 2022
Děsíte se vysokých účtů za energie, a proto se snažíte šetřit, kde se jen dá? Pak pro vás máme několik jednoduchých tipů a triků, které vám pomohou snížit náklady za plyn či za elektřinu.
Během pečení troubu zbytečně neotevírejte!
Časté a mnohdy zbytečné otevírání dvířek trouby v průběhu pečení je velmi rozšířený nešvar, kterým výrazně zvyšujete spotřebu. Každým otevřením dvířek totiž unikne z trouby teplo, které je nutné znovu vyrobit. A rozhodně nejde o pár stupňů Celsia! V případě, že dojde k otevření dvířek trouby na počátku pečení, může teplota uvnitř klesnout až o 25 stupňů Celsia.
Při pečení proto využijte skleněný průzor, popř. osvětlení a důvěřujte receptu i časomíře. Pokud potřebujete pokrm přeci jen zkontrolovat, nevětrejte příliš dlouho.
Troubu udržujte v čistotě!
Čištění trouby není zrovna oblíbená činnost, ale čas od času je nutná. Zanesená trouba nevypadá vůbec dobře, má vyšší spotřebu a hůře peče. Nejenže připeklé zbytky pokrmů brání rovnoměrnému ohřevu, ale také skrz nečistoty, které se nahromadí v těsnění, může docházet k úniku tepla.
Troubu proto čistěte ideálně po každém pečení vlhkým hadrem nebo jednou za čas na ni vyrazte s chemií či s vlastními čisticími prostředky. Pomůže citronová šťáva, jedlá soda i kypřicí prášek.
V horkovzdušné troubě pečte několik pokrmů najednou
Horkovzdušná trouba vyniká tím, že teplota uvnitř je během pečení obvykle všude stejná. Tak proč toho nevyužít!
V horkovzdušné troubě pečte současně oběd i večeři nebo odlišné druhy moučníků a pečiva. Vždy však dbejte na to, aby připravované pokrmy vyžadovaly stejnou teplotu pečení.
Pečte ve vhodných nádobách!
Zapékací hrnce a mísy, které jsou určené do trouby, se rychleji zahřejí a drží lépe teplo. Pokud tedy investujete do nádob ze skla nebo keramiky, můžete zkrátit dobu pečení a výrazně tak ušetřit.
Dále je však důležité, abyste troubu používali pouze v případě většího množství potravin. Zapínání trouby pouze k ohřevu nebo k přípravě menšího množství, se vám rozhodně nevyplatí!
Tip: Určité množství energie můžete také ušetřit, když větší kusy masa naporcujete na menší kousky.
Naučte se pracovat se zbytkovým teplem
Teplo, které zůstane v troubě po jejím vypnutí, lze využít k dokončení pečení nebo k nahřátí talířů. Pokud tedy pečete déle než 40 minut, vypněte troubu minimálně 10 minut před dokončením pokrmu a jídlo nechte tzv. dojít.
Zdroje:
- https://pikant.cz/kultura-styl/797-vycistit-troubu-po-svatcich-je-dulezite-nejen-z-esteticke-stranky-spinava-hur-pece-ma-vyssi-spotrebu-a-muze-se-i-vznitit.html
- https://www.teka.com/cs-cz/inspirace/nejlepsi-tipy-jak-pri-pouzivani-trouby-usetrit-energii/
- https://www.vareni.cz/magazin/sikovne-tipy-na-peceni-v-troube/
- https://www.prozeny.cz/clanek/bydleni-kuchyne-babovka-vas-vyjde-na-necelych-6-korun-kure-na-8-kolik-stoji-peceni-v-troube-a-jak-pri-tom-usetrit-83586
- https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-usetrit-pri-peceni-v-troube-30000125.html
- https://www.jakvkuchyni.cz/10-tipu-jak-usetrit-pri-peceni-v-troube/